Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ryczałt/podatek od samochodów służbowych

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 arkadiusz1992

arkadiusz1992

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 styczeń 2017 - 16:03

Witam,
Jestem na etapie tworzenia regulaminu użytkowania pojazdów służbowych w firmie i pojawiły się pytania oraz wątpliwości.

1) Jak obliczany jest ryczałt za użytkowanie pojazdu służbowego? Jest to stała kwota, narzucona odgórnie, czy w zależności od klasy pojazdu i pojemności silnika, sam mogę taką kwotę obliczyć?
2) Dojazd pracownika z domu do pracy jest traktowany jako kilometry prywatne, czy jako służbowe?
3) Jeżeli pracownika obciążamy kwotą ryczałtową w wysokości np. 200 zł, to jest to kwota tylko za posiadanie pojazdu na stanie (amortyzacja, ubezpieczenia itp.) a za dojazd z domu do pracy musimy go obciążyć kwotą za zużyte paliwo, czy jednak w tej kwocie ryczałtowej możemy zawrzeć wszystko (paliwo, amortyzacja, ubezpieczenie)?
4) Kwotę za paliwo przejechane na trasy prywatne potrącamy wg. ceny detalicznej/ze słupka czy z ceny hurtowej jeżeli tankowane jest na karty paliwowe?
5) Jakie inne rzeczy powinienem jeszcze wiedzieć, znać przed sformułowaniem takiego regulaminu?

Analizowałem kilka regulaminów korzystania z pojazdów służbowych w różnych firmach i w każdym z nich naliczana jest inna kwota ryczałtowa za samochody w tym samym segmencie. Korzystając z innych źródeł, otrzymałem informację, że od 2015 roku, w samochodach do 1,6 m3 ryczałt wynosi 250 zł, a powyżej 1,6 dm3 400 zł.

Również problem pojawił się z paliwem. Były 3 opcje:
1) W kwocie ryczałtowej zawarte jest paliwo do przejazdów prywatnych i służbowych
2) W kwocie ryczałtowej zwarte jest paliwo do przejazdów służbowych i z domu do pracy, za przejazdy prywatne płaci pracownik
3) W kwocie ryczałtowej zawarte są tylko przejazdy służbowe, przejazdy z domu do pracy traktowane są jako prywatne

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 styczeń 2017 - 18:01

Ryczałt za użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych nie jest obliczany, tylko odgórnie podany - i wynosi 250 zł i 400 zł. Te kwoty nie zawierają w sobie kosztów paliwa. 

Dojazdy do i z pracy to jest cel prywatny. 

#3 arkadiusz1992

arkadiusz1992

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 styczeń 2017 - 21:01

Jednak wg. tego orzeczenia inaczej kształtuje się sytuacja z paliwem:

http://orzeczenia.ns.../doc/FF5C5F7EEF

#4 arkadiusz1992

arkadiusz1992

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 15 luty 2017 - 11:54

Jak wygląda sytuacja z ryczałtem na pojazdy dla przedstawicieli handlowych? 

Przedstawiciel, co oczywiste, wyjeżdża do pracy ze swojego miejsca zamieszkania i wykonuje pracę w terenie. Jeżeli nie używa tego samochodu do celów prywatnych, to ryczałtem nie jest obciążony, jeżeli natomiast używa np. 2 dni w ciągu miesiąca, to kwotę 250/30x2 dni?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych