Skocz do zawartości

Jak rozliczyć i zapłacić podatek z umowy o dzieło między 2 os. fizycznymi?

pit 36 umowa o dzieło osoby fizyczne ryczałt zaliczka podatek

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2016 - 19:32

Witam serdecznie, mam problem z rozliczeniem się w tym roku podatkowym z racji tego, że pierwszy raz wypełniam PIT 36 zamiast 37.

Kilka informacji:
1. Mam dochód z tytułu umowy o pracę.
2. Mam dochód z tytułu umowy zlecenie między 2 os. fizycznymi nie prowadzącymi działaności gospodarczej (domyślam się, że to ,,inne źródła").
3. Nie odprowadzałem comiesięcznych zaliczek na podatek bo chcę go zapłacić jednorazowo teraz.
4. Jestem os. uczącą się do 26 roku życia (domyślam się, że nie muszę odprowadzać składki na zus z tych umów o dzieło).
5. Przekroczyłem kwotę wolną od podatku.

Pytanie nr 1: Czy mogę odliczyć 20% koszty uzyskania przychodu?
Jeśli tak to po obliczeniu należnego podatku z innych źródeł (przy 20% kosztach uzyskania przychodu i 18% stawce) wychodzi mi należna zaliczka = 618 zł.
Pytanie nr 2: Czy wpisuję ją do rubryki 89 (Należna zaliczka w tym pobrana przez płatnika)? To zaliczka należna czy zapłacona przeze mnie? 
Z tytułu umowy o pracę mam zaliczkę 133 zł, co daje razem 751 zl. Następnie odliczam składkę na ubezpieczenie społeczne (pit 11)- 280,41 zł i otrzymuje obliczony podatek- 329,40 zł dla łącznego dochodu 4919 zł. Następnie odliczam ubezpieczenie zdrowotne (pit 11) od podatku- 119,22 zł i otrzymuję podatek po odliczeniach- 210 zł przy sumie należnych zaliczek za rok = 751 zł i różnicy 541 zł. 
Pytanie nr 3: Czy w rubryce 209 (Suma wpłaconych zaliczek oraz pobranych przez płatników wpisuje tylko 133 zł (pit11)? Ponieważ z tytułu innych źródeł żadnych nie odprowadzałem.
Pytanie nr 4: Czemu kwota podatku wyniosła tylko 77 zł? Czy to tylko z tytułu umowy o pracę?
Pytanie nr 5: Gdzie wkońcu wpisać wyliczoną należność zaliczki z tytułu ,,innych źródeł", żeby się uwzględniła w zeznaniu i żebym mógł ją zapłacić?Pytanie nr 6: Czy nie tej zaliczki(618 zł) z obliczonego podatku z innych źródeł wpisać do rubryki 210 ( Zryczałtowany podatek dochodowy, który nie został pobrany przez płatnika)?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit 36, umowa o dzieło, osoby fizyczne, ryczałt, zaliczka, podatek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych