Skocz do zawartości

Zdjęcie

Emerytura za pracę w Czechach

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671194 postów

Napisano 04 maj 2016 - 20:01

Z ubezpieczenia społecznego pracownikowi, który wykonuje pracę w Czechach przysługuje emerytura. W Czechach system emerytalny opiera się na trzech filarach.

Powrót do artykułu: Emerytura za pracę w Czechach

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2016 - 20:01

pobieram emeryture z Nowego sacza ,a tera zdostalam wyro\wnanie emerytury z czech poczta czy nadal bed eotrzymywac emeryture czeska na poczcie czy mogę polaczyc ze swoja emerytura i razem otrzymywać z ZUs z Nowego sacz czy jest to możliwe czy nadal będę dostawala osobno i będą mi pobierac podatek z polskiej emerytury i osobno z czeskiej proszę o odpowiedz

#3 Guest_Nadzieja 2016

Guest_Nadzieja 2016
  • Goście

Napisano 02 listopad 2016 - 15:37

Pracowałam w dawnej Czechosłowacji, w latach 70 przaz 5 lat. Teraz dostaję emeryturę z polskiego ZUS 530 zł, a czesi nie chcą mi dopłacać. Jak mam to załatwić?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 listopad 2016 - 13:04

Pracowałam w dawnej Czechosłowacji, w latach 70 przaz 5 lat. Teraz dostaję emeryturę z polskiego ZUS 530 zł, a czesi nie chcą mi dopłacać. Jak mam to załatwić?

A dlaczego nie chcą dopłacać? Może tam w Czechach jest takie prawo, że nie muszą?

#5 Guest_PrawnikPolski

Guest_PrawnikPolski
  • Goście

Napisano 09 listopad 2016 - 14:34

@Nadzieja Dowiedz się czy podpadasz teraz pod Czechy, czy pod Sowację. Ponadto dowiedz się pod które przepisy podpadasz. Aktualnie trzeba być ubezpieczonym przez 25 lat. Nie wiem jak było wtedy, gdy pracowałaś. Musisz przewertować stare prawo Czechosłowacji z tego okresu. Polecam tutaj skorzystanie z porady prawnika czeskiego (lub słowackiego). To nie jest ogromny koszt, a zyskać możesz emeryturę. Niemal wszyscy czesi i słowacy mówią lepiej, czy gorzej, po polsku (albo jeśli sami nie mówią, to znają kogoś, kto mówi), więc z dogadaniem się nie będziesz mieć problemów. ZNajdź w sieci jakiegoś prawnika, zadzwoń, umów się na wizytę.

#6 Guest_Zbyszek 1952

Guest_Zbyszek 1952
  • Goście

Napisano 05 listopad 2017 - 17:18

pracowalem w Czechach w miescie Brno w latach 01.12.1981/31.05.1983.teraz jestem juz na emeryturze od 01.10.2017.Od kiedy nalezy mi sie juz za ten okres emerytura z Czech.To jest moj dylemat ktory mnie gnebi.Mam juz ukonczone 65 lat.Prosze o konkretne pokierowanie mojego problemu w tej sprawie jak bym mial to zalatwic,bo sam nie wiem gdzie mam sie udac.Duzo Zdrowia dla chetnej osoby Zycze.PA.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17470 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 listopad 2017 - 18:04

Konkretnie to udaj się z pytaniem do ZUS

#8 Guest_karol

Guest_karol
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 20:13

mam, 67 lat w czechosłowacji pracowałem przez niecałe 2 lata chyba emerytura mi nie przysługuje

#9 Guest_petertomanek@interia.pl

Guest_petertomanek@interia.pl
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2018 - 05:38

Pracowałem w Czechach niecałe cztery lata na kopalni pod ziemią.Mam zaliczone do stażu (w emeryturze)41-den miesięcy tej pracy.Ukończyłem 55lat.Czy należą mi się za to pieniązki do emerytury bo do tej pory nie otrzymuję NIC!

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2018 - 12:16

Pracowałem w Czechach niecałe cztery lata na kopalni pod ziemią.Mam zaliczone do stażu (w emeryturze)41-den miesięcy tej pracy.Ukończyłem 55lat.Czy należą mi się za to pieniązki do emerytury bo do tej pory nie otrzymuję NIC!

Nic nie otrzymujesz, bo nikt nie załatwi za Ciebie Twojej sprawy. Najlepiej pytaj w czeskim odpowiedniku polskiego ZUS-u, albo w polskim.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych