Skocz do zawartości


Zdjęcie

prewspółczynnik w szkole


wróć do serwisu Księgowość 29 odpowiedzi w tym temacie

#1 gość13

gość13

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 14 czerwiec 2016 - 10:22

Witam! jako jednostka budżetowa dla której jednostką nadrzędną jest gmina w ramach centralizacji podatku vat jesteśmy obowiązani do obliczenia prewskaźnika  dotyczącego określenia zakresu wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej. Prowadzimy obok działalności statutowej szkoły także działalność gospodarczą ( wynajem pomieszczeń , sali gimnastycznej) W jaki sposób obliczyć prewspółczynnik?. Czy do obliczenia bierze się  dochody jednostki RB-27S x 100 dzielone przez dochody otrzymane wynikające z sprawozdania z wykonania planu finansowego (RB-28S ???) a co ze środkami na rachunku wydzielonym o którym mowa w art.223.ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Może już ktoś z Was liczy ten prewskaźnik i w jaki sposób? bardzo proszę o pomoc.



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2016 - 11:48

Wzór podany jest w § 2. pkt 10. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r, (Dz.U.2015.2193).

Zgodnie z nim trzeba roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez jednostkę budżetową, stanowiący część rocznego obrotu jednostki samorządu terytorialnego z działalności gospodarczej x 100 podzielić przez dochody wykonane jednostki budżetowej. W rozporządzeniu jest napisane że: "Dochody wykonane jednostki budżetowej (tj. samorządowej JB) to dochody obejmujące dochody publiczne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, z wyjątkiem dochodów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 4 lit. b-d i pkt 5 ustawy o finansach publicznych, środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, zrealizowane lub otrzymane przez tę jednostkę , wynikające ze sprawozdania z wykonania:

a) planu finansowego samorządowej jednostki budżetowej, oraz

cool.png planu dochodów i wydatków zgromadzonych na wydzielonym rachunku, o którym mowa w art. 223 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, jeżeli dana jednostka budżetowa prowadzi taki rachunek

- powiększone o kwotę stanowiącą równowartość środków przeznaczonych na zasilenie tej jednostki celem realizacji przypisanych jej zadań jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem środków przeznaczonych na wypłatę na podstawie odrębnych przepisów zasiłków, zapomóg i innych świadczeń o podobnym charakterze na rzecz osób fizycznych".

Również definicja dochodów wykonanych samorządowej JB została wprowadzona wyłącznie na potrzeby rozporządzenia (w tym przyjętej w nim koncepcji odrębnego określania proporcji przez wymienione w projekcie jednostki organizacyjne JST). W związku z tym definicja dochodów wykonanych samorządowej JB ma obejmować kwotowo tę część dochodów JST, które są efektem działalności samorządowej JB (zostały zrealizowane przez tę jednostkę).



#3 gość13

gość13

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 14 czerwiec 2016 - 14:02

Rozporządzenie nie jest  jasne, co konkretnie bierze się do tego wzoru? Do tej pory szkoła nie była podatnikiem podatku vat nie mamy deklaracji która by wskazywała obrót z działalności ( mamy do dyspozycji RB-27S RB-28S) ??



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2016 - 09:56

Bierzesz pod uwagę dane ze sprawozdania Rb-27S i Rb- 28S za 2015 rok. Ze sprawozdania Rb-27S trzeba odjąć dochody wymienione w art, 5 ust. 2 pkt 4 od cool.png do d) i pkt 5,  m.in.odsetki na rachunku bankowym (paragraf 0920), a ze sprawozdania Rb-28S trzeba odjąć zapomogi, zasiłki i inne świadczenia na rzecz osób fizycznych i chyba kwotę odwrotnego obciążenia, jeżeli płaciłaś. To w mianowniku  Rb27S + Rb28S.

Natomiast w liczniku - obroty ze sprzedaży (to, co podlega opodatkowaniu i to, co jest zwolnione, np. paragrafy 0690 (do końca nie wiedzą u nas czy to zwolnione czy niepodlegające opodatkowaniu), paragraf najmu 0750 i inne, jeżeli masz takie. Moim zdaniem nie bierzemy paragrafów z dochodami niepodlegającymi opodatkowaniu, np. 0920, 0970.

Obrót razy 100 podzielone Rb-27S + Rb-28S (to co pisałam wyżej). To oczywiście moje przemyślenia, pewności też nie mam. Mnie ten prewspółczynnik wyszedł 0,30. Zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowietej - czyli 1%.

W przypadku, gdy proporcja nie przekroczy 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0% (art. 86 ust 2g zdanie trzecie ustawy o VAT.



#5 gość13

gość13

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 15 czerwiec 2016 - 11:45

Dzięki bardzo za odpowiedź podobnie liczymy ale mamy problem z rb-34S Na tym rachunku mamy opłaty za wyżywienie i licząc z opłatami wychodzi nam dużo większy wskaźnik.  



#6 I_BP

I_BP

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 16 czerwiec 2016 - 13:40

należy jeszcze rozróżnić współczynnik Vat ( współczynnik struktury sprzedaży ) od prewspółczynnika Vat..

"w sytuacji gdy wydatek jest zwiazany ze wszystkimi rodzajami działalności tj. działalnością opodatkowaną Vat, zwolnioną z Vat oraz niepodlegającą Vat, to odliczjąc Vat naliczony, podatnik obowiązany jest zastosować oba mechanizmy - współczynnik Vat oraz prewspółczynnik" - cyt.G.Tomala podatek Vat

 

a obiady stołówkowe w szkolnej stołówce dla uczniów to zwonione z Vat  czy niepodlegające Vat ? bo obiady dla niepedagogicznych podlegają Vat, więc część vatu od zakupów do stołówki będzie do odliczenia, tylko czy według współczynnika struktury czy prewspółczynnika?



#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2016 - 06:14

Boże... gdy to czytam to prawie tego co to wymyślił i wziął dużą kasę za jaja powiesić.....



#8 Guest_Paula1

Guest_Paula1
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2016 - 07:40

dobrze mówisz smile.png)



#9 Guest_Małgoska

Guest_Małgoska
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2016 - 20:58

 obiady stołówkowe w szkolnej stołówce dla uczniów i obiady dla niepedagogicznych podlegają Vat, więc część vatu od zakupów do stołówki będzie do odliczenia na podstawie wliczenia wspólczynnika struktury i prewspółczynnika a wylicza sie go nastepująco  jezeli prewspólczynnik wynosi np 8% a struktura sprzedaży  np. 88 % to mnożysz 8x88 i to co wyjdzie dzielisz przez 100 w podanym przykładzie wyjdzie 7 % do odliczenia  podatku VAT od zakupów do stołowki



#10 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2016 - 19:04

Również jestem takiego zdania jak "Gość"

#11 Guest_kultura

Guest_kultura
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2016 - 10:04

 "obiady stołówkowe w szkolnej stołówce dla uczniów i obiady dla niepedagogicznych podlegają Vat, więc część vatu od zakupów do stołówki będzie do odliczenia na podstawie wliczenia wspólczynnika struktury i prewspółczynnika a wylicza sie go nastepująco  jezeli prewspólczynnik wynosi np 8% a struktura sprzedaży  np. 88 % to mnożysz 8x88 i to co wyjdzie dzielisz przez 100 w podanym przykładzie wyjdzie 7 % do odliczenia  podatku VAT od zakupów do stołowki"

 

Obliczenie to jest nieprawidłowe. Najpierw mnożysz przez 8% i to co wyjdzie przez 88%. Nie ma tutaj liczenia na skróty. Poszukaj sobie interpretacji.



#12 Guest_kultura

Guest_kultura
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2016 - 10:11

Ten sposób liczenia jest po pierwsze nieprawidłowy a po drugie jego stosowanie zaniża podatek VAT do US.



#13 I_BP

I_BP

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 20 wrzesień 2016 - 14:11

po wczorajszym szkoleniu rozumiem, tzn chyba bardziej nierozumiem, że " po centralizacji " zakupy  artykułów spożywczych do stołówki szkolnej traktujemy jako związane ze sprzedaża tzw mieszaną, tzn opodatkowaną i zwolnioną (bo część sprzedawanych obiadów jest zwolniona a część opodatkowana VAT) i z tego tytułu możemy odliczyć vat naliczony skorygowany współczynnikiem sprzedaży, natomiast prewspółczynnikiem i współczynnikiem korygujemy vat od tych zakupów związanych ze sprzedażą bardziej mieszaną tj opodatkowaną zwolnioną i niepodlegającą, o masakra

Pani szkoląca niestety nie wyjaśniła nam jak mamy obliczyć współczynnik sprzedaży i skierowała do przeczytania art 90 ustawy o Vat, który po przeczytaniu niewiele mi mówi, bo nie wiem co mam wstawić w mianowniku,  czy wydatki rb28s mogę?, może pomożecie...

prewspółczynnik uff wyszedł mniejszy od 2 % , chciałabym żeby i współczynnik wyszedł taki



#14 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 wrzesień 2016 - 09:48

proporcja z art 90 to stosunek sprzedaży opodatkowanej do całości sprzedaży



#15 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 wrzesień 2016 - 09:49

Wyliczenie proporcji można więc ogólnie zapisać wzorem:

roczny obrót z tytułu wykonywania czynności, które pozwalają na obniżenie kwoty podatku należnego /

roczny obrót całkowity (czynności opodatkowane jak i zwolnione z VAT)



#16 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 wrzesień 2016 - 09:53

proporcję stosuje się do sprzedaży mieszanej czyli opodatkowana i zwolniona. Nie wiesz jaką część zakupów dokładnie przypisać, do której sprzedaży to odliczasz vat z uwzględnieniem proporcji (wzór do jej wyliczenia powyżej)

Preproporcję czy też prewspółczynnik stosuje się do sprzedaży opodatkowanej i niepodlegającej vat (wzór do jego obliczenia jest w rozporządzeniu, inny dla każdej jednostki)

Jak masz sprzedaż opodatkowaną, zwolnioną i niepodlegającą stosujesz i proporcję i preproporcję (o zgrozo!!!)



#17 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2016 - 12:39

jeszcze nie byłam na żadnym szkoleniu bo nie mam środków na szkolenia.

Mam sprzedaż posiłków w placówce oświatowej ,która jest zwolniona z VAT, innej sprzedaży nie mam co w takim wypadku ?



#18 I_BP

I_BP

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 22 wrzesień 2016 - 11:04

do iwony:składania deklaracji vat się nie uniknie, trzeba wykazać  sprzedaż zwolnioną

 

do forum: jeśli za rok 2016 współczynnik struktury sprzedaży wyjdzie mi 6%, z tego powodu że w stołówce część obiadów jest sprzedawana dla pracowników niepedagogicznych, jestem jednak przekonana że od 2017 roku niepedagogiczni zrezygnują z kupowania, chociażby w imię "protestu" że muszą płacić drożej,-  to przecież nie będzie można w 2017 zakupów produktów do stołówki traktować jako związanych ze sprzedażą oppdatkowaną i zwolniona tylko z samą zwolnioną, tak czy źle myślę... to może bezpieczniej załóżyć że współczynnik struktury też jest mniejszy od 2 % czyli zerowy...,

 

a może skoro stawka na dzisiaj za obiad dla pracownika wynosi załóżmy 8 zł to traktować te 8 jako brutto i cena dla niepedagogicznych by nie wzrosła o 8%vat, przecież te stawki za posiłek są wyliczane z cen produktów brutto a nie netto... ?

co za bzdura żeby tak interpretacjami dzielić pracowników tej samej jednostki jedni z vat a inni nie..



#19 Guest_Student

Guest_Student
  • Goście

Napisano 26 październik 2016 - 21:57

Witam, proszę o odpowiedź czy prewspolczynnik/preproporcje urzedu wylicza się na podstawie sprawozdań rb27s i rb28s organu z wyłączeniem danych z rb27s i rb28 S wszystkich jednostek oprócz urzędu? czy na podstawie sparwizdania z urzedu? Bo jednostek organizacyjnych typu szkoły czy też ops to na postawie ich własnych sprawozdań rbs obliczamy?

#20 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 27 październik 2016 - 13:54

matko nic nie rozumiem sad.png

Wyczytałam, że sprzedaż w stołówce szkolnej nie podlega czynnościom Vat (a Wy piszecie, że podlega Vat) - my prowadzimy stołówkę tylko dla dzieci, nikt oprócz dzieci nie kupuje obiadów. Co w takiej sytuacji?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych