Skocz do zawartości

Vat w szkole po centralizacji

wróć do serwisu Księgowość 82 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2016 - 14:33

Jesteśmy jednostka budżetową ,  do tej pory nie odliczaliśmy Vatu. Od 01.01.17  wszystkie jednostki w naszym mieście przechodzą na Vat.  Nasza szkoła uzyskuje dochody tylko z wynajmu pomieszczenia na sklepik  i ryczałtu za media. Będzie to sprzedaż opodatkowana 23%. Oprócz tego mamy  dochody z tyt. opłat za duplikaty świadectw czyli sprzedaż zwolnioną  i opłat za egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie dla młodocianych pracowników(nasza szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym i pracodawcy wpłacają nam na konto opłaty za egzamin uczniów, którzy u nich pracują) czyli też sprzedaż zwolniona oraz dochody z tytułu zwrotu za materiały na egzamin zawodowy uczniów (w zawodzie sprzedawcy) czyli sprzedaż nie podlegającą opodatkowaniu ( wystawiamy notę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej za zwrot za materiały  na ezaminy zawodowe).

Moje pytanie dotyczy odliczania Vatu.  Uważam, że mogę odliczyć tylko część Vatu za media, a dokładnie energię elektryczną ,gaz, wodę ścieki. Pozostałe faktury zakupowe księguję brutto i nie odliczam Vatu. Bardzo proszę o odpowiedź. I czy mam wyliczam prewspółczynnik i współczynnik.

Bardzo proszę o odpowiedzi.

#2 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 29 grudzień 2016 - 15:00

jeżeli zakup dotyczy działalności zwolnionej to nie masz prawa odliczac vatu

jeżeli zakup dotyczy działalności poza vatem to nie masz prawa odliczać vatu

jeżeli zakup dotyczu działalności opodatkowanej to masz prawo odliczyć vat w 100%

jeżeli zakup do działlności opodatkowanej i zwolnionej to proporcją odliczasz vat

jeżeli zakup do działalności opodatkowanej (stawki i zwolnione) i działalności poza vat to prewspółczynnikiem rozliczasz vat

#3 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 29 grudzień 2016 - 16:09

raczej nie będziesz wiedziała jaka część energii czy wody, rozmowy telefoniczne, materiały biurowe poszły na jaką dzialalność więc powinnaś od tych zakupów vat odliczać proporcją (masz sprzedaż opodatkowaną stawkami i zwolnioną) oraz prewspółczynnikiem (masz sprzedaż niepodlegającą vat)

od takich faktur, które będziesz potrafiła przyporządkować tylko do działalności opodatkowanej możesz odliczyć 100%, a takich, które dotyczą działalności zwolnionej nic nie możesz odliczyć. Zresztą wyżej opisałam co można a czego nie:)

#4 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 13:26

Za działalność opodatkowaną -wynajem pomieszczenia na sklepik i media  wstawię fakturę Vat na kwotę 420 zł netto+23% Vat (96,60)= 516,60. Vatu należnego mam 96,60zł. Jest to mój jedyny dochód podlegający opodatkowaniu. Nie rozumiem, jak mogę odliczyć sobie 100% Vatu np. od zakupu gazu, energii elektrycznej, wody, oczyszczania ścieków , bo to jest ściśle związane z wynajmem sklepiku(w sklepiku brak telefonu a sprząta sobie sama sprzedawczyni)  gdzie Vatu naliczonego  miesięcznie mam ponad 1200 zł. Więc do zwrotu miałabym ok 1103,40zł. Bardzo Cię proszę Szlemka lub ktokolwiek o wytłumaczenie tego. Pozdrawiam  Gosia

#5 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 13:37

Chyba zrozumiałam, piszesz mi ,ze nie dam rady obliczyć ile energii, gazu itd.  poszło na działalność  opodatkowaną więc muszę to obliczyć prewspółczynnikiem.  Jest to szkoła więc mamy większość działalności oświatowej czyli zwolnionej. Nie wiem co miałabym liczyć współczynnikiem, . Bardzo proszę o pomoc. Gosia

#6 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 17:08

Do Gosi!

Chciałam się zapytać o zwroty za materiały za egzamin zawodowy uczniów. Ja do czasu centralizacji wystawiałam notę ale po centralizacji nie jestem pewna czy to będzie czynność niepodlegająca pod Vat. proszę o podpowiedż

#7 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 08:35

w szkole obliczasz prewskaźnik na podstawie danych za 2016r. I możesz odliczyć tylko tyle Vatu ( z tych wydatków które będą dotyczyły sprzedaży opodatkowanej np . media, czy zakup środków czystości)ile wyniesie prewspółczynnik. U mnie wyniósł 0,29 czyli 1% po zaokrągleniu i tyle mogę odliczyć z vatu za media,. 

#8 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 16:00

Aniu, bardzo Ci dziękuję, a co ze współczynnikiem, bo mam sprzedaż zwolnioną (duplikaty, opłata za egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie dla młodocianych pracowników) oraz niepodlegającą opodatkowaniu, zwrot za materiały na egzamin zawodowy z OKE.  Bardzo Cię proszę podpowiedz mi. Gosia.

Natomiast  to co pisała Madzia uważam, ze dalej wystawiamy notę, bo jest to sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu(OKE) 

#9 Guest_Bogusia

Guest_Bogusia
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 15:05

Gosiu i Aniu  wydaje mi się, ze jeżeli prewskażnik wyniósł 0,29 %(mniej niż 2%) to wcale nie odliczasz Vatu.

#10 Guest_Wioletta

Guest_Wioletta
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 16:21

Powiedzcie jak obliczyć prewpólczynnik znalazłam wzór  x =  A x100/dochody

A co zaliczyć do A?

Wioletta

#11 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 04 styczeń 2017 - 16:50

Wioletta, a gdzie znalazłaś wzór?

#12 Guest_wioletta

Guest_wioletta
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 17:16

w broszurze MF, w gazecie VAT w sektorze finansów publicznych kwiecień 216

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 18:45

Wzór podany jest w § 2. pkt 10. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r, (Dz.U.2015.2193).

Zgodnie z nim trzeba roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez jednostkę budżetową, stanowiący część rocznego obrotu jednostki samorządu terytorialnego z działalności gospodarczej x 100 podzielić przez dochody wykonane jednostki budżetowej. W rozporządzeniu jest napisane że: "Dochody wykonane jednostki budżetowej (tj. samorządowej JB) to dochody obejmujące dochody publiczne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, z wyjątkiem dochodów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 4 lit. b-d i pkt 5 ustawy o finansach publicznych, środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, zrealizowane lub otrzymane przez tę jednostkę , wynikające ze sprawozdania z wykonania:

a) planu finansowego samorządowej jednostki budżetowej, oraz

cool.png planu dochodów i wydatków zgromadzonych na wydzielonym rachunku, o którym mowa w art. 223 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, jeżeli dana jednostka budżetowa prowadzi taki rachunek

- powiększone o kwotę stanowiącą równowartość środków przeznaczonych na zasilenie tej jednostki celem realizacji przypisanych jej zadań jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem środków przeznaczonych na wypłatę na podstawie odrębnych przepisów zasiłków, zapomóg i innych świadczeń o podobnym charakterze na rzecz osób fizycznych".

Również definicja dochodów wykonanych samorządowej JB została wprowadzona wyłącznie na potrzeby rozporządzenia (w tym przyjętej w nim koncepcji odrębnego określania proporcji przez wymienione w projekcie jednostki organizacyjne JST). W związku z tym definicja dochodów wykonanych samorządowej JB ma obejmować kwotowo tę część dochodów JST, które są efektem działalności samorządowej JB (zostały zrealizowane przez tę jednostkę).

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 18:47

Bierzesz pod uwagę dane ze sprawozdania Rb-27S i Rb- 28S za 2016 rok. Ze sprawozdania Rb-27S trzeba odjąć dochody wymienione w art, 5 ust. 2 pkt 4 od cool.png do d) i pkt 5,  m.in.odsetki na rachunku bankowym (paragraf 0920), a ze sprawozdania Rb-28S trzeba odjąć zapomogi, zasiłki i inne świadczenia na rzecz osób fizycznych i chyba kwotę odwrotnego obciążenia, jeżeli płaciłaś. To w mianowniku  Rb27S + Rb28S.

Natomiast w liczniku obroty ze sprzedaży (to, co podlega opodatkowaniu i to, co jest zwolnione, np. paragrafy 0690 (do końca nie wiedzą u nas czy to zwolnione czy niepodlegające opodatkowaniu), paragraf najmu 0750 i inne, jeżeli masz takie. Moim zdaniem nie bierzemy paragrafów z dochodami niepodlegającymi opodatkowaniu, np. 0920, 0970.

Obrót razy 100 podzielone Rb-27S + Rb-28S (to co pisałam wyżej). To oczywiście moje przemyślenia, pewności też nie mam. Mnie ten prewspółczynnik wyszedł 0,30. Zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowietej - czyli 1%.

W przypadku, gdy proporcja nie przekroczy 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0% (art. 86 ust 2g zdanie trzecie ustawy o VAT.

#15 Guest_Teresa

Guest_Teresa
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2017 - 13:20

Witam!

Pomocy.

Potrzebuję pomocy jak obliczyć współczynnik w szkole-mamy obiady tylko dla dzieci (zwolnione), wynajmujemy sporadycznie salę gimnastyczną w roku 1800 zł wpływu.Co bierzemy w liczniku i co w mianowniku-czy w liczniku tylko dochody opodatkowane z wynajmu a w mianowniku wynajem + obiady czy też wszystko ze spr.rb28s

Teresa

#16 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 09:19

A po co wy się bawicie w odliczanie tych faktur ile tym pieniędzy zaoszczędzicie? A roboty i kontroli później będzie tyle że głowa mała. Ja nie będę żadnych faktur odliczał, a i tak koszty vatu ponosi u nas wynajmujacy pomieszczenie a nie ja.

#17 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 12:27

Przypominam tylko, że nie odliczanie podatku VAT mimo posiadania prawa do jego odliczenia podlega pod dyscyplinę

#18 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 13:41

To ze ja nie będę odliczał podatku wyższło z tego że w urzedzie mi tak Pani powiedziała zajmujaca się VAtem w naszej gminie. Mi się wydaje że ona sama sie troche przeraziła ilością faktura jaką przerabiam. U mnie dyrektorzy nie mają litości i przynosza faktury nawet po 10 zł i wychodzi mi średnio 350 faktur na szkołe a mam ich 8 w gminie

#19 Guest_Teresa

Guest_Teresa
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2017 - 15:04

Witam ponownie!

Piszecie, ze  można nie odliczać, ale co na to RIO.

Ponawiam prosbę może ktoś wie jak obliczyć współczynnik w szkole-mamy obiady tylko dla dzieci (zwolnione), wynajmujemy sporadycznie salę gimnastyczną w roku 1800 zł wpływu.Co bierzemy w liczniku i co w mianowniku-czy w liczniku tylko dochody opodatkowane z wynajmu a w mianowniku wynajem + obiady czy też wszystko ze spr.rb28s

Proszę niech ktoś mi pomoże.

Teresa

#20 karlik

karlik

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 16 styczeń 2017 - 15:05

350 to chyba nie aż tak dużo... u mnie jest ok 1200 faktur na rok. Analizować trzeba każdą. Przyjdzie kontrola to nie będziesz się tłumaczył że Pani z Urzędu nie kazała Ci ich odliczać....

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych