Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podstawa wynagrodzenia chorobowego

chorobowe wynagrodzenie chorobowe zasiłek L4 liczenie podstawy

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kinga_M

Kinga_M

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 20 kwiecień 2016 - 12:55

Wiem, że tematów dotyczących liczenia podstawy do chorobwego jest sporo ale nie znalazłam nic na temat, z którym mam pewną wątpliwość.

A mianowicie: wiem, że jeśli pracownik był na chorobowym ale przepracował conajmniej połowę czasu, który miał przepracować to uzupełniamy do wynagrodzenia, które osiągnąłby, gdyby przepracował cały miesiąc. Zadzwoniłam do ZUSU bo w mojej firmie występują także składniki zmienne jak premie, godziny nocne. Na karcie wynagrodzenia mam także składniki takie jak wynagrodzenie urlopowe i dopłata do urlopu. I pytanie: Co bierzemy pod uwagę przy uzupełnianiu wynagrodzenia brutto:
1. wynagrodzenie z umowy o pracę
2. premie
3. godziny nocne
4. dopłatę do urlopu
5. wynagrodzenie urlopowe

Pani powiedziała, że wszystkie te składniki. Co jest dla mnie nielogiczne, bo wynagrodzenie urlopowe dodane do podstawy z umowy da wyższą kwotę (zawyży sztucznie podstawę w danym miesiącu). Kiedy powiedziałam o swoich obawach Pani odpowiedziała, że tak mam zrobić i koniec i żeby sobie zapisać dlaczego taka podstawa i będzie dobrze.

Mimo to budzi to moje wątpliwości..

Mogę prosić o pomoc w tej dziedzinie??

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2016 - 07:07

sprawdź sobie w komentarzu do ustawy zasiłkowej w wersji z 2014 roku pkt. 213

#3 Kinga_M

Kinga_M

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 07:47

Dzięki bardzo!

#4 Kinga_M

Kinga_M

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 07:56

Gdyby ktoś był zainteresowany to wklejam z Inforu. Wychodzi na to, że pani z Zusu średnio mnie poinformowała... Przykład Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1800 zł oraz prowizję, ustaloną w procencie od wartości zrealizowanej przez pracownika sprzedaży w danym miesiącu. Pracownik ten przebywał na urlopie wypoczynkowym w okresie od 11 do 22 czerwca (10 dni roboczych) i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie urlopowe w wysokości 1080 zł – a po pomniejszeniu o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne – 931,93 zł. W czerwcu pracownik pracował przez 5 dni i otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 648 zł – a po pomniejszeniu o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne – 559,16 zł oraz prowizję w wysokości 240 zł – a po pomniejszeniu o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne– 207,10 zł. Od 25 do 29 czerwca pracownik był nieobecny w pracy w związku z opieką nad chorą żoną. W czerwcu pracownik był zobowiązany przepracować 20 dni. Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby 9 grudnia. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 9 grudnia wynagrodzenie otrzymane za czerwiec należy uwzględnić, po uprzednim uzupełnieniu. W związku z tym, że wynagrodzenie pracownika składa się ze składników stałych i zmiennych, a w czerwcu pracownik otrzymał także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, całość wynagrodzenia, w tym także składniki stałe, należy przy uzupełnianiu potraktować jako składniki zmienne. Uzupełnienie wynagrodzenia za czerwiec polega więc na zsumowaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy z wynagrodzeniem za pracę (składnik stały i zmienny), podzieleniu przez liczbę dni pracy i udzielonego urlopu wypoczynkowego oraz pomnożeniu przez liczbę dni, które pracownik obowiązany był przepracować w czerwcu. Uzupełnione wynagrodzenie za czerwiec wynosi 2264,20 zł [(931,93 zł + 559,16 zł + 207,10 zł) : 15 dni] x 20 dni

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: chorobowe, wynagrodzenie chorobowe, zasiłek, L4, liczenie podstawy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych