Skocz do zawartości

JDG - jak prowadzić księgowość ?

jednoosobowa działalność książka przychodów

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 17 listopad 2016 - 14:04

Kochani ! Planuję od nowego roku rozpocząć własną działalność. Wszystko mam już praktycznie dopięte na ostatni guzik, męczy mnie jeszcze kwestia księgowości - skończyłam wprawdzie rachunkowość, ale było to ładnych parę lat temu - poza tym studia to tylko teoria, z praktyką w księgowości miałam mało do czynienia. Działalność będzie typowo internetowa, nie vatowiec, tylko sprzedaż wysyłkowa, nikogo nie zatrudniam - księgowość chyba będę prowadzić sama (przynajmniej na początku)

Czy oprócz KPiR muszę jeszcze coś prowadzić (np. rejestr sprzedaży, rejestr zakupów itp.) ? Czy rozliczam się tylko na koniec roku (czy np czekają mnie wizyty w US co miesiąc)? Czy do wystawiania rachunków muszę mieć specjalny program czy wystarczą gotowe druki lub szablon w excelu ? Proszę napiszcie jak to wygląda.  Z góry dziękuję za każdą wiadomość.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13506 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 listopad 2016 - 23:01

Skoro nie będziesz vatowcem to nie dotyczy cię prowadzenie rejestrów zakupu i sprzedaży - one dotyczą rozliczających podatek VAT. Żadnych wizyt w US co miesiąc nie będziesz odbywać, bo nie ma takiej potrzeby. Jeśli wyjdzie ci podatek do zapłacenia, to po prostu będziesz musiała go wpłacić  na konto swojego US. A rozliczenie roczne zrobisz w zeznaniu PIT-36 lub 36L , jeśli wybierzesz podatek liniowy.

Do wystawiania rachunków wystarczy ci nawet arkusz w excelu, lub możesz kupić gotowe druki rachunków. 

#3 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 18 listopad 2016 - 09:45

Dzięki wielkie smile.png uspokoiłaś mnie smile.png a co z np. ewidencją środków trwałych (moje wszystkie środki trwałe to komputer i dwie maszyny do szycia) i amortyzacją ? Muszę coś takiego prowadzić ?

Czyli generalnie prowadzę książkę i wystawiam rachunki, rozliczam się na koniec roku i żadne inne księgi/obowiązki/ewidencje mnie nie dotyczą ?

#4 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 18 listopad 2016 - 19:21

Ewidencję środków trwałych musisz założyć, jeżeli wartość środka przekracza 3500 tyś. to musi być amortyzacja, a jeżeli mniejsza kwota to jednorazowo w koszty,  natomiast rzeczy o wartości od 1500 do 3500 zł. które nie są środkiem trwałym trzeba wpisać jako wyposażenie i też prowadzi się ewidencję wyposażenia, 

jeszcze tylko kwestia remanentu- na dzień ostatniego dnia roku towar który nie został sprzedany trzeba ująć w remanencie i uwzględnić go przy rozliczaniu dochodu rocznego,

jeżeli nikt nie będzie zatrudniony to nic innego już nie prowadzisz.

#5 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 21 listopad 2016 - 14:41

Ewidencję środków trwałych musisz założyć, jeżeli wartość środka przekracza 3500 tyś. to musi być amortyzacja, a jeżeli mniejsza kwota to jednorazowo w koszty,  natomiast rzeczy o wartości od 1500 do 3500 zł. które nie są środkiem trwałym trzeba wpisać jako wyposażenie i też prowadzi się ewidencję wyposażenia, 

jeszcze tylko kwestia remanentu- na dzień ostatniego dnia roku towar który nie został sprzedany trzeba ująć w remanencie i uwzględnić go przy rozliczaniu dochodu rocznego,

jeżeli nikt nie będzie zatrudniony to nic innego już nie prowadzisz.

Amortyzacja jest konieczna ? Jak to ująć w książce ? Maszyna wprawdzie jest warta ponad 3500 ale bedzie zakupiona ze srodkow UE (dofinansowanie przez PUP) i tam mi powiedziano ze tego co kupuje w ramach dofinansowania nic nie odliczam. To jest jedyna rzecz w kwocie powyzej 3500 - rozumiem, ze 3500 to kwota netto ? 

#6 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 21 listopad 2016 - 20:47

Jeżeli środek trwały jest dofinansowany przez PUP to wpisujesz go do ewidencji ale nie amortyzujesz bo nie jest kosztem w tym przypadku, 

jeżeli jesteś podatnikiem vat to jest to kwota netto, jeżeli nie to kwota brutto, 

amortyzacji dokonuje się miesięcznie, kwartalnie lub rocznie dowodem wewnętrznym jako ostatni zapis w KPiR w danym okresie.

#7 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 listopad 2016 - 10:01

Bardzo Ci dziekuje !! :) mam jeszcze jedno ostatnie pytanie czy skoro nie jestem Vatowcem to JPK mnie nie dotyczy?

#8 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 26 listopad 2016 - 17:03

JPK jest podzielony na kilka struktur:

● 1 – księgi rachunkowe,

● 2 – wyciągi bankowe,

● 3 – magazyn,

● 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,

● 5 – faktury VAT,

● 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów,

● 7 – ewidencja przychodów.

Jeżeli prowadzisz PKPiR za pomocą komputera to jedynie przesyłasz na wezwanie urzędu skarbowego te pliki których zażąda,

obowiązkowo wysyłać trzeba będzie co m-c tylko rejestry vat, ale nie jesteś podatnikiem vat więc nie będziesz nic musiał wysyłać.

#9 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 613 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 21:42

Zaopatrz się w oprogramowanie dostępne na https://wfirma.pl/ - ono, znacznie uprości Ci księgowość. Wykupując do nich dostęp, do Twojej dyspozycji pozostają profesjonalni księgowi, do których możesz zgłosić się z każdą wątpliwością.

#10 Guest_Cruella

Guest_Cruella
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2018 - 00:32

A co z osobami prowadzącymi kpir i ewidencje recznie? Co z jpk?

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13506 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2018 - 13:52

A co ma być, KPiR można ręcznie prowadzić, rejestry VAT w formie elektronicznej. Z tego co wiem na stronie Min. Finansów jest udostępniona możliwość ściągnięcia takich arkuszy rejestrów VAT. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jednoosobowa działalność, książka przychodów

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych