Skocz do zawartości


Zdjęcie

wycofanie samochodu z działalności a VAT


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Remek

Remek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 574 postów

Napisano 02 listopad 2016 - 12:06

Witam, proszę o podpowiedź w ponizszej sprawie, otóż przedsiębiorca, podatnik VAT, kilka lat temu nabył samochód osobowy (używany), na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Przy nabyciu tego samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Samochód został wciągnięty do ewidencji środków trwałych i całkowicie zamortyzowany. W tym roku samochód został przekazany na cele osobiste przedsiębiorcy. Czy zatem wycofanie samochodu z działalności nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, a także czy jego sprzedaż będzie podlegała VAT?



#2 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 03 listopad 2016 - 10:00

wycofanie samochodu jest poza vat--art.7.2 ustawy vat

natomiast jeżeli były kupowane jakeiś części składowe od których to odliczono vat to vat nalezny od wart.rynkowej dla tych części

no i sprawdzić czy w ostatnim roku nie było większych usług (naprawy itd.) bo wtedy mozliwa korekta naliczonego wg art.91 ustawy vat

 



#3 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 03 listopad 2016 - 10:02

(..)Jednak należy podkreślić, że w przypadku, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu samochodu, ale przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT przy nabyciu do niego części składowych, może w takiej sytuacji wystąpić obowiązek wykazania VAT należnego.

Przepisy o VAT nie definiują pojęcia "część składowa". W broszurze informacyjnej zatytułowanej "Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2013 r.", Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że przy definiowaniu części składowej można posiłkować się definicją zawartą w Kodeksie cywilnym. Zdaniem resortu częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie będą zatem spełnione przesłanki do opodatkowania w przypadku, gdy wymienione towary będą uznawane za przynależności, przez które zgodnie z Kodeksem cywilnym rozumie się rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Częścią składową samochodu, zdaniem Ministerstwa Finansów, może być akumulator, silnik czy opony. Jak podkreśla resort, aby ocenić, czy w przypadku wycofania samochodu z działalności gospodarczej i przekazania go na cele prywatne będziemy mieć do czynienia z czynnością podlegającą VAT, należy przede wszystkim zbadać, czy zamontowanie części składowych w samochodzie:

  • nastąpiło w rezultacie dostawy towarów czy świadczenia usług, bowiem tylko w przypadku, gdy miała miejsce dostawa towarów, spełniona jest przesłanka do ewentualnego opodatkowania,
     
  • wpłynęło na trwały wzrost wartości samochodu.  
  •  
  • Podstawę opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru ustala się zgodnie z   ustawy o VAT. Jest to cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy (nieodpłatnego przekazania) tych towarów. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w przypadku nieodpłatnego przekazania towaru, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, ale prawo to przysługiwało od zakupu części składowych, podstawą opodatkowania jest cena nabycia części składowej (a nie cena całego towaru), określona w momencie nieodpłatnego przekazania towaru (czyli uwzględniająca ich realną wartość w momencie tego przekazania).


#4 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 03 listopad 2016 - 10:03

Przykład 2

W 2013 r. podatnik kupił samochód osobowy. Przy jego nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Podatnik jednak odliczał VAT od zakupu części do tego samochodu i usługi naprawy. Jeśli podatnik samochód ten zdecydowałby się sprzedać, czynność tę musiałby opodatkować 23% VAT.

Jeśli natomiast samochód ten wycofałby z firmy i przekazał na cele osobiste, czynność ta generalnie nie podlegałaby opodatkowaniu VAT. Jeżeli jednak podatnik poniósł wydatki na nabycie części składowych do tego samochodu (np. silnik), które spowodowały wzrost jego wartości, przy wycofaniu powinien wykazać VAT należny od wartości rynkowej tej części, tj. uwzględniającej jej zużycie.

Natomiast jeżeli podatnik ponosił inne wydatki (np. na usługi mechanika samochodowego, naprawy blacharskie), konieczność wykazania VAT nie wystąpi. Przy czym w tym przypadku fiskus może uznać, że nastąpiła zmiana ich przeznaczenia - nie zostaną one ostatecznie "skonsumowane" do wykonywania czynności opodatkowanych, co oznaczałoby konieczność zastosowania tu   ustawy o VAT. Tak więc, aby uniknąć sporu z fiskusem, w miesiącu wycofania samochodu z firmy, bezpieczniej jest skorygować VAT odliczony od tych wydatków. Dotyczy to jednak wyłącznie wydatków poniesionych w ostatnich 12 miesiącach. Dla wydatków poniesionych wcześniej tzw. "okres korekty" już upłynął i żadna korekta VAT nie będzie konieczna.(..)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy