Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak rozliczać dobę pracowniczą

wróć do serwisu Kadry 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516588 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 11:43

Doba pracownicza nie jest równoznaczna z dobą astronomiczną, która rozpoczyna się o godz. 0.00 i trwa do godz. 24.00. Rozpoczęcie doby pracowniczej może przypadać na różne godziny w zależności od harmonogramowych godzin rozpoczynania pracy przez pracowników. Doba pracownicza to jednak zawsze kolejne 24 godziny.

Powrót do artykułu: Jak rozliczać dobę pracowniczą

#2 Guest_Górnik

Guest_Górnik
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 11:43

Witam W moim zakładzie doba pracownicza zaczyna się o 6 rano i kończy 6 rano dnia następnego a pracuje na 2 w nocy czyli od wtorku do soboty czy to zgodne z prawem. czy doba pracownicza może tak wyglądać ??

#3 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 11:53

Witam W moim zakładzie doba pracownicza zaczyna się o 6 rano i kończy 6 rano dnia następnego a pracuje na 2 w nocy czyli od wtorku do soboty czy to zgodne z prawem. czy doba pracownicza może tak wyglądać ??

Doba pracownicza rozpoczyna się od momentu przystąpienia do pracy, a kończy 24 godz. później. 

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#4 Guest_Górnik

Guest_Górnik
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 20:37

Czyli mogę pracować z dziennym poślizgiem i każde święto typu trzech króli muszę spędzać w pracy a dzień po mam wolne??? czy obowiązuje to również w handlu i czy np. sklepy mogą być otwarte w święta jeśli ich doba pracownicza zaczyna się w inny dzień np. poniedziałkowa we wtorek w południe to w trzech króli sklep będzie otwarty jeszcze do 20 a dzień po trzech króli ma się wolne ????

#5 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2017 - 13:01

Dzień dobry, jesli zatrudniamy pracownika np. 18.01.2017 i rozpoczyna pracę w środę, to jaki jest wymiar tygodniowy dla niego? Czy jest to 40 godzin, czy 24 godzin? Czy nadgodziny liczą mu się po przepracowanych 40 godzinach, czy już po 24 godzinach? Jest to zlecenie, ale płacone nadgodziny jak przy umowie o pracę.

#6 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 14:07

Czyli mogę pracować z dziennym poślizgiem i każde święto typu trzech króli muszę spędzać w pracy a dzień po mam wolne??? czy obowiązuje to również w handlu i czy np. sklepy mogą być otwarte w święta jeśli ich doba pracownicza zaczyna się w inny dzień np. poniedziałkowa we wtorek w południe to w trzech króli sklep będzie otwarty jeszcze do 20 a dzień po trzech króli ma się wolne ????

Nie rozumiem skąd tak błędne wnioski. Akurat święto trzech króli jest jednym ze świąt kiedy placówki handlowe są co do zasady zamknięte. 

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#7 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 14:12

Dzień dobry, jesli zatrudniamy pracownika np. 18.01.2017 i rozpoczyna pracę w środę, to jaki jest wymiar tygodniowy dla niego? Czy jest to 40 godzin, czy 24 godzin? Czy nadgodziny liczą mu się po przepracowanych 40 godzinach, czy już po 24 godzinach? Jest to zlecenie, ale płacone nadgodziny jak przy umowie o pracę.

Jeśli zatrudniacie 18 stycznia to wymiar czasu pracy tego pracownika na styczeń to 80 godzin (tyle powinien przepracować w tym miesiącu), natomiast normy tygodniowe zostają niezmienne - 8/doba, 40/tydzień.

#8 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 14:13

Dobra...nie doczytałam, że to zlecenia. 

#9 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2017 - 15:02

Dobra...nie doczytałam, że to zlecenia. 

Zlecenie coś zmienia?

PRacownik uważa cały czas, że jego wymiarem jest 24 godziny i nie może zrozumieć, dlaczego nadgodziny ma policzone jako normalne godziny po normalnej stawce.

#10 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 19:16

Zlecenie coś zmienia?

PRacownik uważa cały czas, że jego wymiarem jest 24 godziny i nie może zrozumieć, dlaczego nadgodziny ma policzone jako normalne godziny po normalnej stawce.

Umowa zlecenia jest umową cywilno-prawną i nie gwarantuje przywilejów z kodeksu pracy. Trzeba by znać warunki umowy żeby cokolwiek  analizować, treść umowy decyduje o uprawnieniach i obowiązkach.

#11 Guest_uciśniony

Guest_uciśniony
  • Goście

Napisano 06 marzec 2017 - 19:36

w moim zakładzie pracy jest taka sytuacja ze jest wiele zmian zaczynających na rózne godziny. Pierwsza zmiana zaczyna w poniedziałek o 6 rano, pózniej 10 rano, 14,18 i 22. Ale jest też zmiana 2 w nocy która zaczyna w nocy z poniedziałku na wtorek, czyli zaczyna prace w wtorek a jest to dla nich dopiero poniedziałek. Idąc tak przez cały tydzień pracują w soboty a nawet wszystkie święta ustawowo wolne od pracy jak np. 6 stycznia 1,3 maj, 15 sierpnia, 11 listopada itp. Czy taki system jest legalny?

#12 Guest_izi

Guest_izi
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2017 - 19:54

Mam takie pytanie jeśli pracownik normalnie pracuje w ciągu tygodnia na noc od 22.00 do 6.00, ale wypada święto i pracodawca, aby uniknąć rozpoczęcia pracy pracownika w święto każe mu przyjść na godzinę 0.00 aby był już następny dzień nie było już święta , po czym w tym samym dniu, ma przyjść na kolejną noc od 22.00 czy to tak można zmieniać czas pracy?

#13 Guest_Espio

Guest_Espio
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2017 - 15:44

Mam takie pytanie. Dojezdzam do pracy ok. Godziny dziennie. Z powodu zblizajacego sie nowego roku w sklepie bedzie inwentaryzacja. Mam ustawione zmiany 13:15-0:15, tylko po tej godzinie najwczesniejszy transport do domu mam o godzinie 4:30. Co w takiej sytuacji? Definicja doby pracowniczej mówi o 11h nieprzerwanego odpoczynku, a powrot z pracy nastepuje dopiero kolo godziny 5. Czy pracodawca ma jakies obowiazki wzgledem takich sytuacji??

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20740 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 grudzień 2017 - 15:57

No wybacz ale dojazdy do pracy i z pracy to indywidualna sprawa pracownika, pracę kończysz o takiej godzinie że odpoczynek masz zapewniony a pracodawcą nie wnika czym i jak daleko jedziesz.

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20740 postów

Napisano 29 grudzień 2017 - 15:58

Pracodawca*

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20740 postów

Napisano 29 grudzień 2017 - 16:02

Znam ludzi,którzy codziennie dojeżdżają 3 godziny w jedną stronę, czyli 6 godzin podróży a 8 pracy, nikogo to nie interesuje ile czasu trwa podróż, to nie delegacja.

#17 Guest_Espio

Guest_Espio
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2018 - 21:07

Zosia/Agnieszka; dzieki za informacje. Z jednej strony mam swiadomosc, ze to juz tak na prawde zalezy od tego czy sie dogada z pracodawca czy tez nie, tylko mi bardziej chodzi o to, ze nie zawsze kolejnego dnia mam wolny dzien. Jak mam wolne to mi to obojetne czy wroce o 5 do domu czy tez nie, tutaj bardziej chodzi mi, ze z powodu takiej komunikacji w domu jestem dopiero nad ranem, 3h snu i musze wracac do pracy, a mam tak caly miesiac.....

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20740 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 08:49

Ja to rozumiem, ale nie ma innej możliwości jak rozmowa z pracodawcą albo korzystania z transportu prywatnego.

#19 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2018 - 15:14

Mam pytanie jeśli pracuje od godziny 22-6 a nastepnie tego smego dnia przychodze do pracy na godzine 18-6 czy jest to naruszenie doby praqcowniczej ?

#20 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 27 październik 2018 - 15:40

Gdzie w Kodeksie Pracy jest napisane że jeżeli zostanie naruszona doba pracownicza to jest to liczone jako nadgodzina?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych