Skocz do zawartości


Zdjęcie

pożyczka udzielona przez spółkę a PCC

PCC

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Anna K.

Anna K.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 08 wrzesień 2016 - 15:09

Witam, chodzi o następującą sytuację, otóż spółka udzieliła podatnikowi pożyczki pieniężnej. Pożyczka została udzielona na podstawie podpisanej pomiędzy spółką a podatnikiem umowy pożyczki, ze środków pieniężnych spółki wygenerowanych w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Pożyczka udzielona podatnikowi ma charakter odpłatny. Czy w przypadku otrzymania pożyczki od spółki, na podatniku będzie ciążył obowiązek uiszczenia z tego tytułu podatku PCC?



#2 trondek23

trondek23

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 28 wrzesień 2016 - 22:08

Raczej nie, bo taki podatek dotyczy tylko umów między osobami fizycznymi.



#3 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 07 październik 2016 - 09:38

Raczej nie, bo taki podatek dotyczy tylko umów między osobami fizycznymi.

niekoniecznie, nie ma czegoś takiego w ustawie PCC

 

Art. 1. 1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

B) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

 

Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:

10) pożyczki udzielane:

  • a) przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek,

    B) w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86, z późn. zm.), w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, pod warunkiem:

    c) na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn,

    d) na podstawie umowy zawartej między innymi podmiotami niż osoby, o których mowa w lit. b i c, do łącznej wysokości nieprzekraczającej kwoty 5.000 zł od jednego podmiotu i 25.000 zł od wielu podmiotów - w okresach 3 kolejnych lat kalendarzowych, począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r.,

    e) z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych działających w wojsku oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

    f) z utworzonych w drodze ustawy innych funduszów celowych,

    g) - h) (uchylone)

    i) przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej;

    • - złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego,

      - udokumentowania otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym,





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PCC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych