Skocz do zawartości

Zdjęcie

podatk od darowizny a majątek wspólny małżonków

darowizna podatek

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 07 lipiec 2016 - 08:46

Dzień dobry, chodzi o to, że małżeństwo ma wspólność majątkową. Mąż otrzymuje przelew bankowy w wysokości 14 tys. zł od swojego ojca jako darowiznę. Proszę o podpowiedź, czy zatem żona jest zobowiązana do zapłaty podatku od tej darowizny, jeśli tak to w jakiej wysokości? A także, czy otrzymana darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków, czy jest to własność tylko męża?

#2 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2016 - 09:59

Darowana kwota, nie wchodzi do wspólnego majątku małżonków. Jest wyłącznie własnością Pani męża. Zgodnie z Ustawą , najbliższa rodzina( czyli Pani mąż) zwolnieni są z podatku dochodowego. Jednak  w ciągu pół roku musi małzonek zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego na specjalnym druku.

#3 Guest_Amadeooo

Guest_Amadeooo
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2016 - 17:38

Też mi się tak wydaje, ale nie jestem pewien. Sprawy dotyczące podatku od darowizn można załatwiać u notariusza. Jak ja dostałem darowiznę od rodziców to o wszystko dopytałem się w kancelarii  p. Grzybowskiej w Szczecinie. 

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2016 - 18:24

Też mi się tak wydaje, ale nie jestem pewien. Sprawy dotyczące podatku od darowizn można załatwiać u notariusza. Jak ja dostałem darowiznę od rodziców to o wszystko dopytałem się w kancelarii  p. Grzybowskiej w Szczecinie. 

Znowu nachalna reklama angry.png

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: darowizna, podatek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych