Skocz do zawartości

Zakład budżetowy-wod-kan

wróć do serwisu Księgowość 155 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 23 listopad 2016 - 13:23

Czy jest tu ktoś z zakładu budżetowego zajmującego się dostarczaniem wody i odbiorem ścieków? Czy posiadacie u siebie kasy fiskalne?

#2 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 07:21

ale woda i ścieki są zwolnione z kas

#3 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 07:30

ona, a mam do Ciebie pytanie, bo jesteś zbsmile.png

Prewspółczynnik dla zb to  x=A*100/P, gdzie

-A to roczny obrót zb czyli nasza sprzedaż, to co fakturujemy,

-P to przychody wykonane zb czyli obrót+dotacje z wyjątkiem odsetek i odszkodowań

Gdzie w takim razie ujmiemy noty wystawiane po centralizacji dla gminy? Tylko do przychodów?

#4 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 07:34

Tak mi się wydaje. Tylko do przychodów. Ale to dopiero policzysz jak zakończysz 2017 bo w tej chwili masz je w obrocie fakturowanym. Ja nie mam dotacji przedmiotowych więc u mnie 100% chyba. Dopiero po roku korekta. A ja mam jeszcze jedną wątpliwość. Noty netto czy brutto? A woda i ścieki zwolnione, ale jeśli wystawiamy też sporadycznie faktury np. na montaż wodomierza (naprawdę niewielki udział w ogólnym obrocie)?

#5 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 07:39

ja od stycznia jestem scentralizowana.

Noty netto czy brutto? nie rozumiem, w notach nie masz podatku

Jeżeli masz sprzedaż dla osób fizycznych powyżej 20 tys wprowadzasz kasę fiskalną

#6 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 07:42

Czy obciążenie na gminę zakupionymi przez Was materiałami ujętymi w nocie brać w kwocie netto czy brutto? Np kupujesz jakiś materiał, który wykorzystasz w pracach dla gminy za 100zł netto czyli 123 zł brutto wiadomo, że vatu 23 zł nie odliczysz. Ja obciążam brutto

#7 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 07:53

Noty za wodę i ścieki po 1 stycznia również? I te 20 tys to rozumiem dotyczy tylko tych usług dodatkowych (poza wodą i ściekami) na rzecz os.fiz.? O noty pytam bo u nas zdania są podzielone. Część osób mówi, że netto, część brutto, a pani skarbnik nie wie.

#8 Guest_bb

Guest_bb
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 07:54

Dołączę się do dyskusji bo tez zb. Wchodzimy w centralizacje od grudnia. I pytanie o dotacje do ceny wody, czy odprowadzacie vat?

A co do prewspółczynika to w artykule z Monitora Księgowego piszą, że obliczając prewspółczynnik dla 2017r ( według obecnych przepisów ) powinno sie takie usługi dla macierzystej gminy do przychodów. ale jest szansa że do końca 2016 MF rozstrzygnie ta kwestię.

#9 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 08:02

Woda i ścieki są ogólnie zwolnione jak ileś tam jeszcze czynności. Poczytaj sobie rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Tam jest załącznik, które czynności są zwolnione. Tak, 20 tys na rzecz osób fizycznych jeżeli usługi spoza wykazu czynności zwolnionych z załącznika do rozporządzenia.

Hmmm na logikę za wodę i ścieki wystawisz noty dla gminy czyli nie zapłacisz do us podatku to niby powinnaś obciążać netto. Ale...są awarie np i od części zakupionych do tych awarii vat już odliczysz prewspółczynnikiem (bo woda dla osób fizycznych opodatkowana i dla gminy poza vat) czyli jesteś coś stratna. Z drugiej strony ten udział wody dla gminy do całości sprzedanej wody jest chyba baaaardzo mały prawda? 

Chyba musicie dogadać się już z gminą na jakiej zasadzie obciążać?

#10 Guest_bb

Guest_bb
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:02

Szlemka- mam pytanie  czy moje rozumowanie jest słuszne:

- wykonując budowę sieci z materiałami na rzecz gminy ( póżniej bedzie sprzedaż wody z tej sieci - opodatkowana) odliczam 100% vat?

- wykonując konserwacji oświetlenia ulicznego z materiałami ( nie ma sprzedazy opodatk.) nie odliczam vat. Nota na gmine w kwocie brutto.

#11 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:03

Ja nie mam dotacji do ceny wody. Wszędzie jednak czytam, że będą poza VAT

#12 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 08:05

bb, dotacje do wody po centralizacji są poza vat, był gdzieś na inforze artykuł o tym

bb, mogłabyś/mógłbyś wkleić tutaj ten artykuł o prewskaźniku?

#13 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:09

No tak.. to już nie tylko od części. O wszystkiego nie odliczę już 100%. Zarówno materiały jak i energia, usługi. I jeśli wystawię netto, to ten procent, którego nie odliczę będę stratna. Fakt, że to nie aż tak dużo, ale w skali roku dla wszystkich jednostek (szkoły, przedszkola, inne zb) trochę się nazbiera i kilka procent VAT naliczonego będzie nie do odliczenia

#14 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 08:10

-Uważam, że jeżeli sprzedaż wody TYLKO opodatkowana to odliczenie 100%, ale wodę sprzedajesz też gminie (notą po centralizacji) prawda?:) i tu już jest sprzedaż opodatkowana i poza vat. Jednak ta sprzedaż poza vat dla gminy chyba nie jest taka duża i ona nie powinna zmniejszyć aż tak bardzo odliczenia.

- ja bym wystawiła notę w kwocie brutto, bo dlaczego mam być stratna na vacie, którego przeciez nie odliczęwink.png  Ale tak jak wyżej pisałam to już trzeba dogadywać się z gminą

#15 Guest_bb

Guest_bb
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:22

Nie mogę wkleić całości, ale udało mi się te czesci mówiące o preswspółczynniku.

Obliczając prewspółczynnik dla 2017 r., zakład powinien uwzględnić cały obrót, w tym obrót z tytułu świadczenia usług dla macierzystej gminy. Obliczając prewspółczynnik dla 2017 r., zakład powinien uwzględnić wszystkie wskazane przychody.

Należy jednak zauważyć, że standardowo prewspółczynnik ustalany jest na podstawie danych z poprzedniego roku podatkowego, zaś w przypadku, między innymi, samorządowych zakładów budżetowych prewspółczynnik może być ustalany również na podstawie danych z roku poprzedzającego poprzedni rok podatkowy (§ 8 rozporządzenia w sprawie prewspółczynnika). Jednocześnie z przepisów rozporządzenia w sprawie prewspółczynnika nie wynika, aby uwzględniając dane z jednego z dwóch poprzednich lat, należało pomijać czynności, które stanowią obrót w świetle przepisów obowiązujących w roku, dla którego prewspółczynnik jest obliczany. Dlatego też obliczając prewspółczynnik dla 2017 r., zakład powinien uwzględnić cały obrót, w tym obrót z tytułu świadczenia usług dla macierzystej gminy (mimo że świadczenie takich usług od 1 stycznia 2017 r. nie będzie stanowiło czynności podlegających opodatkowaniu VAT).

#16 Guest_bb

Guest_bb
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:26

Szlema - wracając do twojej wcześniejszej wypowiedzi. "Sprzedaz do gminy" to nie bedzie sprzedaż- to można potraktować woda na cele własne . Ty będziesz gminą i dajesz gminie (notą). Byłam na szkoleniu w łodzi P. Rogala. mówiła,że to działania wewnętrzne, poza vat. i odliczać do materiałów 100%.

Bardziej zastanawiam się nad tym materialami do konserwacji oświetlenia. tu raczej nie odliczę.

#17 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 08:31

też byłam na szkoleniu P. Rogaliwink.png  to jeżeli działania wewnętrzne są poza vat (tu się zgodzę) i można odliczyć od materiałów 100% (tu się nie zgodzę) to po co jest prewspółczynnik?

#18 Guest_bb

Guest_bb
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:40

tak -  to po co ten prewspółczynnik?

Dobra to jeszcze takie pytanie.

Jezeli  wyliczamy prewsólczynik z roku 2015 ( wchodze w centralizację w grudniu 2016) a w 2015 miałam całą sprzedaż opodatkowaną, to w grudniu odliczam 100% i robię korektę w styczniu po wyliczeniu prewspolczynika  za 2016?

#19 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 08:56

bb--> prewspółczynnik ma sens jedynie wtedy gdy: noty dla gminy są w cenie brutto; wyliczonym prewspółczynnikiem wtedy nie odliczamy części VAT naliczonego, bo przecież dokonując zakupu energii, materiałów do konserwacji sieci, stacji, oczyszczalni nie jesteśmy w stanie wyliczyć ile z danej faktury dotyczy sprzedaży opodatkowanej a ile niepodlegającej (obciążanie gminy). Przy małych obrotach z gminą, to będą oczywiście niewielkie kwoty VATu nie do odliczzenia.

Co do Twojego wyliczenia prespółczynnika to myślę, że będzie tak jak piszesz. A jeśli ja wchodzę od stycznia 2017 to korektę roczną zrobię dopiero w rozliczeniu za styczeń 2018

#20 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 17:28

""Sprzedaz do gminy" to nie bedzie sprzedaż- to można potraktować woda na cele własne . Ty będziesz gminą i dajesz gminie (notą). Byłam na szkoleniu w łodzi P. Rogala. mówiła,że to działania wewnętrzne, poza vat. i odliczać do materiałów 100%"

Właśnie wróciłam ze szkolenia i doradca podatkowy, który je prowadził potwierdził to co piszesz. Czyli nie tak jak pisałam wyżej, że sprzedaż dla gminy będzie poza vat i trzeba stosować prewspółczynnik(jak wyjdzie) tylko normalnie zarówno dla osób fizycznych jak i dla gminy będzie to traktowane jako sprzedaż opodatkowana i można odliczać 100% vat

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych