Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy zapomoga podlega zwolnienieu z PIT?


wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 14 listopad 2016 - 08:47

Dzień dobry, chodzi mi o taką sprawę, otóż pracownik firmy zwrócił się z prośbą do pracodawcy o udzielenie mu zapomogi. Środki z zapomogi zamierza przeznaczyć na wydatki związane z leczeniem ciężkiej i długotrwałej choroby. Czy taka zapomoga będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20869 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 listopad 2016 - 08:52

Z jakich środków?



#3 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3697 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 14 listopad 2016 - 09:08

Podstawą do zwolnienia zapomogi jest art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT. Przepis ten nie wskazuje, z jakich środków powinny pochodzić zapomogi, aby podlegały zwolnieniu z podatku.

Natomiast istotnym kryterium zastosowania zwolnienia jest powód otrzymania zapomogi. Zwolnieniu podlegają jedynie te otrzymanie w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci.



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20869 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 listopad 2016 - 09:11

Kwota zapomogi w określonych sytuacjach korzysta ze zwolnienia od podatku. Jeżeli podstawą jej przyznania jest indywidualne zdarzenie losowe, klęska żywiołowa, długotrwała choroba lub śmierć, to jest ona wolna od podatku, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 26 updof.



#5 alekow94

alekow94

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 grudzień 2016 - 03:18

W jaki sposób wykazać, jeżeli trzeba to wykazać? w pit 36 czy może się mylę?

Jestem w podobnej sytuacji. Zapomoga wyniosła 2000 zł z tytułu zdarzenia losowego. W moim przypadku nie przekroczyło to wysokości kwoty wolnej od podatku. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.



#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20869 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 grudzień 2016 - 08:40

W jaki sposób wykazać, jeżeli trzeba to wykazać? w pit 36 czy może się mylę?

Jestem w podobnej sytuacji. Zapomoga wyniosła 2000 zł z tytułu zdarzenia losowego. W moim przypadku nie przekroczyło to wysokości kwoty wolnej od podatku. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Zapomoga z tytułu zdarzenia losowego nie jest opodatkowana (jeśli losowe) to gdzie chcesz wykazywać?



#7 roles

roles

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 04 grudzień 2016 - 12:24

Ciekawe... Dzięki nie wiedziałam 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych