Skocz do zawartości

kontrola l4

kontrola l4 kontrola zwolnień redukcja absencji pracownik pracodawca

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Natalia21

Guest_Natalia21
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2017 - 11:58

Witam serdecznie,

Mam dość poważny problem moja pracownica już 3 krotnie przebywała na l4, jak się dowiedziałam od znajomej, pracuje w trakcie zwolnienia. Chciałabym ją zwolnić, ale najpierw musze jej udowodnić to, czy mogę wysłać zewnętrzną firmą na kontrolę l4 do niej? Chcę zatrudnić nowego pracownika na jej miejsce, co mam  zrobić?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2017 - 12:01

Jeśli za zwolnienia płaci ZUS, to do nich zgłoś sprawę.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13966 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 styczeń 2017 - 22:37

A te zewnętrzna firma twoim zdaniem ma uprawnienia do kontrolowania nieswoich pracowników ? 

#4 Kasake80

Kasake80

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 01 luty 2017 - 22:47

wydaje mi sie ze chyba nie, ale tak jak pisala osoba wyzej, kontrola z ZUS wszystko by załatwiła

#5 Guest_beata

Guest_beata
  • Goście

Napisano 02 luty 2017 - 23:04

witam. jestem teraz na zasiłku chorobowym z ZUS po ustaniu zatrudnienia. na badaniu przez orzecznika dnia 1.02..zostałam cudownie udrowiona - lekarz orzecznik powiedział, że od 2.02. jestem zdolna do pracy ( leczę się u neurologa).

jeszcze tego samego dnia - 1.02. otrzymałam zwolnienie chorobowe od lekarza rodzinnego od 1.02.-10.02.

Pytanie-czy lekarz rodzinny dobrze wystawił zwolnienie i nie będzie ono kolidowało z decyzją orzecznika? czy jednak powinno byc ono wystawione od 2.02.

Prosze o odpowiedź.dziękuje i pozdrawiam.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2017 - 11:56

witam. jestem teraz na zasiłku chorobowym z ZUS po ustaniu zatrudnienia. na badaniu przez orzecznika dnia 1.02..zostałam cudownie udrowiona - lekarz orzecznik powiedział, że od 2.02. jestem zdolna do pracy ( leczę się u neurologa).

jeszcze tego samego dnia - 1.02. otrzymałam zwolnienie chorobowe od lekarza rodzinnego od 1.02.-10.02.

Pytanie-czy lekarz rodzinny dobrze wystawił zwolnienie i nie będzie ono kolidowało z decyzją orzecznika? czy jednak powinno byc ono wystawione od 2.02.

Prosze o odpowiedź.dziękuje i pozdrawiam.

Zwolnienie wystawione przez lekarza rodzinnego nie ma nic wspólnego z decyzją lekarza orzecznika, co do tamtego zwolnienia. Widocznie rodzinny uznał, że jesteś chora, a orzecznik, że zdrowa jeśli chodzi o schorzenia neurologiczne.

#7 Natalia21

Natalia21

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 12:34

No i udało mi sie znaleźć to czego szukałam, może komuś się przyda opis jak to wszystko działa http://www.conperio.pl/faq/. Ale już sama nie wiem, czy przeprowadzić taką kontrolę czy nie :( Czuję się bez sił.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20267 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 marzec 2017 - 12:47

No i po co nam ta reklama?

Odpowiedz sobie na pytanie, czy masz prawo przeprowadzać takie dochodzenie w stosunku do pracownika? jak chcesz sprawy w sądzie to szykanuj pracownika firmami łapaczami, pracownika, który jest chory.

kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich może przeprowadzić tylko pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, czyli o ile zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W innych przypadkach ten obowiązek ciąży na ZUS.

Sama kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich polega na ustaleniu, czy dana osoba w okresie, w którym jest niezdolna do pracy:

• nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Kontrolę może przeprowadzić osobiście pracodawca, zazwyczaj jednak deleguje do tego zadania innego pracownika, który musi w tym celu otrzymać specjalne upoważnienie.

Kontrola powinna zostać przeprowadzona w miejscu zamieszkania pracownika, miejscu jego czasowego pobytu lub w drugim miejscu pracy pracownika albo w miejscu, w którym prowadzi on działalność gospodarczą. Jeżeli kontrolujący nie zastanie pracownika w którymś z tych miejsc, kontrolę należy powtórzyć, a dana osoba musi usprawiedliwić swoją nieobecność - na przykład wizyta u lekarza, na rehabilitacji czy nawet w aptece nie jest zazwyczaj uznawana przez pracodawcę za nadużycie zwolnienia. Pracownik na złożenie wyjaśnień ma określony termin.

#9 pe_nowik

pe_nowik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 marzec 2017 - 00:16

Jeśli nie przekroczy 30 dni ZUS klasycznie odpowie że ma to gdzieś - oczywiście w uprzejmy sposób. 

Dopiero jak minie czas można to zgłosić.

#10 enzymata

enzymata

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 549 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 13:05

Oczywiście, że tak. ZUS nie może kontrolować wszystkich przebywających na zwolnieniu.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kontrola l4, kontrola zwolnień, redukcja absencji, pracownik, pracodawca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych