Skocz do zawartości


Prace publiczne, interwencyjne


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2016 - 08:03

Zatrudniamy osoby w ramach prac publicznych i interwencyjnych na umowy o pracę na czas określony. Osoby te są kierowane z PUP, z którymi podpisujemy umowę. 6 mcy- refunduje PUP a np. 3 m-ce my. Czy te umowy liczą się do tzn. "3 umów"? Czy mogę je podciągnąć pod art 25(1) par.4?Proszę o pomoc.



#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 23 luty 2016 - 09:58

Jest to normalna umowa o prace



#3 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 23 luty 2016 - 19:12

Witam. Mam podobną sytuację. Często zatrudniamy osoby na prace interwencyjne i roboty publiczne no i tu zaczyna się problem. Dzwonilam do PIP i odp były różne.  Panie obstawiały że nie należy ich liczyc do limitu umów dopiero zobowiązanie. Pan zaś obstawial ze jest to umowa na czas określony. Zadałam pytanie czy można to byłoby podciągnąć pod prace sezonowe lub dorywcze a Pan odp mi ze to pracodawca powniniem zinterpretowac do jakiej grupy zwolnienia z limitu umów zaliczyć. Czyli nie dowiedziałam się nic konkretnego i nadal nie wiem jak podchodzić do takiego zatrudnienia.

 



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 luty 2016 - 07:26

U nas sytuacja będzie się powtarzała co rok. Ostatnio byłam na szkoleniu i prowadził Pan z PIP,  powiedział nam, że możemy podciągnąć to właśnie pod obiektywne przyczyny i powinno być dobrze. Tak więc wysłałam inf. do PIP zobaczymy czy będzie jakiś odzew. Może w miedzyczasie będzie więcej interpretacji na temat tego art.

Jeśli umowa będzie się liczyła jako 1 z 3 to nie pozostaje nam nic innego, jak co rok zatrudniać zupełnie inne osoby, bądź w ogóle nie decydować się na współprace PUP.



#5 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 10 marzec 2016 - 13:28

Będę wdzięczna za informację, jak się skończyła ta sprawa - czy była jakaś odpowiedź z PIP w tej sprawie? I jeszcze jaki Okręg PIP? Z doświadczenia wiem, że okręgi mają różnie.

 

Pozdrawiam, Zuza



#6 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 25 marzec 2016 - 17:42

Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie stanowiskiem, przepis art. 25 1 kodeksu pracy nie ma zastosowania do umów o pracę  w ramach  zatrudnienia przy robotach publicznych lub pracach interwencyjnych. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2002 r. I PKN 546/01.

"...Nawiązanie stosunku pracy 

przy robotach publicznych poprzedza skierowanie wydane przez organ zatrudnienia 
(starostę). Sankcją nieuzasadnionej odmowy podjęcia zatrudnienia zgodnie ze skie-
rowaniem jest np. utrata prawa do zasiłku (art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy). Zatrudnienie 
przy robotach publicznych ma wyłącznie charakter terminowy. Czas jego trwania 
związany jest z czasem na jaki zorganizowane zostały roboty. Z art. 20 i art. 21 
ustawy wynika, że może to być zatrudnienie kilkudniowe, kilkutygodniowe lub kilku-
miesięczne, nie przekraczające jednak 12 miesięcy. Wszystko to wskazuje, że regu-
lacja zatrudniania osób bezrobotnych, w tym także dopuszczalności zawierania z 
nimi umów o pracę na czas określony jest szczególna, częściowo odmienna od po-
wszechnie obowiązującej. I choć zatrudnienie jest wykonywane ,,na podstawie sto-
sunku pracy", to jednak nawiązanym w bezpośrednim powiązaniu z wykonywanymi 
przez państwo zadaniami w zakresie administrowania rynkiem pracy (czy trafniej in-
terweniowania na nim), a nie w ramach swobodnej, choć częściowo kontrolowanej, 
gry uczestników rynku pracy - pracowników i pracodawców. Inny jest w związku z 
tym zakres wolności kontraktowania, w tym także swobody wyboru przez pracownika 
pracodawcy i wyboru przez obie strony rodzaju umowy o pracę. Poprzez zatrudnie-
nie bezrobotnego przy robotach publicznych realizują się nie tylko indywidualne inte-
resy pracownika i pracodawcy, lecz także interes społeczny (lokalny oraz ogólnokra-
jowy). Powyższe prowadzi do konkluzji, że art. 251 k.p. nie ma zastosowania do 
umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudniania przy robotach 
publicznych, a to wobec szczególnego uregulowania dopuszczalności odnawiania 
umów tego rodzaju przepisami ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciw-

działaniu bezrobociu...."



#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2016 - 14:11

Wysłałam informację do OIP (prace interwencyjne) w lutym 2016 i informacji zwrotnej nie dostałam. Więc myślę że uznali.

#8 BOS

BOS

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 05 maj 2016 - 07:57

Wysłałam informację do OIP (prace interwencyjne) w lutym 2016 i informacji zwrotnej nie dostałam. Więc myślę że uznali.

 Mam pytanie, czy to były umowy zawarte przed 22 lutym, a jeżeli tak to jak uzupełniłaś zapis w umowie.

Proszę o wzór uzupełnienia do umowy i wzór zawiadomienia do PIP

Z góry dziękuję





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych