Skocz do zawartości

urlop wychowawczy a 2 ciąża, l4

urlop wychowawczy l4 ciąża

wróć do serwisu Kadry 38 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2016 - 22:14

Witam, jak to jest z urlopem wychowawczym, 2 ciążą i l4 w tym czasie?

Tzn. jestem zatrudniona na stałe, właśnie przebywam na urlopie wychowawczym(płatnym) i dowiedziałam sie że jestem w 2 ciąży. I stad moje pytanie co mam teraz zrobić? Pozostać na wychowawczym aż mi się skonczy (w lutym) czy zrezygnować i przejść na L4? Tylko czy wtedy bede otrzymywać (na l4) jakieś pieniążki w zwiążku z tym że przez ostatnie 1,5 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim a teraz wychowawczym. Czy to nie liczy sie jako dochód utracony i nie ma na jakiej podstawie wyliczyć należnego wynagrodzenia? Jakto właściewie jest? I czy przypadkiem nie musze wrócićdo pracy chociażby na 1 dzień żeby móc wykorzystać później reszte urlopu wychowawczego z 1 dziecka. Pozdrawiam

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 wrzesień 2016 - 22:34

"Pozostać na wychowawczym aż mi się skonczy (w lutym) czy zrezygnować i przejść na L4?" - a dlaczego miałabyś przejść na zwolnienie, chora jesteś czy może dopiero będziesz ?

(określenie L4 już dawno nie funkcjonuje)

#3 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2016 - 22:49

Wybacz, gdy ostatni razy byłam u lekarza jeszcze obowiązywało:) Nie było to zamierzone.

Jedna sprawa to ciąża zagrożona, tak jak i 1, a druga to taka że (duży) pracodawca nie chce i sam wysyła na zwolnienie kobiety w ciąży, praca ciężka fizyczna i nie ma możliwości zmiany stanowiska aby były lżejsze warunki pracy. Ciekawa jestem czy w tych warunkach należeć mi się mogą większe pieniązki niż owe 400 zasiłku.

#4 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 21 wrzesień 2016 - 07:28

możesz zrezygnowac w każdym czasie z wychowawczego za zgoda pracodawcy lub za uprzedzeniem 30. dniowym;

wówczas, od pierwszego dnia podjęcia pracy możesz przedłozyc zwolnienie chorobowego, płatne 100% podstawy;

urlop wypoczynkowy będzie nalezny

#5 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2016 - 22:41

Dziękuje za odpowiedz Witch, może mi Pani wyjaśnić jeszcze określenie "płatne 100% podstawy" ?

Nie jestem w tym zbyt dobra smile.png

Na umowie o prace na czas nieokreślony mam 3500 brutto, to wynagrodzenie na chorobowym i później macierzyńskim będzie wyglądało tak samo jak przy pierwszym dziecku? Czy w związku z moją długą nieobecnością w pracy coś sie jednak zmieni?

Macierzyńskie tak samo będzie mi się należało i będzie płatne?

Jest tak że będe po macierzyńskim mogła wykorzystać urlop wychowawczy pozostały po 1 dziecku?

Dziękuje

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2016 - 22:09

Podstawa twojego zasiłku wyniesie 3.500 - składki społeczne, czyli 13,71 %

i to będzie 100 %, gdy choroba nie występuje w okresie ciąży to płatnik nalicza 80 % podstawy zasiłku

1/30 z tej kwoty to jest stawka brutto za 1 dzień zwolnienia

Skoro masz stałe wynagrodzenie bez żadnych dodatkowych składników, to podstawa zasiłku się nie zmieni i długa nieobecność nie ma znaczenia.

#7 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2016 - 11:22

Dziękuje koleżanka i witch za rozwianie moich obaw. Robicie tutaj wspaniałą robotę. Jeszcze raz wielkie dzięki wink.png

#8 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2016 - 11:28

Nie chce być upierdliwa, ale może wiedzą Panie jak to jest z tym wychowawczym pozostałym po 1 dziecku? W sumie zostaje mi tego ponad 2 lata smile.png

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2016 - 21:02

Nie wiem jak teraz jest, kadry to nie moja działka.

Kiedyś można było dalej korzystać z wychowawczego na pierwsze dziecko. Chyba teraz jest podobnie.

#10 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 05 październik 2016 - 12:30

Dzień Dobry,

chce się upewnić czy dobrze zrozumiałam smile.png

Pracownica przebywająca na wychowawczym od 06.11.2014 do 06.11.2017 właśnie zadzwoniła, że chce przerwać wychowawczy i iść na chorobowe bo jest w drugiej ciąży.

Rozumiem, że ma 2 wyjścia;

1. próbować rozmawiać z pracodawcą aby ten wyraził zgodę na natychmiastowe przerwanie wychowawczego i przejście na chorobowe

2 pisać wniosek o przerwanie wychowawczego z zachowaniem 30 dni

W przypadku jeżeli pracodawca jej się nie zgodzi na natychmiastowe przerwanie wychowawczego i będzie musiała napisać wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z 30 dniowym wyprzedzeniem i od razu pójdzie na chorobowe to pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy dopiero po tych 30 dniach?

#11 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 05 październik 2016 - 16:07

dobrze rozumiesz, ale najpierw jest wypłacane wynagrodzenie chorobowe

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 październik 2016 - 10:58

W przypadku jeżeli pracodawca jej się nie zgodzi na natychmiastowe przerwanie wychowawczego i będzie musiała napisać wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z 30 dniowym wyprzedzeniem i od razu pójdzie na chorobowe to pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy dopiero po tych 30 dniach?

Pracownica nie może pójść na chorobowe w trakcie trwania urlopu wychowawczego. Musi go najpierw zakończyć.

#13 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 11 październik 2016 - 10:54

Mam jeszcze pytanie, czy pracodawca wypłaca chorobowe za 33 dni a potem Zus

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2016 - 11:57

Mam jeszcze pytanie, czy pracodawca wypłaca chorobowe za 33 dni a potem Zus

Tak.

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 październik 2016 - 21:18

A czasem i pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy "w zastępstwie" ZUS , zależy ile osób zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego.

#16 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 30 maj 2019 - 19:59

Witam czy będąc na wychowawczym i zajdąc w ciążę trzeba składać 30 dniowa rezygnację z urlopu czy wystarczy dostarczenie zwolnienia lekarskiego aby otrzymać 100% płatnego?

#17 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 maj 2019 - 21:21

"zajdąc w ciążę" - a cóż to za słowo ?

Nie ma obowiązku przerywania urlopu wychowawczego z powodu zajścia w ciążę. 

Przecież nie pracujesz, bo masz urlop, więc w jakim celu zwolnienie ?  

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 maj 2019 - 10:22

Witam czy będąc na wychowawczym i zajdąc w ciążę trzeba składać 30 dniowa rezygnację z urlopu czy wystarczy dostarczenie zwolnienia lekarskiego aby otrzymać 100% płatnego?

Rezygnuj z wychowawczego, inaczej zasiłku chorobowego nie dostaniesz.

więc w jakim celu zwolnienie ?  

Wiadomo w jakim celu. Rozdaje się w tym kraju na prawo i lewo, więc niech ludzie korzystają, póki jest z czego, czemu ktoś ma się ograniczać, skoro najwyższa władza mówi, że nas na wszystko stać.

Pismo do pracodawcy o powrocie z urlopu i dalej na zasiłek, w końcu jako matce przysparzającej temu krajowi obywateli środki na utrzymanie i fanaberie należą ci się jak psu buda.

#19 Guest_Kaja

Guest_Kaja
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2019 - 11:51

Witam gdy będąc na wychowawczym zejdę w ciążę i złożę wniosek o zakończenie wychowawczego to L4 dopiero dostarczam do pracy w dniu w którym powinnam do tej pracy iść? Czyli po zakończeniu 30 dni?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2019 - 08:17

Tak, wcześniej nie ma to sensu.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop, wychowawczy, l4, ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych