Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciąża a praca na 1 etat i 1/2 etatu,zwolnienie L4 i świadczenie macieżyńskie

ciąża L4 1 i 1/2 etatu praca w dwóch firmach

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 SylwiaP

SylwiaP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 styczeń 2016 - 17:14

Witam,

Moja sytuacja wygląda następująco,jestem zatrudniona w firmie X od dwóch lat na czas określony do lutego 2018 r na pełny etat i od stycznia tego roku na pół etatu i czas określony u pracodawcy Y. W styczniu okazało się iż jestem w ciąży. Mam następujące pytania:

-jak długo muszę pracować w firmie Y by nabyć uprawnienia do wypłaty świadczeń chorobowych w przypadku zwolnienia L4

-czy świadczenia z tytułu L4 i urlopu macieżyńskiego będą mi wypłacane z dwóch firm?

-jak byłaby liczona wysokość świadczeń,tzn.czy średnia z każdego stosunku pracy osobno czy razem?

Z góry dziękuje za odpowiedź 

Pozdrawiam

#2 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 styczeń 2016 - 17:58

Tak, świadczenie będzie wypłacane z dwóch firm. Wysokość podstawy do zasiłku będzie ustalana u każdego pracodawcy z osobna.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#3 SylwiaP

SylwiaP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 styczeń 2016 - 16:53

Tak, świadczenie będzie wypłacane z dwóch firm. Wysokość podstawy do zasiłku będzie ustalana u każdego pracodawcy z osobna.

Umowa w firmie Y kończy mi się w lipcu 2016,wtedy będę w 8 miesiącu ciąży. Rozumiem,że umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu. A co ze świadczeniami macierzyńskimi z firmy Y ? Czy dobrze myślę,że urlop macierzyński nie będzie mi przysługiwał jedynie zasiłek macierzyński z Zusu?  Na jaki okres będzie przyznany i w jakiej kwocie (w firmie Y jestem zatrudniona na 1100 brutto,ok.780 zł netto ). Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

#4 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 25 styczeń 2016 - 20:52

Tak, umowa do dnia porodu. Podstawę do zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia z ostatnich 12 miesięcy. Wyłącza się miesiące, w których nie przepracowałaś przynajmniej połowy czasu pracy.

#5 karolinanad

karolinanad

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 20:50

Witam

Pracuję od kwietnia 2015 na umowę o pracę, w miesiącach kwiecień-lipiec zarobki wynosiły 1920brutto, od lipca podpisałam z pracodwacą nową umowę na inne stanowisko z kwotą brutto 2205zł. Przepracowałam od lipca do stycznia a od połowy stycznia z powodu zagrożonej ciąży jestem na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym zastanawia mnie ile będzie wyonisł zasiłek chorobowy i jak po porodzie (sierpień) naliczą macierzyńskie.

#6 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 28 styczeń 2016 - 20:55

Podstawę do zasiłku chorobowego będzie stanowiło średnie wynagrodzenie za okres 04/2015 - 12/2015. Zasiłek macierzyński będzie miał tą samą podstawę co zasiłek chorobowy. Nie będzie przeliczany na nowo.

#7 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2019 - 02:34

Witam.
Pracuje w 2 firmach. W X na czas nieokreślony (1000 brutto) natomiast w Y od sierpnia 2018r miałam okres próbny (1150 brutto) ale zaszłam w ciążę. Musiałam pójść na zwolnienie już pod koniec sierpnia.
W jaki sposób będzie naliczany mi urlop macierzyński i rodzicielski? Czy prawdą jest że korzystniej na chwilę obecną jest mi wziąć urlop w wymiarze 100/60%? Czy te kwoty mi się sumują? Czy każdą z osobna wyrównają mi do Kosińskiego 1000 złotych?

#8 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2019 - 02:36

Dodam że w obu firmach na 1/2 etatu jeśli to ważne 😊

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5283 postów

Napisano 22 styczeń 2019 - 09:27

A kto to jest Kosiński?

Cytat: "od sierpnia 2018r miałam okres próbny (1150 brutto) ale zaszłam w ciążę. Musiałam pójść na zwolnienie już pod koniec sierpnia" - masz przedłużoną umowę do dnia porodu?

Przy procentowym korzystaniu ze świadczeń rodzicielskich nie ma znaczenia, ponieważ kwotowo wychodzi na jedno.

#10 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2019 - 11:06

Chodziło mi o Kosiniakowe. Gdzieś wkradł się błąd.
Tak - umowa przedłużona do dnia porodu (bo okres próbny kończył się jak byłam w 13tc) z tym że wynagrodzenie jest wypłacane zgodnie z tym co przepracowałam (około 860zl)
Dzięki za odpowiedź. Faktycznie teraz zaczęłam liczyć i wychodzi ponad 1000 zł przy 60%

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, L4, 1 i 1/2 etatu, praca w dwóch firmach

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych