Skocz do zawartości


umowa na zastępstwo a zawiadamianie PIP


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Małgosia

Guest_Małgosia
  • Goście

Napisano 25 marzec 2016 - 14:08

Witam, bardzo proszę o pomoc w interpretacji art. 15 Ustawy z dnia 25 czerwca 2015r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. 2015, poz. 1220).

Ustawodawca zobowiązał pracodawców do informowania właściwego okręgowego inspektora pracy  o zawarciu umów o pracę , o których mowa w art. 25 1 par.4 pkt 1-3 Kp lub  o których mowa w art. 25 1 par. 4 pkt4 Kp. w myśl powyższego artykułu : czy mając zatrudnioną osobę przed 22 lutym br. na umowę na czas zastępstwa pracownika, która to umowa nie będzie trwała dłużej niż 33 miesiące pracodawca musi powiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu tejże umowy? Czy zatrudniając po 22 lutym br. na umowę o pracę na czas określony z tytułu usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika , mającą trwać krócej niż 33 miesiące należy powiadamiać właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu tejże umowy?

Bardzo proszę o wypowiedzi na powyższy temat, by rozwiać moje wątpliwości.


 


#2 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 25 marzec 2016 - 18:51

umowy na zastępstwo nie są limitowane, nie ma do nich zastosowania art. 25 1 par.1 kp o czym mówi art. 25 1 par.4 kp



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 marzec 2016 - 08:45

No tak ale co w wypadku, gdy zatrudniamy po 22 lutym br. na umowę o pracę na czas określony z tytułu usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika , mającą trwać krócej niż 33 miesiące czy  należy powiadamiać właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu tejże umowy? Ja rozumiem przepis tak, iż zawiadamia się jeśli termin ten zostanie przekroczony.

Proszę o pomoc .


 


#4 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 29 marzec 2016 - 08:45

No tak ale co w wypadku, gdy zatrudniamy po 22 lutym br. na umowę o pracę na czas określony z tytułu usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika , mającą trwać krócej niż 33 miesiące czy  należy powiadamiać właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu tejże umowy? Ja rozumiem przepis tak, iż zawiadamia się jeśli termin ten zostanie przekroczony.

Proszę o pomoc .


 


#5 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 08:55

 

No tak ale co w wypadku, gdy zatrudniamy po 22 lutym br. na umowę o pracę na czas określony z tytułu usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika , mającą trwać krócej niż 33 miesiące czy  należy powiadamiać właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu tejże umowy? Ja rozumiem przepis tak, iż zawiadamia się jeśli termin ten zostanie przekroczony.

Proszę o pomoc .


 

 

źle rozumiesz, w terminie 5 dni od zawarcia umowy informuje się PIP o przyczynach zawarcia umowy


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   


#6 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 14:40

 Uchylenie wynikające z  ograniczeń stosowania limitów "33 i 3" ma miejsce  w przypadku zawarcia umowy na czas określony 1. w celu zastępstwa innego pracownika, 2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, 3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, 4. jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (w domyśle uzasadniające niestosowanie limitów). W odniesieniu do ostatniej z wymienionych przesłanek nr 4. przepisy KP nakładają obowiązki informacyjny wobec Państwowej Inspekcji Pracy. 

Obowiązki dokumentacyjne wystąpią też w przypadku zastosowania przez pracodawcę pozostałych przesłanek uchylenia limitu. Polegają one  na zamieszczeniu w umowach o pracę, które nie będą podlegały limitom, zapisu wskazującego tę przesłankę, która była podstawą niestosowania ograniczeń zatrudnienia terminowego. Dotyczy to również ostatniej z nich, tj. obiektywnych przyczyn po stronie pracodawcy, przy czym, jak już wspomniano, w tym przypadku dodatkowo trzeba będzie przekazać informację do PIP.

 

Mam nadzieję, że jasno to napisałam, że PIP informujemy tylko " jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (w domyśle uzasadniające niestosowanie limitów)", czyli inne niż w punkcie 1-3.  Przy umowie terminowej w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika PIP nie informujemy, tylko w umowie takiej należy wpisać kogo konkretnie osoba zatrudniona ma zastąpić (powód) np. urlop wychowawczy, (okres) lub do powrotu tego pracownika.



#7 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 07:13

 Uchylenie wynikające z  ograniczeń stosowania limitów "33 i 3" ma miejsce  w przypadku zawarcia umowy na czas określony 1. w celu zastępstwa innego pracownika, 2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, 3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, 4. jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (w domyśle uzasadniające niestosowanie limitów). W odniesieniu do ostatniej z wymienionych przesłanek nr 4. przepisy KP nakładają obowiązki informacyjny wobec Państwowej Inspekcji Pracy. 

Obowiązki dokumentacyjne wystąpią też w przypadku zastosowania przez pracodawcę pozostałych przesłanek uchylenia limitu. Polegają one  na zamieszczeniu w umowach o pracę, które nie będą podlegały limitom, zapisu wskazującego tę przesłankę, która była podstawą niestosowania ograniczeń zatrudnienia terminowego. Dotyczy to również ostatniej z nich, tj. obiektywnych przyczyn po stronie pracodawcy, przy czym, jak już wspomniano, w tym przypadku dodatkowo trzeba będzie przekazać informację do PIP.

 

Mam nadzieję, że jasno to napisałam, że PIP informujemy tylko " jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (w domyśle uzasadniające niestosowanie limitów)", czyli inne niż w punkcie 1-3.  Przy umowie terminowej w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika PIP nie informujemy, tylko w umowie takiej należy wpisać kogo konkretnie osoba zatrudniona ma zastąpić (powód) np. urlop wychowawczy, (okres) lub do powrotu tego pracownika.

jaśniej byłoby: obowiązek zawiadomienia PIP nie obejmuje umów na zastępstwo :) 


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   


#8 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 07:57

jaśniej byłoby: obowiązek zawiadomienia PIP nie obejmuje umów na zastępstwo smile.png

:-) chciałam wyprzedzić pytanie, a dlaczego? :-)



#9 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 08:42

:-) chciałam wyprzedzić pytanie, a dlaczego? :-)

ok, dziękibiggrin.png


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych