Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przerwa na karmienie dziecka w pracy przez pracownicę


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671553 postów

Napisano 13 marzec 2016 - 13:21

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jednakże jak przepisy prawne mają się do pracownic, muszą karmić dzieci?

Powrót do artykułu: Przerwa na karmienie dziecka w pracy przez pracownicę

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2016 - 13:21

Witam Już niedługo kończy mi się urlop macierzyński i zaraz po pierwszych urodzinach synka będę musiała wrócić do pracy. Chciałam skorzystać z przysługującego mi prawa do przerwy na karmienie jednakże w kadrach mojego zakładu pracy moja bezpośrednia przełożona uzyskała informację, że taka przerwa mi się nie należy ze względu na jakieś WEWNĘTRZNE zarządzenia wydane przez dyrektora. Podobno w naszym szpitalu przerwa taka przysługuje jedynie do ukończenia przez dziecko roku. I tutaj pojawia się moje pytanie Czy jest to zgodne z prawem? I czy dyrektor może odmówić mi udzielenia takiej przerwy? Dodam, że jestem pielęgniarką i pracuję w systemie 12-godzinnym. Bardzo proszę o odpowiedź.

#3 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8622 postów

Napisano 13 marzec 2016 - 13:30

przepisy wewnętrzne nie mogą być mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy, czyli takie wewnętrzne zarządzenie nie ma mocy prawnej: 

Art. 187. kodeksu pracy
§1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

 

art 178

§2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.



#4 Guest_Sonia

Guest_Sonia
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2019 - 10:38

Podejrzewam, że chodzi o to, że ciężarna pielęgniarka, jak i pielęgniarka karmiąca nie może mieć kontaktu z pacjentem. A takowa pielęgniarka chyba nie będzie miała co innego do roboty, przez wcześniej wspomniane 12 godzin. Bezpieczniej nie zgłaszać faktu karmienia piersią, oczywiście jak chce się normalnie pracować...



#5 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 11:08

Często korzystam z Waszego serwisu, polecam wszystkim ale prośba o większą staranność w redakcji tekstów - aby nie szpeciły takie literówki, jak "..... pracownia karmiąca dziecko piersią ...." pozdrawiam



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy