Skocz do zawartości

Zdjęcie

Składki ZUS po ślubie i na studiach. Kto płaci?

ślub ZUS składki studia student rodzice małżeństwo małżonek żona mąż

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Anna1003

Anna1003

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 marzec 2016 - 11:10

Witam,

obecnie jestem do września zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy (nie pobieram żadnych świadczeń, zasiłków, mam tylko status). W czasie studiów inżynierskich, byłam włączona do składek ZUS jako dziecko w firmie taty. Teraz składki opłacane są z Urzędu Pracy. W czerwcu wychodzę za mąż. Mam 24 lata. Mąż nie będzie mnie mógł ubezpieczyć u siebie, jest marynarzem i pracuje w zagranicznej firmie. Moje pytanie jest takie, czy rozpoczynając studia magisterskie w trybie dziennym (bez dochodów z mojej strony),  będę mogła skorzystać znowu z ubezpieczenia w firmie taty?

Czy będąc już w związku małżeńskim, nie podlegam od tego momentu statusowi "dziecko" czy "członek rodziny"?

A jeśli rozpocznę studia zaoczne, to dalej jestem zarejestrowana w PUP i kto wtedy płaci składki? Uczelnia czy tak jak jest obecnie Urząd Pracy?

Czytałam, że uczelnia ma obowiązek do opłacania składek osobie, która nie posiada innego tytułu do objęcia ubezpieczenia?

Gdzie należy się zgłosić i poinformować o zmianie podmiotu płacącego składkę (jeśli skończy się płacenie z PUP a zapewni mi to uczelnia)?

Czy uczelnia sama zgłosi to do odpowiedniego organu?

Należy mieć jakieś dokumenty (formularz ZUS ZCNA)? Kto go wypełnia?

Będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś mi to dokładniej wytłumaczy.

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3602 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 07 marzec 2016 - 11:18

Osoby uważane za członków rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego:

√ dziecko (własne, drugiego małżonka, przysposobione, dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka) oraz wnuk - do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast bez ograniczenia wieku - tylko w przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi z takim orzeczeniem, √ małżonek, √ wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (rodzice, dziadkowie).

#3 Anna1003

Anna1003

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 marzec 2016 - 11:20

Czyli mam rozumieć, że powinnam się ubiegać o ubezpieczenie z uczelni?

#4 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3602 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 07 marzec 2016 - 13:07

Powinnaś być zgłoszona w firmie taty.Najczęściej student jest zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego przez jednego z rodziców. Wówczas w okresie, w którym się kształci, korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego rodzica jako członek rodziny (dziecko).

Dziecko może być zgłoszone jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego w okresie, w którym się kształci, nie dłużej jednak niż do 26 lat. Gdy więc po ukończeniu 26 lat dziecko dalej studiuje, nie ma prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Wówczas student powinien zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię.

#5 Anna1003

Anna1003

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 marzec 2016 - 13:09

A jeśli jestem już w związku małżeńskim rozpoczynając studia, nie mieszkając z rodzicami, a mąż nie może mnie zgłosić u siebie do ubezpieczenia?

#6 AskaR

AskaR

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 53 postów

Napisano 09 marzec 2016 - 15:18

moim zdaniem nie ma znaczenia czy jesteś w związku małżeńskim czy nie. Ograniczeniem jest wiek i kształcenie się. Ale wiadomo, że czasami przepisy swoje a ZUS swoje

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ślub, ZUS, składki, studia, student, rodzice, małżeństwo, małżonek, żona, mąż

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych