Skocz do zawartości

Wynajem/leasing - jak to się opłaca?

wróć do serwisu Księgowość 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2017 - 14:36

Cześć,

Temat już wielokrotnie maglowany i omawiany na wielu forach jednak chciałem Was spytać o coś trochę innego. Dyskutując ostatnio ze znajomym (również przedsiębiorcą - jednoosobowa działalność gospodarcza) nt. optymalizacji podatkowej natrafiliśmy na pewne różnice zdań. Argument, który padł to "leasing/wynajem samochodu pomniejsza Ci zobowiązania podatkowe i dzięki temu płacisz mniej do US a więcej zostaje u Ciebie w kieszeni". 

Niby tak, ale:

• zakładając miesięczne przychody przedsiębiorcy na poziomie 10 000 zł
  • miesięczny koszt leasingu netto na poziomie 2 000 zł
  • przedsiębiorca płaci podatek liniowy 19%
  • pomijamy kwestię VAT

Podatek do zapłacenia bez kosztów leasingu:

• 10 000 * 19% = 1 900 zł

Podatek do zapłacenia z kosztami leasingu:

• (10 000 - 2 000) * 19% = 1 520 zł

Różnica: 1 900 - 1520 = 380 zł

OK, czyli podatek do zapłacenia będzie o 380 zł niższy. Aczkolwiek, koszt leasingu to wciąż 2 000 zł netto i na koniec dnia bilans przedsiębiorcy wynosi:

1. Dochód z leasingiem
  • 10 000 - 2 000 - 1 520 + 380  = 6 860 zł
  1. Dochód bez leasingu
  • 10 000 - 1 900 = 8 100 zł 

Tak więc, wracając do tytułu postu - jak to się opłaca z perspektywy wyniku finansowego przedsiębiorcy? Biorąc auto w leasing zyskujemy maksymalnie 19% podatku, ale nasze koszty i tak będą wyższe.

Czy takie rozumowanie ma sens i kto w tym sporze ma rację?

#2 Guest_Tomasz Piotrowski

Guest_Tomasz Piotrowski
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 09:59

Podatek płaci się większy nie mając leasingu, ale mając leasing ciężko o stwierdzenie, że "więcej zostaje w kieszeni", bo przecież za ten leasing/wynajem trzeba zapłacić. smile.png

Oszczędność podatkowa, to "tylko" dodatkowa korzyść z leasingu.

Pozdrawiam

Tomasz Piotrowski

(FmLeasing)

#3 shayleen

shayleen

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 styczeń 2017 - 06:09

Mimo wszystko leasing jest chyba "wygodniejszy". Nawet samo składanie wniosków jest teraz bardzo proste. Dowiedziałem się przy okazji brania w leasing sprzętu do restauracji jakiś miesiąc temu. Korzystałem z platformafinansowa.pl  

a decyzję otrzymałem w bardzo krótkim czasie :)

#4 Guest_birdplane

Guest_birdplane
  • Goście

Napisano 02 luty 2017 - 17:54

No właśnie ta "tylko" oszczędność jest kluczem w leasingu. Sam teraz szykuję się do wzięcia samochodu w leasing, szukam dobrej firmy (na razie wygrywa raiffeisen leasing) a w przyszłości zastanawiam się nad leasingiem nieruchomości

#5 mirow

mirow

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 01 marzec 2017 - 18:46

Na pewno się opłaca, trzeba tylko dobrze to rozegrać. Warto zasięgnąć porady ekspertów, których znajdziemy w http://efl.pl/pl/leasing/ .Jest to firma leasingowa, która jest częścią Credit Agricole. Mają bardzo ciekawą ofertę. Polecam :) 

#6 Guest_lexxan

Guest_lexxan
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2017 - 12:16

Warto sięgnąć porady, a dodatkowo dobrze się zastanowić nad konkretną ofertą. Czasem nie banki, ale instytucje pozabankowe takie jak np. platformafinansowa.pl maja najlepsze warunki leasingu. Dodatkowy plus jest taki, ze można składać wnioski online więc nie dość, że opłacalnie to jeszcze wygodnie smile.png

#7 Guest_Anonim

Guest_Anonim
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2017 - 07:31

Ja auta akurat na leasing nie brałem, ale mam na laptopa. Mam w domu jeden komputer, ale to taki typowy do gier, a potrzebowałem porządnego sprzętu do pracy w domu i wybrałem leasinglaptopa.pl. Sam zdecydowałem jaka ma być rata, ile wpłacam początkowo i jaki sprzęt chcę więc jak dla mnie rozwiązanie mega fajne. 

#8 WiolkaN

WiolkaN

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 07:56

Leasing jest opłacalny, przy najmniej dla mnie ze względu na wrzucenie tego w koszty  i czasami mozliwosc negocjacji ceny jako firma

#9 Guest_Karine

Guest_Karine
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2017 - 08:28

Warto sięgnąć porady, a dodatkowo dobrze się zastanowić nad konkretną ofertą. Czasem nie banki, ale instytucje pozabankowe takie jak np. platformafinansowa.pl maja najlepsze warunki leasingu. Dodatkowy plus jest taki, ze można składać wnioski online więc nie dość, że opłacalnie to jeszcze wygodnie smile.png

Dobrze napisane, platformafinansowa ma dość dobre warunki w leasingu online, brałem w ten sposób raz podnośnik do warsztatu samochodowego. Sam wniosek jest bardzo prosty, a na decyzję też się długo nie czeka.

#10 Guest_hitthelights

Guest_hitthelights
  • Goście

Napisano 06 maj 2017 - 11:55

Leasing jest bardzo opłacalny, ale najbardizej gdy uda nam się wyeliminować większą ilość pośredników dlatego np leasing samochodowy polecam bardzo mocno w Toyota Leasingu, tam można dostać w rewelacyjnej cenie nową Toyotę

#11 Guest_dzekson

Guest_dzekson
  • Goście

Napisano 06 maj 2017 - 15:19

Leasing jest bardzo opłacalny, ale większość myśli o leasingu jako o produkcie tylko dla firm, wiem, żę jakiś czas temu raiffeisen leasing miał super oferte na leasing konsumencki

#12 Guest_lorkayo

Guest_lorkayo
  • Goście

Napisano 19 maj 2017 - 08:29

Przyznam, że leasing jest opłacalny, ale nie dla każdego bo po pierwsze zależy to od tego jak prosperuje firma, a w szczególności od atrakcyjności oferty tego leasingu. Od siebie polecam Platformę Finansową bo na ich warunkach wszystko zdaje się wyglądać bardziej sensowne względem konkurencji, a do tego pomagają z formalnościami i można złożyć wniosek on-line smile.png

#13 Guest_tomi

Guest_tomi
  • Goście

Napisano 25 maj 2017 - 11:44

W platformie finansowej jest prosto bo formalności uproszczone są do minimum, więc szybko można wziąć leasing przez internet. Nie lubię siedzieć w banku i ogarniać tą całą papierologię, dlatego w dobie XXI wieku takie leasingi online robią się coraz bardziej popularne.

#14 Guest_Pajeras

Guest_Pajeras
  • Goście

Napisano 29 maj 2017 - 11:54

No właśnie słyszałem od kolegi, że przez tą platformę finansową można przez internet załatwić szybko leasing, podobno nawet na mniejsze kwoty? bo potrzebuję laptopa, ale takiego za 2 tys , chcę w leasingu wziąć na firmę to sobie w koszty wliczę raty leasingowe.

#15 Guest_Perks

Guest_Perks
  • Goście

Napisano 31 maj 2017 - 11:56

Tak, możesz brać przez platformafinansowa.pl nawet na mniejsze kwoty w i-leasingu, chyba nawet na 500zł dostaniesz albo i mniej.

#16 Guest_Fitek

Guest_Fitek
  • Goście

Napisano 31 maj 2017 - 18:57

Dokładnie brałem taki leasing online na niecałe 500zł i wszystko było ok. Platforma finansowa ma świetne warunki leasingu z czystym sumieniem mogę polecić 

#17 Guest_gavrock

Guest_gavrock
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2017 - 14:34

A jeżeli nie mam działalności jednoosobowej to Platforma Finansowa udziela leasingu czy nie? Wiem, że to coś związne jest z leasingiem konsumenckim wtedy jednak za grosz się na tym nie znam - w kwestii złożenia wniosku są pomocni czy raczej nie? 

#18 Guest_Irina

Guest_Irina
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2017 - 09:18

A jeżeli nie mam działalności jednoosobowej to Platforma Finansowa udziela leasingu czy nie? Wiem, że to coś związne jest z leasingiem konsumenckim wtedy jednak za grosz się na tym nie znam - w kwestii złożenia wniosku są pomocni czy raczej nie? 

Leasing konsumencki dają dla osób fizycznych, na dowolną kwotę chyba, ja u nich brałam na telefon za 600zł i dostałam, mimo, że moja zdolność kredytowa nie jest zbyt dobra :D

#19 PiterXXX

PiterXXX

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 03 lipiec 2017 - 11:09

Leasing konsumencki dają dla osób fizycznych, na dowolną kwotę chyba, ja u nich brałam na telefon za 600zł i dostałam, mimo, że moja zdolność kredytowa nie jest zbyt dobra :D

Ja brałem niedawno leasing konsumencki przez platformę finansową i przyznam, że faktycznie jest to niezła opcja i alternatywa dla kredytu :)

#20 Guest_paula

Guest_paula
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2017 - 18:50

Czyli  polecacie ten i-leasing?? Moja bratowa właśnie wczoraj mi o nim  mówiła że koleżanka jej poleciła. Ona ma zamiar brać maszynę do szycia do firmy bo brakuje jej kilka jeszcze dobrych maszyn. Podobno taki leasing jest lepszy od kredytu 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy