Skocz do zawartości

prewspółczynnik / wsółczynnik po centralizacji

wróć do serwisu Księgowość 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 11:24

W chwili nabycia towaru lub usługi podatek rozliczany jest wstępnie w oparciu o współczynnik obliczony na podstawie obrotów osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym (tzn. wpływa faktura zakupowa do gminy, zakup służył czynnością poza VAT, zwolnionych i jednocześnie opodatkowanych i nie jesteśmy w stanie przyporządkować owych zakupów do czynności opodatkowanej np. zakup materiałów biurowych, środki czystości, usługi telefoniczne, obsługa prawna ogólna, media, itp.). Stąd nasuwa mi się pytanie: Czy obliczony współczynnik VAT stosujemy do każdej ,,mieszanej” faktury zakupowej w każdym kolejnym miesiącu, obliczając: kwota VAT x współczynnik VAT= kwota którą należy ująć w deklaracji za kolejny miesiąc aż do końca roku 2017? Jeżeli tak to w której poz. deklaracji VAT 7 należy wpisać kwotę?.

Czy owy współczynnik stosujemy tylko raz w roku w deklaracji za miesiąc styczeń roku poprzedzającego rok budżetowy czy co miesiąc w ciągu danego roku?

Po zakończeniu roku, w którym dokonywane były zakupy, dokonywana jest korekta rozliczenia, w oparciu o faktyczną proporcję sprzedaży, jaką uzyskano w roku, w którym te zakupy były dokonywane.

A co z prewspółczynnikiem? Na podstawie danych za jaki rok należy obliczyć owy prewspółczynnik? Jak on ma się do współczynnika?

#2 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 12:38

Wpółczynnik (ja mówiąc wpółczynnik mam na mysli sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną) wyliczony z danych z poprzedniego roku czyli w 2016 roku z danych z roku 2015 stosujesz do wszystkich zakupów, których nie potrafisz przyporządkować do konkretnej dzialalności. Tak, współczynnik stosujemy do każdej faktury zakupowej "mieszanej" w każdym kolejnym miesiącu.

Przykład:

wspołczynnik na 2016 r wynosi 65% to te 65% stosuję do każdej faktury zakupowej, której nie potrafię przyporządkować do konkretnej działalności przez caly 2016 rok. A w styczniu robię korektę roczna (obliczam współczynnik z danych z 2016 r i koryguję podatek)

Prewspółczynnik natomiast stosujesz wtedy kiedy masz działalność opodatkowaną i poza VAT. I tak jak we współczynniku jak nie wiesz jaka część zakupu poszła na działalność opodatkowaną a jaka na działalność poza VAT to stosujesz prewspółczynnik

#3 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 13:30

Wpółczynnik (ja mówiąc wpółczynnik mam na mysli sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną) wyliczony z danych z poprzedniego roku czyli w 2016 roku z danych z roku 2015 stosujesz do wszystkich zakupów, których nie potrafisz przyporządkować do konkretnej dzialalności. Tak, współczynnik stosujemy do każdej faktury zakupowej "mieszanej" w każdym kolejnym miesiącu.

Przykład:

wspołczynnik na 2016 r wynosi 65% to te 65% stosuję do każdej faktury zakupowej, której nie potrafię przyporządkować do konkretnej działalności przez caly 2016 rok. A w styczniu robię korektę roczna (obliczam współczynnik z danych z 2016 r i koryguję podatek)

Prewspółczynnik natomiast stosujesz wtedy kiedy masz działalność opodatkowaną i poza VAT. I tak jak we współczynniku jak nie wiesz jaka część zakupu poszła na działalność opodatkowaną a jaka na działalność poza VAT to stosujesz prewspółczynnik

Czyli podsumowując: kwota vat z faktury zakupowej x współczynnik lub prewspółczynnik w % = x ()gdzie to ujmuje w deklaracji VAT 7? )

ale jeżeli w 2013,2014,2015,2016 nie ,,ujmowalismy" faktur zakupowych mieszanych i nie obliczaliśmy współczynnika i prewspólczynnika to czy mam ustalać prewspółczynnik i współczynnik za dane z 2016 r czy jak?

#4 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 13:34

w podatku naliczonym do odliczenia, tam samo gdzie podatek vat odliczony w pelnej wysokości poz.45 bodajże

za lata 2013,2014,2015,2016 nie odliczaliście vatu od faktur "mieszanych"? w ogóle nie ujmowaliście ich w rejestrze?

#5 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:02

w podatku naliczonym do odliczenia, tam samo gdzie podatek vat odliczony w pelnej wysokości poz.45 bodajże

za lata 2013,2014,2015,2016 nie odliczaliście vatu od faktur "mieszanych"? w ogóle nie ujmowaliście ich w rejestrze?

Tak w ogóle ich nie ujmowalismy

#6 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:07

to nie rozumiem...a teraz chcecie ujmować?

#7 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:14

to nie rozumiem...a teraz chcecie ujmować

tak niby skarbnik chce bo mamy troche tych faktur mieszanych. poza tym mamy firmę która odzyskuje nam vat za 5 lat wstecz i dlatego się zastanawiam jak to ma wyglądać. Bo z tego co zrozumiałam to Gmina ma obowiązek odliczania prewspółczynnikiem i wspołczynnkiem mieszane. Weszłam na VAT w związku z centralizacją nowe stanowisko pracy i koleżanki nigdy nie odliczały tych zmieszanych. Tylko pełne odliczenia. Jestem laikiem w tym VACIE i tak próbuje coś zrozumieć

#8 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:23

mieszane czyli opodatkowane i zwolnione to współczynnik

działalność gospodarcza (opodatkowane czyli stawki i zwolnione, oo) i poza działalnością gospodarczą to prewspółczynnik

Jeżeli chcecie odliczać vat od takich "mieszanych" faktur to musicie obliczyć odpowiednio współczynnik czy prewspółczynnik czy jedno i drugie, nie wiem co tam u was jest

#9 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:31

mieszane czyli opodatkowane i zwolnione to współczynnik

działalność gospodarcza (opodatkowane czyli stawki i zwolnione, oo) i poza działalnością gospodarczą to prewspółczynnik

Jeżeli chcecie odliczać vat od takich "mieszanych" faktur to musicie obliczyć odpowiednio współczynnik czy prewspółczynnik czy jedno i drugie, nie wiem co tam u was jest

nio właśnie, prewspółczynnik za dane 1015 r. a współczynnik za dane z 2016 r. bo nie rozumiem tego.

#10 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:33

tak, współczynnik dane z roku poprzedniego, natomiast w rozporządzeniu jest, że do wyliczenia prewspółczynnika można użyć danych sprzed dwóch lat 

#11 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:37

tak, współczynnik dane z roku poprzedniego, natomiast w rozporządzeniu jest, że do wyliczenia prewspółczynnika można użyć danych sprzed dwóch lat

i jak to dalej liczyć, w jaki sposób. tak jak wyżej pisałam: kwota Vat x współczynnk czy prewspółczynnik = x ? i liczę to na koniec miesiąca sumując kwoty VAT x  % współczynnika albo prewspółczynnika? i tak w kolejnych miesiącach?

#12 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:44

ja robię sobie takie zestawienie:

- vat odliczany w 100% i np mam 5000zł

-vat, od którego w ogóle nie mogę dokonać odliczenia

- vat odliczany proporcją i np do proporcji mam 3000zł*(moja proporcja)86%=2580zł

Zliczam jeden i drugi czyli 7580zł(tyle mogę odliczyć) i wpisuję w deklarację vat w pozycję vat naliczony

#13 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:47

do tego mam jeszcze odliczanie paliwa 100% i 50% ale to już inna bajka wink.png

#14 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:51

ja robię sobie takie zestawienie:

- vat odliczany w 100% i np mam 5000zł

-vat, od którego w ogóle nie mogę dokonać odliczenia

- vat odliczany proporcją i np do proporcji mam 3000zł*(moja proporcja)86%=2580zł

Zliczam jeden i drugi czyli 7580zł(tyle mogę odliczyć) i wpisuję w deklarację vat w pozycję vat naliczony

te 3000 zł to kwota samego Vatu ze wszystkich faktur zakupowych w danym miesiącu? czy tylko przykładowa z jednej faktury zakupowiej? chodzi mi o to czy na koniec miesiąca ze wszystkich faktur zakupowych mieszanych mogę łączną kwotę vatu pomnożyć przez współczynnik %? w sumie chyba wyjdzie na jedno?

#15 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 14:55

Chyba znalazłam osobę która kocha VAT smile.png możemy wymienić się e-mailami w ramach pomocy? Please

#16 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 20 grudzień 2016 - 15:00

tak, jedno wyjdzie. To zalezy jaka metodę sobie obierzesz.

Magda, ja nienawidzę Vatusmile.png

Załóż sobie konto tutaj to pogadamy w prywatnych wiadomościachsmile.png

#17 Jolasia

Jolasia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 luty 2017 - 14:52

Bardzo proszę niech ktoś mi powie czy w szkole gdzie jest działalność opodatkowana i zwolniona stosujemy współczynnik czy prewspółczynnik, z tego co piszecie to przy działalności mieszanej mam stosować współczynnik.

#18 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 08 luty 2017 - 14:57

tak, przy sprzedaży mieszanej czyli opodatkowanej i zwolnionej współczynnik czy tam proporcja art.90 ustawy o VAT

#19 Jolasia

Jolasia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 luty 2017 - 08:15

I ten współczynnik obliczam na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r.§ 3 punkt 3 czyli w liczniku (Rb 27s, Rb34s) x100 a w mianowniku Rb27s, Rb28s, Rb34s. Bez odsetek bankowych i wydatków na rzecz osób fizycznych ( paragrafy 3020, 3240,3260).

#20 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 postów

Napisano 09 luty 2017 - 09:18

Jolasia, co chcesz obliczyć? 

Proporcję art 90 ustawy o VAT- sprzedaż mieszana (opodatkowana stawkami i zwolniona)

Prewspółczynnik art 86 ustawy o VAT (sprzedaż związana z działalnością gospodarczą i poza dzialalnością gospodarczą-poza VAT)

Bo piszesz, że masz sprzedaż mieszaną opodatkowaną i zwolnioną (rozumiem, że zwolnioną w sensie podlegającą pod vat, nie poza vatem) i masz liczyć proporcję, a za chwilę dajesz wzór na liczenie prewspółczynnika (według rozporządzenia)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych