Skocz do zawartości

Urlop okolicznościowy

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2016 - 22:10

Mam pytanie.

Czy nadal jest urlop okolicznościowy na ślub? Pracodawca nie chce mi udzielić urlopu na ślub dziecka. Czy może tak postąpić? Proszę o jakieś uzasadnienie artykułem gdyż szukam i widzę, że jest uchylony 298.

Pozdrawiam.

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8836 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 06:58

rozporządzenie MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U.1996.60.281) :

§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;

2) 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

#3 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1669 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 06:59

§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2) 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

#4 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8836 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 06:59

http://www.infor.pl/...bu-dziecka.html

#5 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1669 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 07:00

smile.png

#6 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2016 - 09:47

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Miłego dnia życzę.

#7 Guest_ewka

Guest_ewka
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2016 - 10:09

Jeśli pracownik przebywa od kilku m-cy na zwolnieniu chorobowym, a następnie oczekuje na komisję ZUS w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego i ma w liście obecności NUN, a prosi o 2 dni urlopu okolicznosciowego w międzyczasie na pogrzeb w rodzinie, to czy pracodawca musi przyznać te 2 dni czy może odmówić?

Oraz jeśli pracodawca odmówi, to czy MUSI przyznać go później?

Mam przypadek gdzie pracodawca odmówił przyznania tych dwóch dni na pogrzeb, tłumaczenia nie było. Po prostu " nie, bo nie....".

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2016 - 12:30

Jeśli pracownik przebywa od kilku m-cy na zwolnieniu chorobowym, a następnie oczekuje na komisję ZUS w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego i ma w liście obecności NUN, a prosi o 2 dni urlopu okolicznosciowego w międzyczasie na pogrzeb w rodzinie, to czy pracodawca musi przyznać te 2 dni czy może odmówić?

Oraz jeśli pracodawca odmówi, to czy MUSI przyznać go później?

Mam przypadek gdzie pracodawca odmówił przyznania tych dwóch dni na pogrzeb, tłumaczenia nie było. Po prostu " nie, bo nie....".

Przepis wyraźnie mówi, że pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na okoliczność ... a ten pracownik przecież siedzi w domu, więc urlop okolicznościowy mu nie przysługuje. Później też nie można przyznać takiego urlopu, bo musi istnieć jakaś realna przerwa między zaistniałym zdarzeniem, a otrzymaniem wolnego od pracy. Jest to urlop na załatwienie konkretnej sprawy związanej z pogrzebem, ze ślubem, z urodzeniem się dziecka, więc nie może być przerwy np. kilkutygodniowej, żeby była podstawa do udzielenia wolnego.

#9 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1669 postów

Napisano 25 sierpień 2016 - 12:57

a jak musi załatwić np sprawy spadkowe?wink.png

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2016 - 12:43

a jak musi załatwić np sprawy spadkowe?wink.png

Urlop okolicznościowy jest udzielany w razie zgonu i pogrzebu, czyli na wydarzenia z tym związane. Jak będziesz tak rozumować,  to będziesz udzielać wolnego również po upływie np. kilku miesięcy na chrzest dziecka pracownika, bo przecież kiedyś to dziecko urodziło się lub na rozwód córki, bo kiedyś brała ślub.

#11 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2016 - 11:52

Witam czy pracodawca może odmówić mi urlopu okolicznościowego za urodzenie dziecka?
W chwili urodzenia dziecka byłem na urlopie wypoczynkowym. 30 maja urodziło sie dziecko. Mineły 3 miesiące od urodzenia, czy mogę teraz wybrać te 2 dni?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2016 - 12:21

Witam czy pracodawca może odmówić mi urlopu okolicznościowego za urodzenie dziecka?
W chwili urodzenia dziecka byłem na urlopie wypoczynkowym. 30 maja urodziło sie dziecko. Mineły 3 miesiące od urodzenia, czy mogę teraz wybrać te 2 dni?

Masz przecież odpowiedź na swoje pytanie w postach powyżej. Minęło zbyt dużo czasu od urodzenia się dziecka, a taki urlop jest związany z danym wydarzeniem, więc pracodawca ma prawo odmówić jego udzielenia.

#13 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2020 - 05:25

Jeśli 20 kwietnia pracownik idzie na urlop wypoczynkowy. 23 kwietnia rodzi się mu dziecko. Od 1 do 10 maja pracownik przebywa na opiece nad żoną po porodzie cc. Od 11 do 31 maja pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym. Od 1 do 29 czerwca pracownik przebywa na chorobie. Wypisał wniosek o urlop okolicznościowy na 16-17 lipca na urodzenie dziecka. Czy mu się należy??

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20418 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 lipiec 2020 - 06:23

Masz w przepisach, że urlop okolicznościowy przysługuje, a to zależy od pracodawcy, czy odległość pomiędzy okolicznością a zwolnieniem na tę okoliczność jest w bliskiej odległości z faktem, czy nie.

#15 Guest_Jaola

Guest_Jaola
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2020 - 06:46

Tylko z drugiej strony pracodawca nie może odmówić. I w przypadku odmowy może się to skończyć w sądzie pracy...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych