Kategorie
Skocz do zawartości

Urlop, a okres próbny. Termin i wymiar.

Gość Adamo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Proszę gorąco o pomoc w rozwiązaniu zagwozdki związanej z urlopem w okresie próbnym.

Mam problem z określeniem tego jak wygląda możliwość wyboru terminu wykorzystania urlopu i jego wymiar w okresie próbnym. 

Przepraszam, że wznawiam temat, który był już tu poruszany wcześniej, ale z tego co się zorientowałem, to było to dyskutowane przed nowelizacją kodeksu pracy w lutym 2016, a nowelizacja ta znacząco dotknęła zjawisko urlopu próbnego. 

Sytuacja wygląda tak: 

- osoba jest zatrudniona na 3-miesięcznym okresie próbnym, od 26 września tego roku, 

- to nie jest pierwsza praca, a więc roczna pula dni urlopu to 26 dni, 

- po odliczeniu dni urlopu wykorzystanego w poprzedniej pracy od 26 dni rocznie przysługującego urlopu, pozostaje teoretycznie 9 dni urlopu do wykorzystania w tym roku, 

- proporcjonalna liczba dni urlopu przysługującego na czas 3 miesięcy okresu próbnego to 26/12 x 3 = 2,16 x 3 = 6,5 = > 7 dni urlopu 

Nie jestem pewien, kiedy w czasie trwania okresu próbnego można wykorzystać wyliczone dni urlopu. 

Czy przysługujące proporcjonalnie wyliczone dni urlopu można wykorzystać już od początku trwania pracy, czyli podobnie jak w pracy na czas nieokreślony?

I zgodnie z tym, przy wyliczonych na 3 miesiące 7 dniach urlopu można je wszystkie albo część z nich wykorzystać już np. w pierwszym lub drugim miesiącu okresu próbnego pracy? 

Czy jest zupełnie inaczej i ilość dni urlopu stopniowo rośnie wraz z czasem zatrudnienia i zależy od przepracowanych miesięcy pracy okresu próbnego i nie można wszystkich przysługujących na 3 miesiące wykorzystać przed upływem tych 3 miesięcy? Zgodnie z tym, po 1 miesiącu przysługiwałoby 2,16 dnia czyli 3 dni, a po 2 miesiącach 3 x 2,16 dnia, czyli 5 dni, zaś po 3 miesiącach 3 x 2,16 dnia czyli 7 dni?

Wydaje mi się, że obowiązuje wersja pierwsza, czyli prawa do wykorzystania pełnej puli dni urlopu nabywa się od razu po rozpoczęciu okresu próbnego i np. cały należny urlop można wykorzystać w środku okresu próbnego. 

Byłbym niezmiernie wdzięczny za rozstrzygnięcie zagadki. 

W imieniu osoby, której temat dotyczy, z góry wielkie dzięki za pomoc! 

Pozdrawiam

Adam

Urlop przysługuje za okres wrzesień-grudzień w wymiarze 9 dni (przy wyższym wymiarze) i 7 dni (przy wymiarze 20). Prawo do urlopu pracownik nabył w dniu zatrudnienia.

"to nie jest pierwsza praca, a więc roczna pula dni urlopu to 26 dni" jedno nie wynika z drugiego, wymiar urlopu zależy od stażu 

Cześć,

Dziękuję bardzo za odzew i informacje cenne.

Czyli dobrze przypuszczałem, że w tym przypadku wszystki dni urlopu przysługujace pracownikowi może on w okresie próbnym wykorzystać dowolnie, w dowolnym terminie.

Super. Wielkie dzięki!

Pozdrawiam

Adam

Cześć,

Dziękuję bardzo za odzew i informacje cenne.

Czyli dobrze przypuszczałem, że w tym przypadku wszystki dni urlopu przysługujace pracownikowi może on w okresie próbnym wykorzystać dowolnie, w dowolnym terminie.

Super. Wielkie dzięki!

Pozdrawiam

Adam

Nie do końca tak jest.....pracodawca musi zaakceptować tę niby "dowolność" i termin.

• 1 rok później...
Witam, mam pytanie. W lipcu skończyłem 3-miesieczny okres próbny w pracy i przeszedłem na umowę na czas określony. W czasie tego okresu próbnego wykorzystałem przysługujący urlop czyli 5 dni ponieważ jest to moja pierwsza praca. Czy na kolejnej umowie z automatu mam już 5 dni urlopu do wykorzystania?

Witam, mam pytanie. W lipcu skończyłem 3-miesieczny okres próbny w pracy i przeszedłem na umowę na czas określony. W czasie tego okresu próbnego wykorzystałem przysługujący urlop czyli 5 dni ponieważ jest to moja pierwsza praca. Czy na kolejnej umowie z automatu mam już 5 dni urlopu do wykorzystania?

Nie, urlop nadal do końca tego roku nalicza cię się 1,66 dni za każdy przepracowany miesiąc. 

Nie, urlop nadal do końca tego roku nalicza cię się 1,66 dni za każdy przepracowany miesiąc. 

Nieprawda, urlop może wykorzystać, za zgodą pracodawcy, w takim wymiarze, w jakim mu przysługuje do końca umowy

Czy na kolejnej umowie z automatu mam już 5 dni urlopu do wykorzystania?

Wszystko zależy czy to jest pierwsza praca na umowe o prace w zyciu czy nie

Przy pierwszej pracy będzie to 1,66 dnia po każdym przepracowanym miesiącu ( 30 dniach)

Jak wcześniej pracowałeś to przysługuje urlop w pełnym wymiarze do końca umowy na czas określony lub końca tego roku

Od stycznia już masz urlop  z automatu :)

Gość gość gość

Wszystko zależy czy to jest pierwsza praca na umowe o prace w zyciu czy nie

Przy pierwszej pracy będzie to 1,66 dnia po każdym przepracowanym miesiącu ( 30 dniach)

Jak wcześniej pracowałeś to przysługuje urlop w pełnym wymiarze do końca umowy na czas określony lub końca tego roku

Od stycznia już masz urlop z automatu :)

Przecież pisze, czytaj uważnie to nie jest pierwszą praca

• 3 lata później...
  • 3 miesiące temu...
Gość Zofia

Ja w czasie urlopu lubię zwiedzać polskie miasta. Ostatnio byłam w Poznaniu - piękne miasto z mocą atrakcji. Nocleg zamówiłem w Expolis Residence i byłam bardzo zadowolona z jakości obsługi i standardu pokoi.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...