Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakup UE przez nie-vatowca

VAT-UE

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 dalashim

dalashim

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 sierpień 2016 - 10:30

Prowadzę niewielką działalność gospodarczą i ze względu na wolumen obrotów jestem zwolniony z VAT. Planuję dokonać zakupu od kontrahenta z UE i nie chciałbym / nie mam konieczności (zakupy w ciągu roku < 50 kPLN) rejestracji na potrzeby WNT. W takim przypadku jedyną dostępną mi opcją jest zakup jako osoba fizyczna, od kontrahenta otrzymam rachunek bez nawy firmy / nr NIP. Czy taki rachunek mam prawo zaliczyć w koszty działalności?



#2 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 30 sierpień 2016 - 08:16

podatnik vat zwolniony ma jak najbardziej prawo do zakupu towarów z UE nawet jak nie jest na vat-ue do limitu z art.10 ustawy vat

wtedy zostanie po prostu doliczony vat z danego kraju 

w koszty dg na zasadach ogólnych (brutto) czyli tak samo jak zakupy w kraju

 

jeżeli sprzedawca nie chce wystawić faktury na firmę tylko na imię i nazwisko to jak to dg osoby fizycznej to bez znaczenia bo imię i nazwisko = firma dg osoby fiz.



#3 dalashim

dalashim

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 01 wrzesień 2016 - 15:17

A co w takim wypadku z numerem NIP? Z tego co rozumiem samo imię i nazwisko (= nazwa działalności gospodarczej) nie wystarczy, aby ująć taką fakturę w koszty. Na fakturze niezbędny jest mimo wszystko NIP, takiej opcji z kolei kontrahent z UE nie udostępnia.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VAT-UE

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych