Skocz do zawartości

Zdjęcie

2dzieci,wypoczynkowy,wychowawczy

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hybris

Hybris

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 07:50

Dzień dobry,

Podczytuje forum, ale bedę niezmiernie wdzięczna za rozwianie moich watpliwosci i pomoc.

- pracuje na pełny etat na czas nieokreślony,  obowiazuje mnie 3 miesieczny okres wypowiedzenia

- 21.II.2017 konczy mi sie urlop macierzynski+rodzicielski na młodsze dziecko

- posiadam zaległy urlop wypoczynkowy: za 2013 8dni, za 2014/2015/2016 po 26 dni. Za 2017 z tego co przeczytalam przysluguje mi 26dni i "wszystko" moge wykorzystać przed pójsciem na wychowawczy.

Kwestia nr 1: Razem jest to aż 112dni. Mam obawę czy pracodawca może mnie zwolnić w czasie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego (?), gdyż znalazłam taki zapis:

Art. 53 Kodeksu pracy daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy

cool.pngdłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową"

#2 Hybris

Hybris

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 07:50

Kwestia nr 2: Po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego chce wypisać wniosek na urlop wychowawczy na starsze dziecko do np. 31sierpnia 2017 (starsze dziecko urodzone 11.09.2014), gdyż od września 2017 licze na to że dostanie sie do przedszkola. Potem w zależności od sytuacji zacząć urlop wychowawczy na młodsze dziecko bezpośrednio po 31sierpnia 2017. Mogę chyba tak zrobić?

(Z tego co czytalam na kadry.infor. w 2017 sa nastepujace regulacje: Urlop wychowawczy dla jednego rodzica trwa 35miesiecy, jest udzielany w maksymalnie 5 częściach. Urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Z tego co czytam nie ma regulacji co do tego ile jedna część urlopu może trwać.

Co do obliczania potem pozostałych czesci urlopu wychowawczego:

"Do urlopów wykorzystywanych w częściach, między którymi wystąpiły przerwy stosuje się zasady ustalania terminów zawarte w K.c. Według tej normy, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć. Urlop wychowawczy udzielany w częściach, między którymi wystąpiły przerwy (wliczając część przynależną drugiemu z rodziców), może trwać 1.080 dni.")

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19274 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 25 styczeń 2017 - 08:24

Kwestia 1
Pracodawca nie może cię zwolnić w trakcie urlopu wypoczynkowego.
Przepis, który zacytowałaś nijak się ma do urlopu, "........niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby ....." to co to ma wspólnego z urlopem

Kwestia 2

Nie wiem o co pytasz, takie sprawy wyjaśniaj w kadrach

#4 Hybris

Hybris

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 08:44

Dziękuję za odpowiedź i już wyjaśniam co miałam na mysli:

Kwestia 1 : Myslalam ze moze istnieje analogiczny przepis w przypadku urlopu wypoczynkowego, nakładający limit bezpiecznego wykorzystania

Kwestia 2: Chodzi mi ogólnie o sytuację, czy po jednej czesci wychowawczego na jedno dziecko, można bezpośrednio rozpocząc wychowawczy na inne dziecko (oczywiscie odpowiednio wczesniej skladajac wniosek)i pracodawca ma obowiazek uwzglednic taki wniosek. Oraz czy czesc wychowawczego moze w istocie trwac np tylko jedynie jeden czy dwa miesiące.

#5 Hybris

Hybris

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 09:41

Jeszcze jedna rzecz mi nie daje spokoju:

Skoro na poczatku 2017 kończy się macierzynski+rodzicielski, i przed pojsciem na wychowawczy wzielabym tylko czesc urlopu za 2017 (załózmy 16dni), to po powrocie z wychowawczego juz nie w tym roku kalendarzowym nadal zostałoby mi 10dni (z 26) urlopu wypoczynkowego z 2017?

Czy tez pozostała czesc urlopu zmniejsza sie wtedy proporcjonalnie z racji bycia na wychowawczym przez część 2017?

#6 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 26 styczeń 2017 - 07:46

za 2017 nalezne 26 dni, które możesz wykorzystać (lub część) po wychowawczym

#7 Hybris

Hybris

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 26 styczeń 2017 - 09:26

Dziękuję Witch,

Gdybym chciala wykorzystac 26dni z 2017 po wychowawczym, to nie zmniejszy się wymiar tego urlopu?

(W ktoryms z watkow mignal mi zapis, ze jesli po wychowawczym wrocilabym do pracy w tym samym roku kalendarzowym czyli 2017, to istotnie zostałoby 26dni urlopu. Ale jesli np. wracalabym w 2018, to te 26dni bedzie zmniejszone i wyliczone proporcjonalnie zaleznie od tego ile miesiecy w 2017 bylam na wychowawczym.)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych