Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę na czas określony


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671252 postów

Napisano 25 lipiec 2016 - 22:00

Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na który została zawarta. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak rozwiązanie umowy terminowej wcześniej. Kiedy rozwiązanie umowy terminowej jest możliwe przed jej zakończeniem?

Powrót do artykułu: Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

#2 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2016 - 22:00

A co jeśli to pracownik chciałby rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony, a w umowie nie wpisano możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2016 - 13:36

A co jeśli to pracownik chciałby rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony, a w umowie nie wpisano możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem?

To takiej umowy nie można wypowiedzieć.



#4 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2016 - 18:16

To takiej umowy nie można wypowiedzieć.

 

Od 22.02.2016 r. obowiązuje znowelizowany kodeks pracy, w którym:

 

Oddział 3 - Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Art. 32.

§ 1. Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.

§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

 
Art. 33.
(Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.) - UCHYLONY
 

Art. 36.

§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.


#5 Guest_PYZA

Guest_PYZA
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2016 - 19:23

A co w przypadku gdy umowę mam zawartą na rok i na umowie nie ma wzmianki o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy lecz dostałam dodatkowy dokument w którym mam określone: normę czasu pracy, kiedy wypłacane jest wynagrodzenie, ile przysługuje mi urlopu oraz informację "w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę - okres wypowiedzenia zostanie określony na podst art. 36 par 1 KP. Czy w takim wypadku mogę wypowiedzieć umowę pracodawcy?

#6 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8427 postów

Napisano 07 sierpień 2016 - 19:34

podaj datę zawarcia umowy :)



#7 Guest_PYZA

Guest_PYZA
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2016 - 17:39

pierwsza umowa na okres próbny marzec 2016 a druga na 1 rok w czerwcu 2016

#8 Guest_Max

Guest_Max
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 10:13

To już przestarzały zapis, od lutego nie ma tego. Możecie usunąć z bazy mylące info?

#9 Guest_paweł

Guest_paweł
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2017 - 19:16

Mam na oku inna pracę do ktorej moge isc chociazby jutro mam umowe 5 letnia ktora konczy sie w 2018 roku co robic ps mam dosc obecnej pracy

#10 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8427 postów

Napisano 24 styczeń 2017 - 19:37

możesz rozwiązać umowę za porozumieniem stron lub  wypowiedzieć ( pod pewnym warunkiem )



#11 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2017 - 17:48

Mam umowę o pracę na czas określony do końca 2018 r ,jestem osobą funkcyjną [brygadzistka- koordynator] świadczymy usługi porządkowe .Teraz się dowiedziałam że firma straciła obiekt jesteśmy ponoć do końca września .Mam miesięczny okres wypowiedzenia i jeszcze 15 dni urlopu do wykorzystania .Ma wejść nowa firma i ma nas przejąć mój obecny pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ja mam skończone 56 lat i mam dylemat jakie wypowiedzenie będzie dla mnie korzystne ponieważ obecna firma nie ma mi nic do zaoferowania

#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 wrzesień 2017 - 17:57

Nie zgadzaj się na porozumienie, nawet zasiłek wtedy dostaniesz dopiero po 90 dniach.
Przeciągnij sprawę do 1 października a wejdziesz w okres chroniony i nie będzie można cię zwolnić. Będzie musiał zaproponować ci inne stanowisko z tym samym wynagrodzeniem.

#13 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 wrzesień 2017 - 18:01

Przynajmniej będzie to trwało do końca twojej umowy a później zgłosisz siędę PUP i otrzymasz po 6 M-cach świadczenie przedemerytalne do osiągnięcia wieku emerytalnego.

#14 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 08 październik 2017 - 09:51

Bylam pracownikie w sklepie spożywczym do 30 września mialam umowe na czas okreslony jednakże nie zostalam powiadomiona o nie przedluzonej umowie i z dniem 30 wrzesnia podziękowali mi za prace bez niczego nawet do dnia dzisiejszego nie mam otrzymanego swiadectwa pracy czy oni maja takie prawo ze przed zakonczeniem umowy mnie nie powiadomili i nie dali dwutygodniowe wypowiedzenia?co ja powinnam w takiej sytuacji zrobic?

#15 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 październik 2017 - 10:42

Nikt nie ma obowiązku powiadamiania o nieprzedłużeniu umowy,aczkolwiek byłoby to ludzkie, kiedy umowa się kończy z terminem na jaki była zawarta, nie ma wypowiedzenia.
Świadectwo pracy powinnaś otrzymać w ciągu 7 dni.
Pewnie wysłane pocztą.

#16 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2017 - 19:50

Witam. Moja mama ma zawartą umowę o pracę na czas określony - do 31.03.2018r. Wczoraj (tj.4.12.2017r.) dostała ustną informację od pracodawcy, że wypowiada jej umowę, bo wraca poprzednia pracownica, która urodziła dziecko i będzie pracować tylko do końca grudnia 2017r. Wypowiedzenie ma zostać podpisane za porozumieniem stron. Czy można w ogóle wypowiedzieć umowę o pracę w takiej sytuacji? Czy mama ma prawo się na takie coś nie zgodzić i działać na swoją niekorzyść? Jeśli tak, to jak ma postąpić? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

#17 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 grudzień 2017 - 20:11

Albo wypowiedzenie albo porozumienie stron, to dwa różne sposoby zakończenia umowy.
Mama nie musi godzić się na porozumienie ale pracodawca ma prawo umowę wypowiedzieć, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

#18 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2017 - 21:11

A jaką przyczynę wypowiedzenia ma w takiej sytuacji podać pracodawca? Wypowiedzenie jest mozliwe bez podania przyczyny?

#19 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:11

Tak, jest możliwe bez podania przyczyny, przy umowach na czas określony.



#20 Guest_Pracodawca

Guest_Pracodawca
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2018 - 08:04

A jak to działa w drugą stronę ? Czy jakiekolwiek przepisy chronią pracodawcę ? Co jeżeli to pracownik składa wypowiedzenie przed zakończeniem terminu obowiązywania bez uzasadnienia ?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych