Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzedaż mieszkania na raty - wady, zalety, niebezpieczeństwo?

sprzedaż mieszkania na raty mieszkanie na raty sprzedaż mieszkania w ratach sprzedaż umowa przedwstępna

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Charlotte

Charlotte

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 14:16

Witam.
Trafił się kupiec na moje mieszkanie. Obie strony są w zasadzie zdecydowane na transakcję, jednak mowa tu o sprzedaży dwuetapowej, ratalnej: umowa przedwstępna oraz przeniesienie własności po spłaceniu ustalonej kwoty. Taki rodzaj sprzedaży jest dla mnie niewiadomą i budzi pewne obawy.

Kupujący oferuje:

- podpisanie umowy przedwstępnej określającej cenę mieszkania na 120 000zł (czyli zaproponowana przeze mnie), z zastrzeżeniem wpłaty do ustanego terminu, np. 31-01-2017 kwoty 70 000zł, do tego czasu, do końca każdego miesiąca włącznie z bieżącym miesiącem kwoty minimum 7000zł; jeśli do wskazanego terminu nie dokona płatności 70 000zł umowa traci ważność, a wpłacone wcześniej pieniądze nie wracają do nabywcy.

- po wpłacie 70 000zł plus ewentualne wcześniejsze wpłaty, reszta płatności będzie dokonywana przelewem w ratach wynoszących minimum 7000zł z określeniem ostatecznego terminu spłaty całej ustalonej kwoty np. na 31-12-2017

- przejęcie wszelkich kosztów notarialnych oraz opłaty czynszu od momentu podpisania umowy przedwstępnej(mieszkanie od jakiegoś czasu jest nie zamieszkałe i z mojej strony na pewno się to nie zmieni)

- z racji przebywania kupującego za granicą <mieszkanie przygotowywane na powrót do kraju> nie użytkowanie i nie dokonywanie zmian w mieszkaniu do momentu całkowitej spłaty i przekazania własności

- ogólnie sprawa mi została przedstawiona tak, że ja nic nie ryzykuję, ponieważ jeśli nabywca się wycofa, dokona nieterminowej wpłaty lub jej nie dokona, na każdym etapie, to traci wszystko, co do tej pory wpłacił, nie mając prawa roszczeń pieniężnych, ani żadnej własności co do mieszkania, a ja będąc cały czas właścicielem mieszkania po zerwaniu tej umowy mogę znów mieszkanie wystawić na sprzedaż i sprzedać - czy tak jest faktycznie?

Myślę, że to są sensowne warunki, bo z jednej strony zależy mi na szybkiej sprzedaży, ale też nie potrzebuję całej kwoty od razu. Czy jednak kupujący może "przemycić" do umowy jakieś zapisy, które mogą stać się zagrożeniem dla mnie?

Zastanawia mnie także kwestia podatkowa:

jestem właścicielem mieszkania od ponad 10 lat, a całą kwotę ze sprzedaży chcę przeznaczyć na wykończenie i urządzenie domu. Jaki jest mój obowiązek podatkowy w tej sytuacji i jak się ma do tego sprzedaż ratalna?

Liczę na pomoc
Pozdrawiam

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 listopad 2016 - 14:45

Nie podałaś najważniejszej informacji: KIEDY nastąpi akt przeniesienia własności mieszkania???

Ostatnie Twoje pytanie: jeśli jesteś właścicielm mieszkania powyżej 5 lat to nie płacisz podatku od jego sprzedaży, a pieniądze wydasz na co chcesz.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 listopad 2016 - 15:12

Stara prawda głosi "Jeśli dwie osoby mają wobec siebie uczciwe zamiary nie potrzebna jest żadna umowa - wystarczy uścisk dłoni". Ale życie jest mniej różowe.

Umowa ratalnej sprzedaży nieruchomości jest w zasadzie bezpieczną formą dla obu stron. Właściwie skonstruowana, notarialna umowa przedwstępna  zabezpiecza obie strony. Sprzedawałem tak kilka razy.

Wartość nieruchomości (np.100 tys) dzielona na pół . Jedna połowa (50 tys.) wpłacana przy podpisaniu umowy przedwstępnej, druga rozłożona na miesięczne/kwartalne raty, na dwa trzy czy pięć lat, z możliwością wcześniejszej spłaty. Prawo własności przeniesione na nabywcę po uregulowaniu całości i sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży.

Jeśli nabywca nie spełni warunków umowa traci ważność i kasa przepada. Jeśli sprzedający nie wywiąże się z umowy i nie przeniesie własności nabywca ma prawo egzekucji bezpośrednio z umowy.

#4 pawelszabla

pawelszabla

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 335 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 09:40

Jak już naprawdę nie ma innej opcji żeby sprzedać nieruchomość a pieniądze są potrzebne natychmiast to ja polecę skup. Sam się zgłosiłem do firmy z wykup-nieruchomosci.pl niedawno. Dobra obsługa nie mam się do czego przyczepić. Terminowy przelew pieniądzy, nie było problemu z tym że mieszkanie w najlepszym stanie nie było.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sprzedaż mieszkania, na raty, mieszkanie na raty, sprzedaż mieszkania w ratach, sprzedaż, umowa przedwstępna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych