Skocz do zawartości


umowa na zastępstwo zawarta przed 22.02.2016


wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 12 luty 2016 - 08:36

Witam

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na zastępstwo, która prawdopodobnie będzie trwała do 31.12.2018.

Wiem, że trzeba będzie taka umowę aneksować o wpis, że art. 25' par. 1 KP nie ma do niej zastosowania.

Ale mam wątpliwość, czy powinnam zawiadamiać PIP?



#2 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 12 luty 2016 - 09:04

tak, trzeba, podając powód



#3 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 12 luty 2016 - 09:14

A co w takim zawiadomieniu napisać?

Myślałam, że umowa na zastępstwo nie podlega zgłoszeniu, tak to czytam w przepisach. Dla jasności wklejam wyciąg z KP dotyczący obowiązku powiadamiania PIP. Myślałam, że tylko w przypadku § 4 pkt 4 trzeba zawiadamiać. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

 

§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

§ 5. Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.



#4 Guest_kaja

Guest_kaja
  • Goście

Napisano 12 luty 2016 - 09:20

Witam

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na zastępstwo, która prawdopodobnie będzie trwała do 31.12.2018.

Wiem, że trzeba będzie taka umowę aneksować o wpis, że art. 25' par. 1 KP nie ma do niej zastosowania.

Ale mam wątpliwość, czy powinnam zawiadamiać PIP?

 


Ja właśnie wywnioskowałam że nie trzeba zawiadamiać PIP.

.

A pozwolę się podpiąć pod wątek...

 

"Wiem, że trzeba będzie taka umowę aneksować o wpis, że art. 25' par. 1 KP nie ma do niej zastosowania"

 

aneksujecie tylko o ten zapis?

 

Czy wręczacie też pracownikowi nową informację o innym okresie wypowiedzenia?



#5 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 12 luty 2016 - 09:23

tak, nową informację też będę wręczać.



#6 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 12 luty 2016 - 09:45

trzeba uzupełnić umowy o pracę  podając powód wg nowego wzoru umow  oraz uzupełnic informację o warunkach zatrudnienia



#7 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 12 luty 2016 - 11:48

Czy może ktoś być tak dobry i podać mi przykładową treść zmian tzn. treść aneksu i treść informacji dla pracownika smile.png

Powołujecie się na zmiany w KP czy po prostu idzie tylko inna informacja?



#8 Guest_początkująca

Guest_początkująca
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2016 - 12:21

Mam pracownicę która zgłosiła nam że jest w ciąży , niezbędne będzie zatrudnienie osoby na jej miejsce , czy możemy zatrudnić osobę na umowę na zastępstwo już teraz (pracownica w ciąży jeszcze pracuje ) w celu przeszkolenia jej czy umowa na zastępstwo w takim przypadku jest prawidłową formą , oraz czy musimy to zgłaszać do Pipu

#9 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 16:26

 

Mam pracownicę która zgłosiła nam że jest w ciąży , niezbędne będzie zatrudnienie osoby na jej miejsce , czy możemy zatrudnić osobę na umowę na zastępstwo już teraz (pracownica w ciąży jeszcze pracuje ) w celu przeszkolenia jej czy umowa na zastępstwo w takim przypadku jest prawidłową formą , oraz czy musimy to zgłaszać do Pipu


Zatrudnijcie osobę nową na okres próbny, nie możecie na zastępstwo, skoro niby zastępowany pracuje, w umowie na zastępstwo musi być wskazana osoba zastępowana i powód jej nieobecności. Umowy na zastępstwo nie trzeba zgłaszać do PIPu nie wlicza się ona też do limitów 3x33

#10 Guest_początkująca

Guest_początkująca
  • Goście

Napisano 14 październik 2016 - 10:57

Pytanie moje dotyczy odprowadzania składek a mianowicie jeśli wynagrodzenia są płacone 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni czyli za wrzesień wyn są wypłacane 10 października to czy 15 października składam raporty do zus i przelew składki ? Jestem właśnie po kontroli z zusu i Pan nie potrafil mi jasno powiedzieć stwierdził że powinnam wysłac deklaracje zerową a przelew puścić normalnie ale moim zdaniem to  bedzie źle , stąd własnie moje pytanie



#11 Guest_cicha

Guest_cicha
  • Goście

Napisano 14 październik 2016 - 11:53

Czy może ktoś być tak dobry i podać mi przykładową treść zmian tzn. treść aneksu i treść informacji dla pracownika smile.png

Powołujecie się na zmiany w KP czy po prostu idzie tylko inna informacja?

 

Witam

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na zastępstwo, która prawdopodobnie będzie trwała do 31.12.2018.

Wiem, że trzeba będzie taka umowę aneksować o wpis, że art. 25' par. 1 KP nie ma do niej zastosowania.

Ale mam wątpliwość, czy powinnam zawiadamiać PIP?

Nie trzeba informować PIP. Sama miałam taki przypadek i dzwoniłam do Inspekcji z zapytaniem.



#12 Guest_Madzia

Guest_Madzia
  • Goście

Napisano 14 październik 2016 - 22:03

Umowy o pracę na zastępstwo nie podlegają ani zgłoszeniu do PIP ani wskazaniu obiektywnych przyczyn jeśli są nawet dłuższe niż 33 miesiące.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych