Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowy zlecenia 2017 - nowe obowiązki pracodawców

wróć do serwisu Kadry 56 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515900 postów

Napisano 25 sierpień 2016 - 10:02

Od 1 stycznia 2017 r. przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców w postaci ewidencjonowania przepracowanego czasu. Nowelizacja przewiduje również sankcję za niewypłacanie minimalnej stawki godzinowej.

Powrót do artykułu: Umowy zlecenia 2017 - nowe obowiązki pracodawców

#2 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2016 - 10:02

Nowe regulacje moim zdaniem są oderwane od wielu przypadków umów o świadczenie usług funkcjonujących w obrocie prawnym na dzień dzisiejszy. Podam przykład z mojej firmy, która zatrudnia wykonawców usług na podstawie umów cywilnoprawnych o świadczenie usług. Umowy te są zawarte na okres od roku do trzech lat. Usługi nie mają charakteru ciągłego - jak firma ma pracę do wykonania to wykonawca wtedy świadczy usługę. Wykonawca pracuje zdalnie, sam ustala sobie miejsce wykonywania pracy, sam decyduje kiedy pracuje, ograniczony jest jedynie terminem końcowym wykonania pracy - jakim więc cudem firma zleceniodawcy ma prowadzić ewidencję czasu pracy zleceniobiorcy? Ponieważ zadanie polega na przepisywaniu nagrań sądowych do postaci tekstu stawka wynagrodzenia jest ustalona za 1 minutę nagrania do przepisania (od 105 zł wzwyż za 1 godzinę nagrania). Czasochłonność pracy zależy od sprawności wykonawcy i jakości nagrania, jednemu wykonawcy przepisanie godzinnego nagrania zajmuje 2 godziny pracy, inny będzie ją wykonywał przez 6 godzin, nad czym firma zleceniodawcy nie ma żadnej kontroli a wynagrodzenie ustalone jest za sukces i skalkulowane wg średniej 4 godzin pracy na 1 godzinę nagrania. Moim zdaniem nowe regulacje nie przystają wcale do takich umów.

#3 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2016 - 13:35

Popieram w całej rozciągłości Pawła. Wymyślono taki bubel, zę daleko szukać !!! Zamysł jest dobry. Trzeba coś zrobić z tymi umowami zlecenia, gdzie ludzie pracują jak pracownicy zatrudnieni na etacie, a płace mają zaniżane. Ale to co wymyślono to uważam nie tędy droga !!!

#4 Guest_Hm

Guest_Hm
  • Goście

Napisano 09 październik 2016 - 12:51

Dobrze zrobili że podwyższyli stawkę minimalną na 12zł lub 13zł od 2017 roku w styczniu się dowiemy ale dopiero w lutym okażę się ile tak naprawdę będziemy mieli pieniędzy w naszych sakiewkach?.intryguje mnie ile jeszcze będę pracował na umowie o zlecenie a kiedy dostanę umowę o pracę na czas określony lub na stałe.Najbardziej mnie upokarza że nie dostaje żadnych urlopów wypoczynkowych po przepracowaniu jednego miesiąca? jak tak można traktować pracownika w 21 wieku? co my jesteśmy Afryką trzeciego świata? A miała być druga Japonia kwitnącej wiśni śmiechu warte. :)

#5 Guest_Antyrobol

Guest_Antyrobol
  • Goście

Napisano 18 październik 2016 - 09:29

A miała być druga Japonia kwitnącej wiśni - sprzątaczka z płacą nawet 13 zł / godz. nie zbuduje w Polsce drugiej Japonii, bo do tego trzeba jeszcze mieć pomyślunek, to jest bezcenne......

#6 edmund50

edmund50

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 18 październik 2016 - 09:58

miała być Irlandia teraz Japonia... eh

#7 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 18 październik 2016 - 12:15

To że sprzątaczka jest tutaj nieistotne. Płacenie komuś 4 zł na rękę w 2016 roku to jest hańba. A tak swoją drogą, to jednak sprzątaczki muszą się nieźle nagimnastykowac, żeby wyżyć za 4 zł netto. Wiem o czym mówię, pracuję cztery lata w centrum handlowym i to jest dla takich osób codzienność. Ochrona 6-7 zł na rękę. Katastrofa.

#8 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 27 październik 2016 - 15:18

w takim razie od nowego roku trzeba będzie nadzorować zleceniobiorców i w razie czego ingerować w sposób wykonania zlecenia. W tej chwili zleca się zadanie i nie obchodzi nikogo czy Zleceniobiorca obrobi się w godzinę, w trzy godziny czy w osiem- na tym polegała idea umowy cywilnoprawnej: ma być zrobione a za zrobione jest kasa. Teraz np sprzątającej będzie na rękę odnoszenie każdej szklanki do zmywarki po sztuce, żeby trwało... a jak Zleceniodawca chce mieć kontrolę nad wypłacaną kasą musi zaprowadzić jakąś formę nadzoru, kontroli i w razie problemu porządnie "ustawić" robotę - czyli wprowadzić do stosunku cywilnoprawnego cechę zastrzeżoną dla umowy o pracę. Adieu zlecenia wykonywane bez nadzoru... Kiedyś dorabiałam w weekendy w innej firmie: biuro weekendy ma wolne więc dostałam klucz, dostęp do kompa i kasa szła. Od 2017 musieliby posadzić ze mną kierownika bo obrobiłabym się w 4h a mogłabym powiedzieć, że pracowałam 12 godzin... no dobra: ja bym tak nie zrobiła, ale ilu nie ma skrupułów? Adieu zlecenia dla świeżo upieczonych szczypiorków z uczelni: najczęściej excel'a widzieli na pięciu godzinach z informatyki i skubią te zestawienia, pocą się, uczą.... Ile szans mniej teraz będą mieli? Budżet jest 100 zł za efekt, więc zlecenie dostanie się temu co w mig makra załączy i przygotuje dane w 3 godziny; ale już nie da się szans nauki temu, który spędzi nad tym cały boży dzień albo dwa; i jeszcze będzie komuś d... zawracał co 15 minut. Taki lajf.

#9 Guest_jestem_tu_przypadkowo

Guest_jestem_tu_przypadkowo
  • Goście

Napisano 20 listopad 2016 - 20:08

Umowa -Zlecenie przy stawce godzinowej nie jest zleceniem. To jest umowa o prace-formalnie.Niestety forma umowy zlecenia przy stawce godzinowej jest naduzywana.Pozdrawiam.

#10 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 22 listopad 2016 - 13:37

Czy kwota 13zł brutto będzie obowiązywać również dla studentów? Jeżeli tak, to będzie to bardzo krzywdzące dla osób nieuczących. Wtedy student będzie otrzymywał 11zł netto, a osoba nieucząca się 9,49zł netto.

#11 Guest_art.

Guest_art.
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2016 - 07:05

Moim zdaniem nic się nie zmieni ,przynajmniej w sektorze budowlanym ,Do tej pory zanizane były kwoty na umowach a po zmianach zanizac będą godziny ,ale idzie w dobra strone

#12 Guest_ochrona

Guest_ochrona
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2016 - 13:00

A co z urlopami w ochronie pracuje się po 250 godz bez prawa urlopu

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2016 - 10:31

A co z urlopami w ochronie pracuje się po 250 godz bez prawa urlopu

Przy umowie zlecenie urlop nie przysługuje. Chyba, że pracujesz na umowę o pracę, to urlop przysługuje, ale trzeba wystąpić o jego udzielenie do pracodawcy. Jeśli odmówi, zawiadomić państwową inspekcję pracy.

#14 Guest_piotrek

Guest_piotrek
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2016 - 09:40

Kolejna paranoja i bzdety biurokratyczne. Nie zmierza to w dobrym kierunku. PRL powraca w najgorszym wydaniu. Wykonuję zlecenia dla firm. Mam część umów na dłuższy czas. Oznacza to dla mnie kolejną biurokrację i mniejszy czas dla rodziny i dzieci! Niestety to do tego zmierza.

#15 Guest_Pan Minister d,,pa

Guest_Pan Minister d,,pa
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2016 - 16:34

CO ZA DEBILIZM. Zlecenie na roznoszenie ulotek - a ceregieli jak przy kontrakcie dla menagera. Zapisze w umowie , ze 2 godz dziennie po 13 zł za 1 godz a duren ustawodawca każe prowadzić ewidencje . Pytam durniu po co ? Ja ma 26 zł do wydania i dam je za 2 godz roznoszenia ulotek a ulotkarz będzie sobie ganiał 5 godz i powie masz tu ewidencje i dopłać . ot durnota.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 12:44

witam dostaliśmy nową umowę o pracę pracujemy jako ochrona po 16 godz czy są dodatki nocne i ile możemy dostać za nadgodziny od czerwca do listopada dostaliśmy po 4 do 5 zł na godz.proszę mi też napisać co oznacza w art.151'&1 kodeksu pracy w jakim mamy mieć nadgodziny jestem na ręcie częściowo niezdolna do pracy mam umiarkowany stopień pozdrawiam i proszę o odpowieć

#17 Guest_Wsio ki

Guest_Wsio ki
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 19:14

W koncu "pracodawcy" przestana "placic" PO 4.,8 - 6 na h..." bo ich nie stac".. Ale a wczasy za granica od maja doi listopada.... nowe domy i auta z salonu to Ich stac!!!

#18 Guest_Bejbi.

Guest_Bejbi.
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2017 - 21:23

A jak z pracą w akordzie

#19 Guest_H168

Guest_H168
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 10:50

Dobrze zrobili że podwyższyli stawkę minimalną na 12zł lub 13zł od 2017 roku w styczniu się dowiemy ale dopiero w lutym okażę się ile tak naprawdę będziemy mieli pieniędzy w naszych sakiewkach?.intryguje mnie ile jeszcze będę pracował na umowie o zlecenie a kiedy dostanę umowę o pracę na czas określony lub na stałe.Najbardziej mnie upokarza że nie dostaje żadnych urlopów wypoczynkowych po przepracowaniu jednego miesiąca? jak tak można traktować pracownika w 21 wieku? co my jesteśmy Afryką trzeciego świata? A miała być druga Japonia kwitnącej wiśni śmiechu warte. smile.png

Współczuje myślenia, w lutym może Pan nie mieć już pracy jak tysiące innych osób. Trzeci świat, najpierw tam pojedz, zobacz, a będziesz dziękował że w Polsce żyjesz.

#20 Guest_BOGDAN

Guest_BOGDAN
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 11:15

TAK NAJPIERW PIP POWINIEN ŚIĘ WZIĄŻĆ ZA PATOLOGIE W JAWORZNIE

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych