Skocz do zawartości


Zwolnienie z art.53


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_malinka

Guest_malinka
  • Goście

Napisano 06 marzec 2012 - 11:16

Witam,Czy można zwolnić pracownika z art. 53 KP, jeśli jest zatrudniony od 19.09.2011 a od 23.11.2011 cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim? Nie wiem jak rozumieć artykuł- chodzi o zatrudnienie krótsze niż 6 m-cy od dnia przyjęcia do dzisiaj, czy od dnia przyjęcia do pójścia na pierwsze zwolnienie? Z góry dziekuję!

#2 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 06 marzec 2012 - 11:23

okres zatrudnienia liczysz od pierwszego dnia pracy do dnia obliczania:-), a wecie spokojnie rozw. umowy bez wypowiedzenia z art. 53
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 14:23

nie zgodzę się z doriss, okres półrocznego zatrudnienia liczy się do dnia zachorowania. Żeby móc pracownika zwolnić po 3 miesiącach choroby, to przed zachorowaniem musi mieć przepracowane pół roku

#4 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 06 marzec 2012 - 14:29

~ rito, staż pracy trzeba mieć krótszy niż półroczny, a ten liczy si od pierwszego dnia zatrudnienia, a nie od pierwszego dnia choroby. Poczytaj art. 53 par. 1 pk.t 1 a
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 09:22

~doriss, istnieje wyrok SN I PKN 161/99 z 21.07.1999, który rozstrzyga tę kwestię: "Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. a KP uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności" (http://prawo.money.p...orzeczenie.html)
to jest dość stare orzeczenie, czy od tego czasu zmieniła się interpretacja art. 53 § 1 pkt 1 lit. a K.p.?

#6 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 07 marzec 2012 - 13:11

ale to właśnie spełnione jest w przypadku opisanym przez ~ Malinkę, bo zatrudnienie od 19.09.2011, choroba od listopada, więc nie wiem, czemu oprotestowujesz, skoro tuy jak najbardziej przepis ma zastosowanie
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#7 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 13:16

tu faktycznie każdy warunek jest spełniony, bo nawet do dnia dzisiejszego nie minęło pół roku, ale moja uwaga dotyczyła twojego postu #2:"okres zatrudnienia liczysz od pierwszego dnia pracy do dnia obliczania". Chciałam zwrócić uwagę, że okres zatrudnienia dla celów art. 53 liczony jest do pierwszego dnia niezdolności do pracy

#8 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 07 marzec 2012 - 13:23

do dnia niezdolności to się zgodzę, ale stosunek stażu zatrudnienia (od pierwszego dnia) do długości choroby też jest własnie opisany w tym art. 53, więc doszłyśmy do zgody, że mozna tu spoko zastosować art. 53
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych