Skocz do zawartości


WNT, WDT


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Archi

Guest_Archi
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 21:13

Witam serdecznie,
potrzebuję rozjaśnienia sytuacji co do zastosowania stawki przy WDT i WNT, co jak gdzie kiedy. Czy postepuję prawidłowo (mam NIP UE)w następujących sytuacjach:
1.Dokonuję WNT, sprzedawca też ma NIP UE - wystawia mi fakturę ze stawka 0% - wykazuję na deklaracji VAT-UE?
2. Dokonuję WNT, sprzedawca nie ma NIPu UE - wystawia mi fakturę ze swoim VAT - czy to jest prawidłowe? Czy również powinien zastosować stawkę 0% a ja to wykazuję w deklaracji VAT-UE?
3. Dokonuję WDT, kupujący nie ma NIPu UE, to muszę mu wystawić "normalną" fakturę z vatem 23% i nie mogę traktować tego jako WDT? 
Im więcej o tym czytam tym mniej wiem. Dziękuję za odpowiedzi.



#2 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 01 grudzień 2016 - 14:02

wnt - definicję masz w art.9 ustawy vat więc jak nabywca i sprzedawca to pod.vat czynni i towar przekracza granice to masz wnt

i nie jest to uzależnione od tego czy sprzedawca doliczy swój vat czy nie

wnt- podlega wykazaniu w vat-7 oraz w unf.vat-ue

 

wdt to art.13 oraz 42 ustawy vat

jak nie są spełnione warunki art.42 (m.in. kupujący nie ma NIP UE z innego kraju) to nie ma vat 0% i wdt 



#3 Guest_...

Guest_...
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2016 - 15:49

Witam,

Jak należy postąpić w sytuacji, kiedy podmiot świadczy usługi poza terytorium kraju dla podmiotów niezarejestrowanych do celów VAT-UE. Czy może być zastosowana stawna NP? Czy podmiot powinien opodatkować tę usługę w kraju?  





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych