Skocz do zawartości

Vat w szkole po centralizacji

wróć do serwisu Księgowość 83 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 18:21

Jednostka budzetowa- szkoła
Nie mamy żadnych dochodów oprócz dochodów poza VAt (odsetki bankowe, wynagrodzenie płatnika za terminową zapłatę podatków i zusów)
Moje pytanie:
1. Czy te dochody wklepuje do rejestru sprzedazy jako NP?
2. Wszystkie moje faktury zakupowe powinny być wklepywane do rejestru ze znaczkiem NP? 
z góry dziękuję 

#42 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1623 postów

Napisano 09 marzec 2017 - 07:13

1. nie ujmuje się tego w rejestrze

2. ja faktury, od których nie mogę odliczyć vatu wklepuję z np

Co to jest wynagrodzenie płatnika za terminową zapłatę zus? Bo podatku wiem, ale zus?

#43 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 09 marzec 2017 - 15:12

Jednostka budżetowa, MOPS

na podstawi decyzji są usługi PCK.

Do VAT ze stawką zw mam dać te kwoty z decyzji (zestawienia za każdy miesiąc ile komu przyznano) czy na podstawie dokonanych wpłat? 

#44 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 16 marzec 2017 - 15:21

Czesc, chciałbym prosić o pomoc... w postaci potwierdzenia tego co napisałaś jesli chodzi o działalnosc opodatkowaną i przyslugiwane odliczenie... pracuje w zespole szkol (kiedys szkola budowlana), do tej pory odliczalem faktury z dzialalnosci budowlanej szkoly( faktury za zakup płytek, glazury,farb i duzo duzo innych ). Otrzymałem z powiatu informację ( szkoła jest jednostką powiatu po centralizacji ) zeby zaprzestac tej praktyki, a informacja nie jest poparta zadnym rozporządzeniem , po prostu mam tak robic i koniec. Dla szkoły są to ogromne koszta rzędu kilkudziesiecu tysiecy zlotych rocznie, a powiat nie potrafi wytłumaczyc dlaczego szkola ma te koszta ponosic 

#45 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1623 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 15:57

dopytam...szkoła za te usługi, do których miałeś faktury zakupowe wystawiała faktury i odprowadzała vat należny? Komu te usługi są wykonywane?

#46 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 09:03

#47 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 09:10

Sytuacja 1: Jako zespół szkół wykonujemy usługi gastronomiczne i budowlane. Zarobione środki finansowe gromadzimy na koncie specjalnym. Wykonując usługi budowlane poza szkołą u inwestorów sprzedajemy usługę . materiały budowlane zakupuje inwestor. Od usługi odprowadzamy VAT do urzedu skarbowego

Sytuacja 2: Remont wykonują uczniowie na warsztatach gastronomicznych i budowlanych ( czyli w budynkach szkoły  ) pod nadzorem nauczycieli warsztatów budowlanych. Materiały zakupujemy sami ( jako szkoła ) korzystając ze środków zarobionych i zgromadzonych na koncie specjalnym. 

Pytanie: Czy możemy odliczyć w tym przypadku VAT od faktur zakupionych przez nas materiałów budowlanych ?

#48 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2991 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 09:14

odliczyć vat możesz od nabytych towarów i usług służących do wykonywania czynności opodatkowanych , czy takie wykonujecie  jako szkoła...watpie

#49 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2991 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 09:16

Sytuacja 1: Jako zespół szkół wykonujemy usługi gastronomiczne i budowlane. Zarobione środki finansowe gromadzimy na koncie specjalnym. Wykonując usługi budowlane poza szkołą u inwestorów sprzedajemy usługę . materiały budowlane zakupuje inwestor. Od usługi odprowadzamy VAT do urzedu skarbowego

Sytuacja 2: Remont wykonują uczniowie na warsztatach gastronomicznych i budowlanych ( czyli w budynkach szkoły  ) pod nadzorem nauczycieli warsztatów budowlanych. Materiały zakupujemy sami ( jako szkoła ) korzystając ze środków zarobionych i zgromadzonych na koncie specjalnym. 

Pytanie: Czy możemy odliczyć w tym przypadku VAT od faktur zakupionych przez nas materiałów budowlanych ?

zadaj na piśmie te pytania do swojej centrali oni muszą ci odpowiedzieć

#50 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1623 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 10:18

moim zdaniem:

- w sytuacji 1 można byłoby odliczyć vat od faktur zakupowych, ale materiały zakupuje inwestor więc nie ma z czego odliczać.

- w sytuacji 2 nie można odliczyć vatu, chociaż trzeba byłoby się zastanowić czy jakimś pre lub współczynnikiem nie możecie odliczyć

#51 Guest_EWA

Guest_EWA
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2017 - 21:31

MAM pytanie jako kwotę wykazywać Vat-7 poz.10 ,chodzi o przedszkola opłata za wyżywienie i wychowanie,czy,na koniec miesiąca naliczać ile powinien rodzić wpłacić(po odpisach,jak dziecka nie było,bo był chore)czy ile wpłacił,a zaznaczam,że rodzice różnie wpłacją ,kiedy powstaje obowiązek podatkowy,od kwoty należnej czy wpłaconej ???

#52 Guest_EWA

Guest_EWA
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2017 - 21:35

Na podstawie Porozumienia obciążamy notą księgową Mops za wyżywienie uczniów,do końca grudnia wystawialiśmy faktury i wykazywałam Vat-7 poz.10.Czy po centralizacji nie podlega ta kwota do Vat,czy szkoły powinny mi wykazać w zestawieniu na koniec miesiąca i uznać tą jak sprzedaż zwolnioną,wykazać na podstawie zestawienia w poz.10

#53 Guest_Malwina

Guest_Malwina
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 18:20

A czy słyszeliście o odliczaniu z myślą ze będę miała może wynajmy w szkole od wakacji? Czy odliczam tylko przy faktycznym posiadaniu działalności opodatkowanej w danym m-cu?
Automat z napojami jako jedyną sprzedaż. Mogę odliczyć tylko energię i śmieci? Czy ogrzewanie z racji ogrzewania korytarza, woda, środki czystości, media stale?

#54 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1623 postów

Napisano 26 kwiecień 2017 - 20:03

Pierwsze słyszę o odliczaniu podatku, bo może kiedyś coś ktoś...Zakup należy przyporządkować do danej działalności.

#55 Guest_Duśka

Guest_Duśka
  • Goście

Napisano 08 maj 2017 - 09:45

a ja mam problem do jakiego okresu przyporządkować sprzedaż:
świadczymy usługi szkoleniowe zwolnione z VAT, w kwietniu było szkolenie a pani zapłaciła za nie dopiero w maju; KP będzie w maju, ale powinnam kwotę wprowadzić do deklaracji kwietniowej, kiedy odbyła się sprzedaż?

#56 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1623 postów

Napisano 08 maj 2017 - 14:51

wtedy kiedy wykonana usługa

#57 Guest_Duśka

Guest_Duśka
  • Goście

Napisano 09 maj 2017 - 07:50

czyli kwiecień, dzięki smile.png

#58 Guest_ewa66

Guest_ewa66
  • Goście

Napisano 16 maj 2017 - 08:23

ja wprowadzam do VAT-7 kwotę należną za dany m-c za żywienie uczniów - obowiązek podatkowy nie jest w momencie zapłaty tylko przypisu, czyli tyle ile powinniśmy dostać za dany m-c

#59 Guest_ewa66

Guest_ewa66
  • Goście

Napisano 16 maj 2017 - 08:27

EWA: Mops - dożywianie uczniów to świadczenie wewnętrzne nie podlegające VAT ( nota księgowa ), jest to świadczenie nieodpłatne, rodzic nie płaci - nie ujmuję tego w deklaracji VAT-7

#60 Guest_carunia

Guest_carunia
  • Goście

Napisano 22 maj 2017 - 12:37

EWA: Mops - dożywianie uczniów to świadczenie wewnętrzne nie podlegające VAT ( nota księgowa ), jest to świadczenie nieodpłatne, rodzic nie płaci - nie ujmuję tego w deklaracji VAT-7

ja ujmuję gdyż MOPS to tylko pośrednik w płatnościach gdyż w sumie powinien zapłacić za to rodzic i to on ma naliczone.

W związku ze  stanowiskiem organów podatkowych traktującym usługi stołówkowe jako podlegające ustawie o VAT i korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24, wydaje się zasadne jednakowe traktowanie usług stołówkowych, za które płacą rodzice, jak i usług stołówkowych , za które płaci MOPS.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych