Skocz do zawartości

wysokość zasiłku chorobowego w ciąży

wróć do serwisu Kadry 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2016 - 20:15

Proszę o pomoc w zweryfikowaniu wysokości zasiłku chorobowego wypłaconego w czasie ciąży przez pracodawcę.
Rozumiem, że jest to średnia z ostatnich 12 miesięcy. W ciągu tego czasu nastąpiła podwyżka wynagrodzenia, przebywałam też kilkukrotnie na zwolnieniach lekarskich oraz pobieralam zasilek z tytulu opieki nad dzieckiem w trakcie jego choroby. Na wydrukach otrzymanych od pracodawcy za miesiące, kiedy przebywałam na zwolnieniu (przed ciążą, w trakcie ostatnich 12 miesięcy) wskazane jest wynagrodzenie podstawowe brutto jako stawka miesięczna brutto pomniejszona o wysokość zasiłku, natomiast zasiłek chorobowy jest wskazany jako dodatek (obok takich dodatków jak dodatki z funduszu świadczeń socjalnych czy dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w prywatnej firmie). W ciągu roku otrzymywałam też premie oraz dodatki wynikające z funduszu świadczeń socjalnych (wypłacane dodatkowo, niezależnie od wynagrodzenia).
Co w takim przypadku jest brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego? Czy zasiłek chorobowy z wcześniejszych miesięcy jest traktowany na równi z wynagrodzeniem? Czy do podstawy zasiłku wliczana jest premia roczna i premie miesięczne? Co z dodatkami wynikającymi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
Zasiłek za miesiąc chorobowego w czasie ciąży otrzymałam w wysokości znacznie mniejszej niż wynikałoby to ze średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy. Szczerze mówiąc nie do końca jestem w stanie się w tym odnaleźć i sama to zweryfikować, w związku z tym proszę o pomoc :-)
Pozdrawiam :-)

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12577 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 wrzesień 2016 - 21:44

"Rozumiem, że jest to średnia z ostatnich 12 miesięcy." - to błędne myślenie.

Zasiłek to nie jest żadna średnia -  średnia z 12 miesięcy ze składników, które wchodzą do podstawy zasiłku służy do wyliczenia podstawy i dopiero z niej jest wyliczany zasiłek /czy wynagrodzenie chorobowe/. Nie każdy składnik wynagrodzenia wchodzi do tej podstawy - żadne świadczenia socjalne nie są brane pod uwagę, ani wcześniej wypłacone chorobowe czy zasiłek opiekuńczy.

Ale jest taka zasada, że jeśli od ostatniej choroby do kolejnej nie było przerwy pełnych 3 miesięcy kalendarzowych, to nie ustala się nowej podstawy zasiłku.

Więc w twoim przypadku istotne są daty tych zwolnień w ostatnich miesiącach.

Premie niekoniecznie wchodzą do podstawy zasiłków, jeśli są zmniejszane za okres choroby, to wchodzą do podstawy.

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2016 - 02:46

Mam rozumieć, że jeśli np w lutym byłam na zwolnieniu ze względu na pobyt w szpitalu i późniejszą rekonwalescencję a później średnio raz w miesiącu brałam jednodniowe zwolnienia, żeby móc wykonać badania kontrolne, to zgodnie z przepisami przez całą ciążę będę dostawała zasiłek w wysokości, jaka została wyliczona w lutym?

Załóżmy taką sytuację:
Rok temu pracownik dostał podwyżkę.
Rok temu też zaczęły się jego problemy ze zdrowiem, więc wziął zwolnienie lekarskie na wykonanie badań. Wysokość zasiłku została wtedy wyliczona w oparciu o 3 miesiące z wynagrodzeniem przed podwyżką, co jest logiczne. Niestety takie badania kontrolne musi wykonywać co 1-2 miesiące, więc w takich odstępach czasu bierze l4, bardzo krótkie, bo jednodniowe, więcnie odczuwalne jest w ogóle zmniejszenie wynagrodzenia, składki też są płacone od stawki po podwyżce. I gdy taka kobieta idzie na zwolnienie w ciąży otrzymuje zasiłek w wysokości wyliczonej ROK WCZEŚNIEJ na podstawie znacznie mniejszych zarobków? Dobrze myślę? Toż to absurd, tak na chłopski rozum.

#4 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2016 - 03:34

Proszę, powiedz jeszcze skąd ta zasada dotycząca nieustalania na nowo podstawy zasiłku? Czy wynika bezpośrednio z przepisów, jeśli tak to jakich?

#5 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8483 postów

Napisano 27 wrzesień 2016 - 07:16

art 43 Ustawy zasilkowej

#6 Guest_DDD

Guest_DDD
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2016 - 07:21

art. 43 ustawy zasiłkowej(ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), nie ma się co dziwić, że tak jest chociaż jest to dość niesprawiedliwe. np u mnie w pracy pracownik zachorował w maju 2014, więc podstawa wymiaru świadczenia chorobowego została naliczona z okresu V/2013-IV/2014) do tej pory co miesiąc ma jednodniowe zwolnienia, więc podstawa jest ta sama, w między czasie były już dwie podwyżki wynagrodzenia, ale niestety nic nie można z tym zrobić.

#7 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2016 - 08:15

Ok. Rozumiem, choć uważam, że jest to niesprawiedliwe. Co jednak w przypadku, kiedy podstawa wysokości zasiłku na poprzednich zwolnieniach liczona była w oparciu o ostatnie 3 miesiące, a jeśli chodzi o wysokość zasiłku na zwolnieniu w ciąży powinna być ona ustalana w oparciu o 12 miesięcy?

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18165 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 wrzesień 2016 - 08:37

".......podstawa wysokości zasiłku na poprzednich zwolnieniach liczona była w oparciu o ostatnie 3 miesiące......"

A skąd ta informacja?

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12577 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 wrzesień 2016 - 20:32

Podstawa wynagrodzenia/zasiłku chorobowego czy opiekuńczego lub macierzyńskiego zawsze jest wyliczana jako średnia z 12-tu miesięcy - o ile co najmniej tyle czasu przed zachorowaniem trwa zatrudnienie. Pomijam przypadek choroby przy płacy minimalnej, bo trochę inaczej wtedy się liczy.

Jeśli zatrudnienie było krótsze, to podstawę chorobowego wylicza się z pełnych miesięcy zatrudnienia, czyli może być np. z 3, 5 czy 10, a nie z dwunastu.

Niesprawiedliwe przepisy /w twoim odczuciu/ to sprawa subiektywna i nic na to się nie poradzi.

Osoba, która trochę się orientuje w tych zasadach raczej nie brałaby co miesiąc po jednym dniu zwolnienia na badania, tylko wykorzystywałaby swój urlop.

Niestety, ale tu potwierdza się zdanie, że nieznajomość przepisów szkodzi.   

#10 xailo

xailo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 03 kwiecień 2018 - 19:25

Chciałabym zapytać Państwa w istniejącym wątku o sposób wyliczenia zasiłku chorobowego w ciąży. mianowicie na przełomie listopada i grudnia byłam na zwolnieniach chorobowych (ta sama  przyczyna) które skończyły się 18 grudnia, od 8 marca jestem na zwolnieniu z powodu ciąży.

Chciałabym spytać o to jak obliczyć wysokość zasiłku na obecnym zwolnieniu:

1.  podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejszona o 13,71% z tytułu składek społecznych

​2. uzyskana kwota pomniejszona o 19% z tytułu podatku dochodowego

3.  podzielenie otrzymanej kwoty na 30 i przemnożenie przez ilość dni kiedy przebywałam na zwolnieniu

Czy ten sposób jest poprawny?

Kolejna kwestia to okres 12 miesięcy z których mam obliczyć  podstawę ​ z pkt pierwszego, czy jest to okres:

• ​marzec 2017 - luty 2018

czy

• ​październik 2016 - listopad 2017​ ?

​​Jeśli teraz planuję wrócić do pracy i przepracuję więcej niż 3 miesiące ( czy musi to być 90 dni czy miesiące od pierwszego do ostatniego dnia?)
​To podstawa do zasiłku, na który zapewne się udam pod koniec ciąży będzie obliczona na nowo?
​Czy jeśli nie uda mi się przepracować 3 miesięcy to znów podstawa mojego zasiłku będzie obliczona wg starych stawek?

​Dodam, że w połowie 2017 roku oraz na początku 2018 otrzymałam podwyżki i być może otrzymam je po powrocie do pracy.

#11 Guest_Tym

Guest_Tym
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2018 - 19:52

1. podstawa ta sama co poprzednio do grudnia
2.liczenie mniej więcej takie
3. jeśli popracujesz 3 m-ce to ponownie zostanie przeliczona podstawa

#12 xailo

xailo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 03 kwiecień 2018 - 20:05

Czy podstawa zostanie przeliczona na nowo jeśli ustawa brzmi:
Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

​Jaka jest definicja miesiąca kalendarzowego w/w ustawie?

Jest to dla mnie kwestia istotna, bo na skutek podwyżek jakie otrzymałam w ostatnim roku, to będzie prawie 1000 zł różnicy

#13 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12577 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 kwiecień 2018 - 22:20

skoro chorowałaś w grudniu a teraz znów w marcu, to nie minęły 3 miesiące kalendarzowe - liczy się styczeń, luty, marzec 

gdybyś zachorowała w kwietniu, to dopiero policzono by nową podstawę chorobowego

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2018 - 06:16

Chciałabym spytać o to jak obliczyć wysokość zasiłku na obecnym zwolnieniu:

1.  podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejszona o 13,71% z tytułu składek społecznych

​2. uzyskana kwota pomniejszona o 19% z tytułu podatku dochodowego

3.  podzielenie otrzymanej kwoty na 30 i przemnożenie przez ilość dni kiedy przebywałam na zwolnieniu

Czy ten sposób jest poprawny?

Obliczanie podstawy bez pkt. 2 - nie odlicza się podatku, podatek potrąca się z naliczonego wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

#15 xailo

xailo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2018 - 08:25

Bardzo dziękuję Państwu za odpowiedzi.
​Chciałabym się upewnić w dwóch kwestiach:

1. Jeśli do pracy wrócę na początku kwietnia, to żeby naliczona została podstawa muszę pracować maj, czerwiec i lipiec?
  2. ​Z miesięcy kiedy byłam na zwolnieniu zostanie uwzględniona podstawa składek na zwolnienie chorobowe (czyli w moim przypadku za miesiąc grudzień i marzec bardzo niskie stawki?

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18165 postów

Napisano 04 kwiecień 2018 - 08:48

1. Tak

2. Nie wiem o co pytasz.......co to takiego "podstawa składek na zwolnienie chorobowe"?

#17 xailo

xailo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2018 - 09:00

Do obliczenia podstawy dla zasiłku chorobowego biorę kwotę która na pasku wypłaty jest w kolumnie "podstawa chorobowe"

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18165 postów

Napisano 04 kwiecień 2018 - 09:13

Nie wiem dalej co tam "kombinujesz", ale twoja podstawa będzie nowa po 3 miesięcznej przerwie czyli z pełnych, przepracowanych m-cy.

nie cofaj się wtedy do wyliczeń z pasków kiedy chorowałaś przed przerwą

#19 xailo

xailo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2018 - 09:30

Nie wiem dalej co tam "kombinujesz", ale twoja podstawa będzie nowa po 3 miesięcznej przerwie czyli z pełnych, przepracowanych m-cy.

nie cofaj się wtedy do wyliczeń z pasków kiedy chorowałaś przed przerwą

Nie wiedziałam o tym.
Jeśli moje zwolnienia przypadły na listopad-grudzień 2017 oraz marzec-kwiecień 2018, to z jakich miesięcy będzie obliczona podstawa do zasiłku po 3 przepracowanych miesiącach tj po lipcu 2018?

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18165 postów

Napisano 04 kwiecień 2018 - 09:38

Już pytałaś w #15 a ja ci w #16 potwierdziłam ;)

Maj

Czerwiec

Lipiec

pod warunkiem, że przepracujesz całe, pełne bez 1 dnia choroby

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych