Skocz do zawartości

otrzymanie środka trwałego a fundusz jednostki

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Alusia110

Guest_Alusia110
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 11:27

Witam. Mam pytanie odnośnie otrzymanego środka trwałego. Jestem Jednostką budżetową i przekazano mi z Gminy środek trwały częściowo umorzony. Zaksięgowałam 011/800 wartość pozostałą do umorzenia i 011/071 wartość umorzoną. Moje pytanie, to, czy w zestawieniu zmian  w funduszu jednostki w poz. 1.6 wykazuję wartość z konta 800 po stronie ma, czyli netto środka, czy całe 011. Jeśli netto, to czy wartość dotychczasowego umorzenia wykazuję po stronie zmniejszeń funduszu?

Osobiście uważam, że w poz. 1.6 wykazuję tylko netto wartości środka otrzymanego, i bez wykazywania umorzenia. Ale bardzo proszę o jakiś głos w tej sprawie.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19226 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 marzec 2016 - 12:15

Wartość nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych ujmowanych na koncie 011 „Środki trwałe” wykazać należy w pozycji 1.6. „Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe i środki trwałe w budowie oraz wartości niematerialne i prawne”. Wartości te powinno się wykazać w:

1) kwocie netto w przypadku, gdy otrzymano je od innych jednostek budżetowych,

2) wartości godziwej w przypadku, gdy dokonano wyceny darów.

#3 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 12:27

dziękuję bardzo, dawno nie miałam takich zapisów i już wyleciała mi moja pewność z głowy. Pozdrawiam, Alicja

#4 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 12:30

no dobrze, pociągnę dalej problem tego środka trwałego otrzymanego od Gminy. Czy to wchodzi we wzajemne rozliczenia?  -konto 976

#5 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 12:39

już mi się otworzyły klapki w głowie.smile.png wzajemnym rozliczeniem, a co za tym idzie wyłączeniem zwiekszeń funduszu będzie kwota wykazana w poz. 1.6, czyli wartość netto  i bilansowa środka otrzymanego. 

#6 Guest_Dominikaa

Guest_Dominikaa
  • Goście

Napisano 19 marzec 2019 - 12:57

Wartość nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych ujmowanych na koncie 011 „Środki trwałe” wykazać należy w pozycji 1.6. „Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe i środki trwałe w budowie oraz wartości niematerialne i prawne”. Wartości te powinno się wykazać w:

1) kwocie netto w przypadku, gdy otrzymano je od innych jednostek budżetowych,

2) wartości godziwej w przypadku, gdy dokonano wyceny darów.

dzień dobry,

na jakiej podstawie prawnej opiera Pani swoją wypowiedź? Mam podobna sytuację, czy umorzenie nieodpłatnie otrzymanego ST należy ująć w księgach rachunkowych czy na 011 przyjąć ŚT w kwocie netto?

#7 Guest_Gość, gość

Guest_Gość, gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2019 - 07:13

dzień dobry,

na jakiej podstawie prawnej opiera Pani swoją wypowiedź? Mam podobna sytuację, czy umorzenie nieodpłatnie otrzymanego ST należy ująć w księgach rachunkowych czy na 011 przyjąć ŚT w kwocie netto?

Masz napisane, wystarczy czytać ze zrozumieniem.
Znajdź sobie podstawę prawną, co ty chcesz, żeby jeszcze podstaw ci szukać.
I zapamiętaj, że Zosia napisała a to oznacza, że jest prawidłowe

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych