Skocz do zawartości

Ryczałt - faktura a ewidencja przychodów

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 22:16

Dzień dobry,

Od roku prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym. Korzystam ze zwolnienia dot. kasy fiskalnej - sprzedaż wyłącznie internetowa. Głównymi moimi odbiorcami są osoby prywatne. Zdarzyło mi się jednak wystawić przez ten czas dwie faktury (łącznie na kwotę ~100 zł), z płatnością gotówką - zapomniałem o ujęciu tego przychodu w ewidencji przychodów i dowodach wewnętrznych. Co powinienem zrobić? Czy mogę wydrukować nowy dowód wewnętrzny uwzględniający zapomnianą fakturę a następnie ująć ten nowy dowód w ewidencji przychodów (w grę wchodzi przepisanie całej ewidencji, jeśli będzie to konieczne).
Teoretycznie nie powinno być problemu, ponieważ jestem na ryczałcie 3%, nie mam zbyt wysokiego przychodu i po odliczeniu ZUS-u zaliczka na podatek nie występuje. Co w takiej sytuacji? Czy stałoby się coś strasznego, jeśli po prostu zostawiłbym tak jak jest? Ewentualnie co by się stało, gdybym po prostu "zgubił" te dwie problematyczne faktury?

Pozdrawiam smile.png

#2 Guest_znowuja

Guest_znowuja
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2017 - 17:11

Może ktoś zna odpowiedź?

#3 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 18 styczeń 2017 - 18:17

Co to znaczy "zgubił"? Osiągnięty dochód (w tym przypadku przychód) trzeba wykazać w podstawie opodatkowania. Jeśli przychód z tych dwóch faktur nie został ujęty w ewidencji przychodów, to należy je w niej ująć pod datą powstania przychodu. Jeśli było to "w przeszłości" to przepisujemy całą ewidencję, wyliczamy poprawne zaliczki na podatek (jeśli wyjdą) i płacimy podatek z odsetkami.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#4 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 17:19

Zapraszam do grupy na facebooku

KSIĘGOWOŚĆ MOJA PASJA

#5 kamaj.9

kamaj.9

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 14 maj 2019 - 11:24

Dlatego właśnie najlepiej korzystać w księgowości i sprzedaży ze zintegrowanych systemów informatycznych co pozwala wyłapać tego typu typu pomyłki i zawczasu wyeliminować. Ja korzystam z programów Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT i Ryczałt. Na bieżąco wystawiam faktury co jest moją codzienną pracą, a "w tle" księgują się one od razu do ewidencji przychodów.

Program do ryczałtu

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych