Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy 2016/2017 - podstawowe zasady

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 196882 postów

Napisano 02 listopad 2016 - 11:13

Rodzice mają kilka możliwości, aby skorzystać z dłuższej przerwy w pracy na opiekę na swoim dzieckiem. Sprawdź, z jakiego urlopu możesz skorzystać będąc rodzicem. Kiedy możesz wziąć urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, a kiedy wychowawczy?

Powrót do artykułu: Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy 2016/2017 - podstawowe zasady

#2 Guest_Honorata

Guest_Honorata
  • Goście

Napisano 02 listopad 2016 - 11:13

Cytuję: "Urlop wychowawczy. Jest bezpłatny. Można go wziąć zanim dziecko skończy 6 lat. (...) Urlop wychowawczy może trwać do trzech lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko pięciu lat". To jak w końcu jest?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2016 - 11:42

Cytuję: "Urlop wychowawczy. Jest bezpłatny. Można go wziąć zanim dziecko skończy 6 lat. (...) Urlop wychowawczy może trwać do trzech lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko pięciu lat". To jak w końcu jest?

..."ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko sześciu lat". Tak jest prawidłowo. A właściwie, można go brać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6 lat.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2016 - 11:42

..."ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko sześciu lat". Tak jest prawidłowo. A właściwie, można go brać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6 lat.

#5 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 14:43

Mam pytanie. Jestem nauczycielem przedszkola. Mam umowę do końca sierpnia. Poród mam 21 sierpnia. Jak to wygląda dalej?? Przysluguje mi urlop macierzyński po 30 sierpnia?? Czy dyrektor musi przedłużyć umowę? ? Proszę o odp.

#6 Guest_edyta

Guest_edyta
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 16:56

Mam pytanie. Jestem nauczycielem przedszkola. Mam umowę do końca sierpnia. Poród mam 21 sierpnia. Jak to wygląda dalej?? Przysluguje mi urlop macierzyński po 30 sierpnia?? Czy dyrektor musi przedłużyć umowę? ? Proszę o odp.

Witaj Mariolu - urlop macierzyński jest obowiązkowy po porodzie, więc miej nadzieję, że dyrektor przedłuży Ci umowę przynajmniej na ten czas., Ja termin porodu mam za miesiąc, tj. pod koniec lutego. Pracuję w kilku zakładach pracy - w 3 przedszkolach mam umowę na stałe więc nie martwię się o urlop. W szkole zaś umowa mi wygasa z końcem sierpnia. Planuję roczny urlop. Z tego co się dowiedziałam od księgowej - do końca sierpnia za urlop będzie mi płacić zakład pracy (szkoła), pozostałą część urlopu ZUS. Nową umowę podpiszę po powrocie z urlopu, jeśli taką wolę wyrazi dyrektor. Życzę wiele dobra :-)

#7 Guest_Agnieszka A

Guest_Agnieszka A
  • Goście

Napisano 02 marzec 2017 - 12:51

Dzień dobry, Bardzo proszę o udzielenie pewnych informacji, ponieważ nie mogę ich nigdzie doczytać. Otóż jestem w 8 miesiącu ciąży i przewidywana data porodu, to koniec marca/początek kwietnia 2017r. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do końca czerwca 2017r. Chciałabym wykorzystać całe 52 tygodnie przysługującego zasiłku/urlopu macierzyńskiego w wymiarze 80% wynagrodzenia...No i właśnie tutaj pojawia się problem. Nie wiem, jaki złożyć wniosek i czy do pracodawcy czy do ZUSu, ponieważ, skoro umowa wygasa z końcem czerwca, to na pozostałe tygodnie chyba nie przysługuje mi urlop rodzicielski, tylko zasiłek rodzicielski...Proszę o informację, czy mimo wszystko składam wniosek o całe 52 tygodnie u pracodawcy zaznaczając, że chce wykorzystać urlop rodzicielski zaraz po urlopie macierzyńskim, czy mam wpisać zasiłek rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim czy też zasiłek rodzicielski po zasiłku macierzyńskim? Bardzo proszę o pomoc, bo można się w tym wszystkim pogubić.... Z pozdrowieniami, Agnieszka A.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 maj 2017 - 12:36

Porządnie, jasno i treściwie przedstwiono zagadnienie. Dziękuje autorowi bo na innych portalach tylko wprowadzają w błąd lub tak "motają", że człowiek głupieje. Będę cześciej zaglądać do Państwa na stronę.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2017 - 13:18

Witam.prosze o info. Urodziłam dziecko 25 czerwca 2017 w niedzielę. Chce złożyć wniosek na urlop macierzyński plus rodzicielski czyli 52 tygodnie w wymiarze 80 procent. Jak datowo jest to liczone (we wniosku należy wpisać od dnia do dnia konkretnie)?

#10 iza.drozd

iza.drozd

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 16 listopad 2017 - 17:53

Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski łącznie ? Czy jest to 52 tygodnie czy 56 tygodni jak podają inne źródła ??

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2017 - 11:27

Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski łącznie ? Czy jest to 52 tygodnie czy 56 tygodni jak podają inne źródła ??

52 tygodnie.

#12 Guest_kal.link

Guest_kal.link
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 09:00

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w kwestii opieki. Od 1 listopada w moim miejscu pracy zatrudniliśmy pracownicę, która przez ostatnie 937 dni przebywała na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona poki co do 31 stycznia 2018r. czy w związku z tym przysługuje jej opieka (2 dni lub 16 godzin)???

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 12:34

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w kwestii opieki. Od 1 listopada w moim miejscu pracy zatrudniliśmy pracownicę, która przez ostatnie 937 dni przebywała na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona poki co do 31 stycznia 2018r. czy w związku z tym przysługuje jej opieka (2 dni lub 16 godzin)???

Przysługują jej 2 dni w tym roku, a także w przyszłym.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych