Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

zaległy urlop z 2015 w 2017

urlop ekwiwalent kodeks pracy zaległy

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2017 - 10:19

Witam,

Pracuję w firmie zatrudniającej 12 pracowników, a więc stosunkowo niewielkiej. Naszą księgowością zajmuje się zewnętrzny księgowy.

Ostatnio, porządkując sprawy osobowe, zauważyłam, że 3 osoby, które cały czas są zatrudnione, mają zaległy urlop z 2015 roku.

Wiem, że jeżeli są one w dalszym ciągu zatrudnione, to nie można im za to wypłacić ekwiwalentu, muszą go fizycznie wykorzystać. Powinny to zrobić do 30 września 2016, niestety dalej go nie wykorzystały, a mamy już 2017.

Co w takim przypadku? Czy ten urlop przepada, czy w przypadku, jeśli wezmą urlop to przypisać im zaległe dni z 2015 roku jeszcze?

Kontaktowałam się z księgowym, który powiedział, że teoretycznie mogą go wykorzystać do 31 marca 2017, oraz że w przypadku, gdy te osoby wezmą urlop to udokumentować to jako zaległe dni jeszcze z 2015. Księgowy wspomniał również, że jeżeli miną 3 lata, to urlop sprzed 3 lat się "kasuje" i za ten okres już nie przysługuje. W obliczu przedstawionych mi faktów bezsensowny jest według mnie zapis, że zaległy urlop należy wykorzytać do września następnego roku.

Proszę o poradę, bo nie mam już pojęcia co zrobić :(

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8922 postów

Napisano 26 styczeń 2017 - 07:42

udziel jak najszybciej z 2015

urlopy zaległe mozna wykorzystać do 30 września kolejnego roku;

#3 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2017 - 10:39

Hej nie wiem jak się z tobą skontaktować ale zależy mi właśnie na twojej odpowiedzi Witch.

Czy poradzisz coś na taki problem? !!!

Mam pytanie. 

Pracownica zatrudniona jest na 1/2 etatu na stanowisku sprzątaczki. Pracuje w godzinach rannych i po południowych. Jednego dnia np.łącznie 3,5 h innego dnia łącznie 4,5 godz. Ogólnie w miesiącu musi wypracować obowiązującą ją normę czasu pracy czyli np.w styczniu 84 h w lutym 80. Jak ustalić jaki to system czasu  pracy?

I drugie pytanie dotyczące urlopu: w/w pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu z racji zatrudnienia na 1/2 etatu wychodzi 13 dni czyli 104 h. Pracownikowi udzielam urlopu na godziny, czyli z puli 104 h odejmuje mu np 3,5 h lub 4,5 w zależności od godzin pracy w danym dniu. Czy robię dobrze?

#4 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2017 - 11:25

Hej nie wiem jak się z tobą skontaktować ale zależy mi właśnie na twojej odpowiedzi Witch.

Mam pytanie. 

Pracownica zatrudniona jest na 1/2 etatu na stanowisku sprzątaczki. Pracuje w godzinach rannych i po południowych. Jednego dnia np.łącznie 3,5 h innego dnia łącznie 4,5 godz. Ogólnie w miesiącu musi wypracować obowiązującą ją normę czasu pracy czyli np.w styczniu 84 h w lutym 80. Jak ustalić jaki to system czasu  pracy?

I drugie pytanie dotyczące urlopu: w/w pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu z racji zatrudnienia na 1/2 etatu wychodzi 13 dni czyli 104 h. Pracownikowi udzielam urlopu na godziny, czyli z puli 104 h odejmuje mu np 3,5 h lub 4,5 w zależności od godzin pracy w danym dniu. Czy robię dobrze?

Według mnie źle obliczyłaś godziny wolne przysługujące temu pracownikowi. Policzyłaś 26 dni x 4h, a skoro jest na pół etatu to powinien mieć 13 x 4, czyli 52 jak dla mnie.

#5 Guest_mat

Guest_mat
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2017 - 11:59

26/2=13 dni (tyle należy się pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu)

13 x 8 = 104 godziny (tyle godzin mu się należy na cały rok).

Urlop wykorzystuje w godzinach, a nie w dniach!

Według mnie Ania dobrze wszystko policzyła, ale niech się wypowie Witch (to użytkownik-ekspert tutejszego forum)

#6 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2017 - 12:59

Właśnie dokładnie tak liczyłam, jak wyżej jest przedstawione. I teraz z tej puli odejmuje u w zależności od godzin pracy  jaki ma do przepracowania w danym dniu czyli 4,5 lub 3,5 h.  TAK?

A co do pytania dotyczącego systemu czasu pracy takiego pracownika to jakaś podpowiedź ?! A jak skontaktować się z WITCH ona zawsze coś podpowie?

#7 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8922 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 10:47

Mam pytanie. 

może to byc podstawowy system czasu pracy, zmianowy dla którego ustalasz harmonogram na dany m-c;

urlop:

26 x 1/2 = 13 dni/rok = 104 godziny

urlopu wypoczynkowego udzielasz w godzinach;

z puli urlopowej 104 godziny/rok odejmujesz tyle godzin, ile w danym dniu ma swiadczyc pracę (więc ok)

#8 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 01 luty 2017 - 09:37

Bardzo ci dziękuję, zawsze zależy mi na twojej opinii. A w jaki sposób mogę się z tobą kontaktować, dasz jakiś namiar?

#9 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 01 luty 2017 - 09:43

A czy przy podstawowym systemie czasu pracy mogą być przerwy tzn. może taki pracownik pracować i rano i po południu?

i czy jak mam ustalony harmonogram na cały miesiac to jest wszystko ok?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop, ekwiwalent, kodeks pracy, zaległy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy