Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wiek pracownika a zdolność do zawarcia umowy o pracę


wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516294 postów

Napisano 24 wrzesień 2016 - 22:44

Zatrudnianie osób w wieku do 16 lat jest dopuszczalne nie tylko w ramach stosunku pracy, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. Jednak nie jest możliwe zawarcie z taką osobą umowy na czas nieokreślony ze względu na zakaz stałego zatrudniania dzieci do lat 16.

Powrót do artykułu: Wiek pracownika a zdolność do zawarcia umowy o pracę

#2 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2016 - 22:44

Niestety artykuł pozostawia wiele do życzenia. Ustawodawca nie posługuje się definicją dziecka, nie do końca zrozumiałe jest więc zdanie: "Podjęcie przez dziecko działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej jest dopuszczalne tylko za zgodą przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka, a także za zezwoleniem właściwego inspektora pracy." A ten akapit jest sprzeczny sam w sobie: "Aby być pracownikiem, trzeba ukończyć 18 lat. Zatrudnianie osoby, która ma mniej niż 16 lat, jest zabronione, chyba że w celu przygotowania zawodowego. Możliwe jest jednak zatrudnienie młodocianego, który ukończył 16 lat i nie przekroczył jeszcze 18. roku życia.". Całość do poprawy, ponieważ wprowadza w błąd.

#3 Guest_Zuza

Guest_Zuza
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2019 - 00:00

Po nowelizacji z 2018 r. - Młodocianym jest osoba która ukończyła 15 lat, a nie ukończyła 18. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych