Skocz do zawartości

Sprawa spadkowa

spadek trudna sprawa dział spadku niezgodny wniosek

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marcin86poznan

Guest_Marcin86poznan
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2017 - 13:24

Dzień dobry,

Potrzebuję pomocy dotyczącego spadku po mojej zmarłej mamie.

Po kolei. W 1975 roku zmarła babcia mojej mamy która zapisała jej dom. w 1977 roku kuzynostwo mamy chciało obalić ten testament. Ponieważ jeden z kuzynów zmarł a drugi nie przyjeżdżał na rozprawy sprawa jest zamrożona.

Moja mama zmarła w 2010 roku. Moje rodzeństwo(brak i siostra mieszkają i żyją za granicą w Niemczech). Nie mam z nimi kontaktu. Ojciec po śmierci mamy związał się z inną kobietą.

Mój ojciec nie chce dokładać do podatku za nieruchomość czy inne bieżące remonty pracę itp. A chce mieć prawdo do pokoju. Ostatnio coraz częściej zakłóca mój spokój przyjeżdżając i wchodząc do mojego mieszkania bez pozwolenia. Raz twierdzi ze tylko pokój jest jego a ja mam kuchnię łazienkę i drugi pokój. A raz ze może też korzystać z łazienki i kuchni bo ma do tego prawo.

Nie mam żadnej możliwości dogadania się.

złożyłem wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.

Ale nie wiem co mam dalej robić.

do podziały spadku zgodnie nie ma szans.

Zastanawiam się nad złożeniem wniosku do sądu o dział spadku, tak że chcę albo wydzielenia z domu dwóch KW dla pietra i parteru.

Parter mieszkania jest w dobrym stanie, jeszcze przed śmiercią wymieniłem w całym domu okna na plastikowe i założyłem centralne ogrzewanie.

Niestety piętro jest zaniedbane i nieumeblowane.

Tak jak napisałem ojciec nie mieszkaj ze mną ale jest zameldowany i co jakiś czas zakłóca w nieodpowiednich porach mój spokój,.

Czy jest możliwość złożenia wniosku do sądu o wydzielenie 2 mieszkań z udziałem w gruncie?

I jeżeli mam faktury za to co inwestowałem to czy sąd może się przychylić do tego żebym to ja otrzymał parter mieszkania?

Bardzo dziękuję za pomoc.

#2 Guest_Karolina 827

Guest_Karolina 827
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2018 - 23:56

Wydaje mi się, że jest taka możliwość. jednak stu procent pewności nie mam. Myślę, że nie obejdzie się bez wizyty u prawnika. Mogę polecić Ci kancelarię dobryadwokat.org.pl/ - podpowiedzą Ci co i jak, ułatwią sprawę.

#3 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 20:45

1 Przed działem spadku
wszyscy spadkobiercy mają takie same prawa do domu
i wszyscy w takim samym stopniu mają obowiązek ponosić koszty jego utrzymania.

2 Do wniosku o dział spadku
trzeba będzie dołączyć:
a) odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po mamie,
B) dowód, iż dom w chwili śmierci mamy był jej własnością lub wpółwłasnością

3 Wniosek powinien zawierać
- skład spadku oraz jego wartość
(wyceniamy wartość spadku stosując obecne ceny ale stan w chwili śmierci spadkodawcy, a więc bez nakładów, które spowodowały wzrost wartości spadku),
- Pana projekt działu z uzasadnieniem

4 Jeżeli nieruchomość pozwala,
to zniesienie współwłasności
przez ustanowienie odrębnej własności lokali
jest dopuszczalna

5 Zakładając, że ustanowienie odrębnej własności lokali jest możliwe,
to czy sąd przyzna Panu parter
będzie zależało m.in.od sytuacji rodzinnej, majątkowej, potrzeb mieszkaniowych wszystkich współspadkobierców. To, że Pan ponosił koszty utrzymania i modernizacji domu, może nie wystarczyć.

cr

#4 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 20:46

1 Przed działem spadku wszyscy spadkobiercy mają takie same prawa do domu i wszyscy w takim samym stopniu mają obowiązek ponosić koszty jego utrzymania. 2 Do wniosku o dział spadku trzeba będzie dołączyć: a) odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po mamie, B) dowód, iż dom w chwili śmierci mamy był jej własnością lub wpółwłasnością 3 Wniosek powinien zawierać - skład spadku oraz jego wartość (wyceniamy wartość spadku stosując obecne ceny ale stan w chwili śmierci spadkodawcy, a więc bez nakładów, które spowodowały wzrost wartości spadku), - Pana projekt działu z uzasadnieniem 4 Jeżeli nieruchomość pozwala, to zniesienie współwłasności przez ustanowienie odrębnej własności lokali jest dopuszczalna 5 Zakładając, że ustanowienie odrębnej własności lokali jest możliwe, to czy sąd przyzna Panu parter będzie zależało m.in.od sytuacji rodzinnej, majątkowej, potrzeb mieszkaniowych wszystkich współspadkobierców. To, że Pan ponosił koszty utrzymania i modernizacji domu, może nie wystarczyć. cr

#5 elka2002

elka2002

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 639 postów

Napisano 16 marzec 2019 - 23:01

Odnośnie sprawy spadkowej, to by trzeba było się cofnąć do przepisów z dnia obowiązywania w chwili śmierci babci. Odnośnie obecnych spraw, to być może tutaj https://zachowek.biz.pl znajdziesz odpowiedź odnośnie działu spadku. Chyba jeśli nie jest zakończona sprawa spadkowa, to nie możesz chyba zrobić działu. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spadek, trudna sprawa, dział spadku, niezgodny wniosek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych