Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

wróć do serwisu Kadry 194 odpowiedzi w tym temacie

#181 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 12:02

Dziękuję serdecznie za odpowiedź! 

#182 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 kwiecień 2020 - 13:05

Proszę :)

#183 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2020 - 20:58

Witam
Mam pytanie skończyła mi się umowa 31.03.2020 ,nie została przedłużona że względu na obecną sytuację, czy mogę iść na l4 na zasiłek chorobowy???

#184 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13925 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 kwiecień 2020 - 21:17

Jeśli zachorujesz w ciągu 14 dni od zakończenia umowy o pracę i choroba będzie trwała co najmniej 30 dni, to uzyskasz prawo do zasiłku chorobowego z ZUS

#185 Guest_Józef

Guest_Józef
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2020 - 10:31

Witam

L4 od 03.03.2020, umowa na okres probny wygasla 15.03. Na razie otrzymalem pieniadze z firmy za 15 dni ( 1 do 15.03 ). Kiedy i czy otrzymam pieniadze z ZUS ( dokumenty zlozylem z10 i zas53 elektronicznie) za 2 polowe marca? Za kwiecien jezeli bedzie ciaglosc choroby raczej tak.

Proszę o informację.

Pozdrawiam.Józef

#186 Guest_poczatkujacyyyy

Guest_poczatkujacyyyy
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2020 - 14:49

Mam pytanie jak byście policzyli wynagrodzenie chorobowe pracownikowi, który jest zatrudniony 5 miesiecy?

#187 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów

Napisano 08 kwiecień 2020 - 06:06

Mam pytanie jak byście policzyli wynagrodzenie chorobowe pracownikowi, który jest zatrudniony 5 miesiecy?

A ty jak proponujesz?

#188 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2020 - 09:50

Witam

L4 od 03.03.2020, umowa na okres probny wygasla 15.03. Na razie otrzymalem pieniadze z firmy za 15 dni ( 1 do 15.03 ). Kiedy i czy otrzymam pieniadze z ZUS ( dokumenty zlozylem z10 i zas53 elektronicznie) za 2 polowe marca? Za kwiecien jezeli bedzie ciaglosc choroby raczej tak.

Proszę o informację.

Pozdrawiam.Józef

ZUS powinien wypłacić zasiłek chorobowy w ciągu 30 dni od otrzymania wszystkich dokumentów.

#189 Guest_Proszę o pomoc

Guest_Proszę o pomoc
  • Goście

Napisano 27 maj 2020 - 09:08

Dzień dobry, Moja umowa o prace wygasa z końcem czerwca i po niej mam dwa tygodnie urlopu wypoczynkowego do wykorzystania więc czy jeśli w trakcie tego urlopu np. zachoruję w pierwszym tygodniu i choroba będzie trwać np, 3 miesiące (3x1 miesiąc zwolnienia) to czy będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy? jesli tak to czy powinienem zgłaszać to do ZUS czy tylko informować pracodawcę i ile maksymalnie może trwać takie zwolnienie lekarskie ? I co z resztą niewykorzystanego urlopu ? Przepraszam jeśli te zapytania są banalne, ale kompletnie nie znam się na tych sprawach. Pozdrawiam

#190 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów

Napisano 27 maj 2020 - 09:15

Po zakończeniu umowy nie ma już nic takiego jak urlop.
Urlop wypoczynkowy wykorzystuje się w czasie trwania zatrudnienia, albo otrzymuje się ekwiwalent.
Jeśli choroba wystąpi w czasie 14 dni od zakończenia zatrudnienia wówczas może trwać bez jednego dnia przerwy 182 dni (pod warunkiem, że w tym roku nie chorowałeś już na to samo, w okresie 3 m-cy do tyłu)
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest kierowane do ZUS, lekarza należy poinformować, że już nie pracujesz, ale podajesz dane ostatniego pracodawcy.

#191 Guest_Dominik

Guest_Dominik
  • Goście

Napisano 27 maj 2020 - 12:09

Dziękuję za odpowiedź ZosiA.

1 czyli ten urlop na koniec wlicza się do okresu zatrudnienia, dobrze rozumuję??? Bo jeśli tak jest  to wtedy zwolnienie lekarskie brane podczas urlopu zalicza się do zatrudnienia wiec reguła zachorowania na tą samą chorobę nie obowiązuje tak?

2 A jeśli miałem pewną chorobę dwa miesiące przed końcem zatrudnienia to już po ustaniu umowy nie mogę mieć zwolnienia na tą samą chorobę czy nie mogę wziąć zwolnienia na tą samą chorobę na okres aż 182 dni? (nie wiem jak to inaczej sformułować)

3.I czy ja sam dostarczam takie zwolnienie do ZUS czu robi to pracodawca?

Pozdrawiam

#192 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów

Napisano 28 maj 2020 - 05:51

1. Umowa jest do OKREŚLONEJ daty, wtedy jest jej koniec, po Teo dacie nie ma już urlopu ani dalszego zatrudnienia.
Czyli za urlop przysługuje ci ekwiwalent, albo wykorzystasz urlop przed końcem umowy, tylko to bez sensu.
2. Możesz mieć tę samą chorobę ale jeśli nie ma przerwy 60 dni to będzie się sumowało do okresu zasiłkowego, do tych max 182 dni

3. Teraz są e-zwolnienia i po ustaniu zatrudnienia lekarz wyśle zwolnienie do ZUS, a ZUS zwróci się do pracodawcy o zaświadczenie Z-3 to informacja o wysokości twojej podstawy chorobowego.

#193 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów

Napisano 28 maj 2020 - 05:54

Wyżej pisałam ci o 3 m-cach przerwy, to była pomyłka.
Jeśli masz przerwę między tą samą chorobą powyżej 60 dni to zaczyna się nowy okres zasiłkowy czyli nowe 182 dni.

#194 Guest_Dominik

Guest_Dominik
  • Goście

Napisano 28 maj 2020 - 07:11

Dziekuję Tobie bardzo za pomoc !!!!

#195 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów