Skocz do zawartości

Alimenty lub zrzeknięcie się praw?

rodzina dziecko alimenty stypendium zapomoga pomoc dziecko utrzymujące się samo

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2016 - 17:22

Witam, mam taki problem.
Od ponad roku nie mieszkam z rodzicami, a nadal się uczę. 
Jestem w klasie maturalnej, a wiadomo szkoła kosztuje - szczególnie teraz mnóstwo nowych książek, repetytoria, próbne matury itd.
Rodzice nie dają mi złotówki, choć wiem że powinni. Trochę zawaliłam sprawę, bo już dawno powinnam wziąć się za tę sprawę, ale nie chciałam im robić problemów ani ciągać się nie wiadomo gdzie. Z resztą sądzę, że sami powinni wpaśc na to, że na szkołę powinni mi dawać. Stać ich na to. Nie mówię, że nie wiadomo ile. 300-400 zł/m-c. Kiedy z nimi mieszkałam i tak musieli to na mnie wydać. 
Rok dałam radę i pewnie ten też bym dała, ale dlaczego ja mam główkować za co zapłacić za szkołę, skoro to oni powinni się o to martwić? 
Przyznaję, że moja sytuacja jest ciężka. Z rodzicami nawet nie mam kontaktu.
Chciałabym się dowiedzieć czy długo trwa taka sprawa o alimenty i jak to wygląda?
I czy jest inna możliwość uzyskania pomocy?
Czy jeśli zrzekliby się praw rodzicielskich to mogłabym brać na siebie jakieś wsparcie finansowe? 
A jeśli tak to jak z kolei wygląda taka sprawa?

Szczerze mówiąc, jeśli ta druga opcja jest możliwa byłabym szczęśliwsza. 
Nie chcę się z nimi ganiać o pieniądze, nie chcę gadania, że sobie nie radzę więc przyszłam. Tak nie jest. Daję radę, ale jest ciężko przyznaję. Chciałabym po prostu spokojnie skończyć szkołę i żeby było mi troszkę lżej.

Z góry dziękuję za pomoc.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2016 - 11:20

Zrzec się praw rodzicielskich do dziecka można wtedy, kiedy dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, później już nie można. Nie napisałaś najważniejszego - ile masz lat. Jeśli jesteś pełnoletnia, a sądzę, że tak, bo wyprowadziłaś się z domu, to możesz jedynie wystąpić do sądu o alimenty od rodziców. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat życia zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej, tam powiedzą Ci, co zrobić ze sprawą, gdyż sama nie możesz występować przed sądem. Sprawa o alimenty trwa do kilku miesięcy, w zależności od tego ile spraw jest akurat do załatwienia w sądzie.

#3 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2016 - 15:05

Zrzec się praw rodzicielskich do dziecka można wtedy, kiedy dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, później już nie można. Nie napisałaś najważniejszego - ile masz lat. Jeśli jesteś pełnoletnia, a sądzę, że tak, bo wyprowadziłaś się z domu, to możesz jedynie wystąpić do sądu o alimenty od rodziców. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat życia zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej, tam powiedzą Ci, co zrobić ze sprawą, gdyż sama nie możesz występować przed sądem. Sprawa o alimenty trwa do kilku miesięcy, w zależności od tego ile spraw jest akurat do załatwienia w sądzie.

Mam 19 lat. 
Ale oni nadal są moimi prawnymi opiekunami. Tak mi powiedzieli w szkole, bo chciałam, żeby ich o niczym nie informowano. Wychowawca powiedział mi, że aby to było możliwe musieliby mieć odebrane prawa rodzicielskie. 

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2016 - 18:43

Mam 19 lat. 
Ale oni nadal są moimi prawnymi opiekunami. Tak mi powiedzieli w szkole, bo chciałam, żeby ich o niczym nie informowano. Wychowawca powiedział mi, że aby to było możliwe musieliby mieć odebrane prawa rodzicielskie. 

Jeśli masz 19 lat, to jesteś pełnoletnia i sama o sobie decydujesz. Wychowawca gada głupoty.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodzina, dziecko, alimenty, stypendium, zapomoga, pomoc, dziecko utrzymujące się samo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych