Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzedaż samochodu zakupionego w procedurze VAT-marża

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 197117 postów

Napisano 09 grudzień 2016 - 09:46

Zakupiony przez podatnika samochód na podstawie faktury VAT-marża – przy zakupie którego podatnik nosił się z zamiarem jego dalszej odsprzedaży i jednocześnie w międzyczasie wykorzystywał go do wykonywania działalności gospodarczej – może zostać sprzedany w ramach procedury VAT-marża. Tym samym sprzedaż samochodu podatnik może udokumentować fakturą VAT-marża.

Powrót do artykułu: Sprzedaż samochodu zakupionego w procedurze VAT-marża

#2 Guest_Natalia87

Guest_Natalia87
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2016 - 09:46

paranoja... a US przyjdzie i bedzie to podważać, bo każdy samochód kupujemu z zamiarem póżniejszej psrzedaży.. Samochód był używany do działalności gospodarczej która jest opodatkowana pod Vat to znaczy, że powinien być sprzedany w Vat 23%

#3 Guest_Legis56

Guest_Legis56
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2018 - 17:22

Natalia, masz całkowitą rację. Artykuł jest na siłę "naciągany" do treści art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT i robi podatnikom zamęt w głowie. Najistotniejszy jest tutaj "zamiar" jaki podatnik miał w momencie jego zakupu. Trudno uznać, aby samochód kupiony przez podatnika na firmę, wprowadzony do ewidencji środków trwałych tej firmy, użytkowany przez prawie dwa lata, był nabyty w momencie zakupu z zamiarem jego dalszej odprzedaży. Przyjmując narrację autora, to faktycznie można przyjąć, że w zasadzie każde dobro materialne będzie potencjalnie kiedyś do sprzedaży i tym samy będziemy próbować omijać prawo, albo jak to się teraz mówi optymalizować podatki. W kwestii rozumienia treści pkt. 4 już wcześniej przewinęła się dyskusja i uznano, że przepis ten dotyczy towarów na handel, a nie środków trwałych, wyposażenia. Twierdzenie przez autora, że owy samochód był nabywany w momencie zakupu już zamiarem odsprzedaży, przeczy sam sobie, gdy wcześniej pisze, że "wkrótce planuje sprzedaż pojazdu". A więc to oznacza, że dopiero teraz planuje sprzedać. choć autor zapewne powie, że dopiero teraz realizuje owy zamiar sprzed dwóch lat.

#4 Guest_norbi771

Guest_norbi771
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 23:31

Odwróćmy sytuację. Kupuję do firmy z zamiarem użytkowania 3-5 lat używany samochód od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży lub z komisu na fakturę vat-marża, np. za 80tys PLN. Nie odliczam VAT. Po 3 latach sprzedaję go i muszę naliczyć VAT? Efektywnie z miejsca tracę 23% w stosunku do Kowalskiego, który nie musi wystawiać faktury VAT 23%. Nie dyskutowałbym gdybym VAT odliczył, ale tego nie mogłem zrobić. Ja akurat z takiej interpretacji jak opisana w artykule się cieszę i dla mnie jest logiczna, tym bardziej że właśnie kupiłem w ten sposób samochód i zastanawiałem się, liczyłem co mi się bardziej opłaca, amortyzować i za kilka lat mieć stratę na VAT przy sprzedaży, czy też do działalności nie wprowadzać w ogóle.

Dla świętego spokoju wystąpię o wiążącą interpretację podatkową.

Nie zmienia to faktu, że i tak wielu przedsiębiorców zostało nabitych w butelkę właśnie na VAT przy sprzedaży samochodów. Wyobraźmy sobie sytuację, że w 2011 roku wziąłem samochód w leasing operacyjny, z ratami skalkulowanymi w taki sposób, że wykup następował po 3 latach za przysłowiową złotówkę. Wykup następował na fakturę VAT, 1000 PLN + 23% VAT = 1230 PLN. Jeśli dziś chcę sprzedać ten samochód to zakładając że jego cena rynkowa wynosi 30 tys PLN efektywnie dostanę 24 390 (reszta to VAT należny, który muszę odprowadzić) i jeszcze od tych 24390 muszę odprowadzić podatek dochodowy ~ 4500 PLN, w efekcie pozostanie mi 20 000, czyli jestem stratny na tym interesie 10 000 PLN ... granda w biały dzień.

#5 Guest_norbi771

Guest_norbi771
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 23:32

Odwróćmy sytuację. Kupuję do firmy z zamiarem użytkowania 3-5 lat używany samochód od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży lub z komisu na fakturę vat-marża, np. za 80tys PLN. Nie odliczam VAT. Po 3 latach sprzedaję go i muszę naliczyć VAT? Efektywnie z miejsca tracę 23% w stosunku do Kowalskiego, który nie musi wystawiać faktury VAT 23%. Nie dyskutowałbym gdybym VAT odliczył, ale tego nie mogłem zrobić. Ja akurat z takiej interpretacji jak opisana w artykule się cieszę i dla mnie jest logiczna, tym bardziej że właśnie kupiłem w ten sposób samochód i zastanawiałem się, liczyłem co mi się bardziej opłaca, amortyzować i za kilka lat mieć stratę na VAT przy sprzedaży, czy też do działalności nie wprowadzać w ogóle.

Nie zmienia to faktu, że i tak wielu przedsiębiorców zostało nabitych w butelkę właśnie na VAT przy sprzedaży samochodów. Wyobraźmy sobie sytuację, że w 2011 roku wziąłem samochód w leasing operacyjny, z ratami skalkulowanymi w taki sposób, że wykup następował po 3 latach za przysłowiową złotówkę. Wykup następował na fakturę VAT, 1000 PLN + 23% VAT = 1230 PLN. Jeśli dziś chcę sprzedać ten samochód to zakładając że jego cena rynkowa wynosi 30 tys PLN efektywnie dostanę 24 390 (reszta to VAT należny, który muszę odprowadzić) i jeszcze od tych 24390 muszę odprowadzić podatek dochodowy ~ 4500 PLN, w efekcie pozostanie mi 20 000, czyli jestem stratny na tym interesie 10 000 PLN ... granda w biały dzień.

#6 kalkulator oblicz

kalkulator oblicz

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 14:32

czy w 2018 coś się zmieniło w tym zakresie?

Zakupiony przez podatnika samochód na podstawie faktury VAT-marża – przy zakupie którego podatnik nosił się z zamiarem jego dalszej odsprzedaży i jednocześnie w międzyczasie wykorzystywał go do wykonywania działalności gospodarczej – może zostać sprzedany w ramach procedury VAT-marża. Tym samym sprzedaż samochodu podatnik może udokumentować fakturą VAT-marża.

Powrót do artykułu: Sprzedaż samochodu zakupionego w procedurze VAT-marża

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy