Skocz do zawartości

Zdjęcie

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

wróć do serwisu Kadry 55 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515621 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 16:26

W 2017 r. rodzice mogą nadal skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe w wysokości 1 tys. zł netto, które jest wypłacane przez cały rok, bez względu na to, jaki jest dochód danej rodziny. Z pomocy mogą skorzystać osoby bezrobotne, studenci oraz osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Jaka jest różnica pomiędzy becikowym a kosiniakowym?

Powrót do artykułu: Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

#2 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2017 - 16:26

Dodatek z tytułu urodzenia do zasiłku rodzinnego i becikowe to są dwie różne rzeczy. Dodatek z tytułu urodzenia do zasiłku rodzinnego jest wypłacany w kwocie 1000 zł osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego, natomiast becikowe to dodatkowe 1000 zł wypłacane niezależnie od tego czy ktoś jest uprawniony do rodzinnego czy nie. Można otrzymać jednocześnie oba świadczenia.

#3 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 09:30

A co w sytuacji, gdy ktos ma umowe o pracę na czas określony i kończy sie ona w połowie macierzyńskiego i nie zostanie przedłużona?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2017 - 12:26

A co w sytuacji, gdy ktos ma umowe o pracę na czas określony i kończy sie ona w połowie macierzyńskiego i nie zostanie przedłużona?

Dalszą wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS.

#5 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 10 luty 2017 - 16:51

Witam, czy należy mi się kosiniakowe w Polsce, jeśli pobrałam za granica tamtejsze becikowe tj. jednorazowo zostało mi wypłacone ok 1250 eur.?? Oczywiście nie pobierałam becikowego jednorazowego 1000zł w Polsce. Nie składałam za granicą również wniosków o żadne inne świadczenia rodzinne. Pozdrawiam

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 10 luty 2017 - 22:22

Witam, czy aby pobierać zasiłek kosiniakowy trzeba mieć status osoby bezrobotnej?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 luty 2017 - 12:02

Witam, czy należy mi się kosiniakowe w Polsce, jeśli pobrałam za granica tamtejsze becikowe tj. jednorazowo zostało mi wypłacone ok 1250 eur.?? Oczywiście nie pobierałam becikowego jednorazowego 1000zł w Polsce. Nie składałam za granicą również wniosków o żadne inne świadczenia rodzinne. Pozdrawiam

Kosiniakowe w wys. 1000 zł miesięcznie jest wypłacane w Polsce osobie bezrobotnej.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 luty 2017 - 12:03

Witam, czy aby pobierać zasiłek kosiniakowy trzeba mieć status osoby bezrobotnej?

Tak.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2017 - 00:31

Witam czy jeśli jestem osobą bezrobotną i nie mam możliwości na zasiłek macierzyński ale mój mąż ma umowę o pracę na czas nieokreślony to czy będę mogła mieć po urodzeniu dziecka zasiłek "kosiniakowy"?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2017 - 12:28

Witam czy jeśli jestem osobą bezrobotną i nie mam możliwości na zasiłek macierzyński ale mój mąż ma umowę o pracę na czas nieokreślony to czy będę mogła mieć po urodzeniu dziecka zasiłek "kosiniakowy"?

Tak, zasiłek będzie Ci przysługiwał.

#11 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 24 luty 2017 - 10:54

Mam umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pobieram zasiłek macierzyński, ale jest on niższy niż 1000 zł. Poinformowano mnie w ZUS, że powinna być mi wypłacana przez pracodawcę kwota 1000 zł (pracodawca zatrudnia minimum 100 osócool.png. Jednak w pracy powiedziano mi, że nie mają takiego obowiązku. Jak to jest w mojej sprawie? Należy się, czy nie?

#12 Guest_Mysza

Guest_Mysza
  • Goście

Napisano 12 marzec 2017 - 10:09

Witam, jestem w 8 miesiącu ciazy umowa o prace samoczynnie przedluzyla mi się do dnia porodu.W dniu porodu mam poinformować pracodawce o urodzeniu dziecka on ma zgłosić do Zus-u i z tym dniem będę miała zakończona umowę. Czyli samoczynnie staje się osoba bezrobotna jakie świadczenia będą mi przyslugiwac?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2017 - 13:08

Witam, jestem w 8 miesiącu ciazy umowa o prace samoczynnie przedluzyla mi się do dnia porodu.W dniu porodu mam poinformować pracodawce o urodzeniu dziecka on ma zgłosić do Zus-u i z tym dniem będę miała zakończona umowę. Czyli samoczynnie staje się osoba bezrobotna jakie świadczenia będą mi przyslugiwac?

Nie będziesz osobą bezrobotną, a osobą pobierająca z ZUS zasiłek macierzyński. To będzie dla Ciebie korzystniejsze niż status osoby bezrobotnej.

#14 Guest_Mysza

Guest_Mysza
  • Goście

Napisano 12 marzec 2017 - 21:30

To co należy do mojego obowiazku poza tym ze muszę poinformowac pracodawce o urodzeniu dziecka?Czy muszę przedstawić jakąś dokumentację w ZUS?Do kiedy ZUS będzie wypłacać mi zasiłek macierzyński?Będzie to moje drugie dziecko.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 08:12

Witam, pobieram świadczenie pielęgnacyjne na syna a chciałabym złożyć wniosek o kosiniakowe na córkę. Czy mi się należy?

#16 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15019 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 09:25

Witam, pobieram świadczenie pielęgnacyjne na syna a chciałabym złożyć wniosek o kosiniakowe na córkę. Czy mi się należy?

prościej zadać pytanie tam, gdzie składasz (chcesz złożyć) wniosek

#17 Ziutek

Ziutek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 16:44

Witam. Jestem osoba bezrobotna, w kwietniu rodze. Ojciec dziecka jest zatrudniony na umowe o prace na czas nieokreslony. Czy jesli skorzysta z 2 tyg. urlopu ojcowskiego, bedzie mi przyslugiwac kosiniakowe?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 17:00

Witam. Jestem osoba bezrobotna, w kwietniu rodze. Ojciec dziecka jest zatrudniony na umowe o prace na czas nieokreslony. Czy jesli skorzysta z 2 tyg. urlopu ojcowskiego, bedzie mi przyslugiwac kosiniakowe?

Każdej osobie bezrobotnej (przeważnie MATCE) przysługuje kosiniakowe. 

#19 Ziutek

Ziutek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 18:48

Każdej osobie bezrobotnej (przeważnie MATCE) przysługuje kosiniakowe.

Pytam, ponieważ Panie w Urzędzie powiedziały mi, że ze względu na planowany urlop to swiadczenie mi nie przysługuje... Troszkę szkoda pieniążków, dlatego zaczeliśmy już rozważać rezygnację z urlopu

#20 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 24 marzec 2017 - 14:06

A co w sytuacji, kiedy w lipcu kończy mi się umowa na 1/8 etatu? Zapewne pracodawca nie przedłuży ze mną umowy, bo w październiku rodzę. Czy wówczas przysługuje mi kosiniakowe? Muszę być zarejestrowana w UP?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych