Witajcie
czy do wyliczenia podstawy do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracownika samorządowego wlicza się 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14?
Napisano 14 styczeń 2016 - 13:57
A ja ci powiem, ze jest wątpliwość a interpretacje są różne.
Rozporządzenie daje taka możliwość jeśli te 2 dni zakwalifikujesz jako "wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy"
W literaturze można spotkać pogląd, zgodnie z którym wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w wymienionym celu nie jest wynagrodzeniem za czas „innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy”, które nie podlega zaliczeniu do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Oznacza to, że kierując się takim stanowiskiem – wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy (urlopy okolicznościowe czy dni opieki nad dzieckiem) powinno być uwzględniane w podstawie naliczania trzynastki.
Jednak większość ekspertów w zakresie prawa pracy nie zgadza się z tym poglądem i uważa, że z podstawy wymiaru trzynastki należy wyłączać wynagrodzenia za czas takich zwolnień od pracy – czyli z tytułu 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat oraz innych urlopów okolicznościowych (szczegółowo rodzaje zwolnień od pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Jeśli przyjmiemy takie stanowisko, to należy również przyjąć, że ustawodawca – tworząc katalog świadczeń wyłączanych z podstawy wynagrodzenia urlopowego i jednocześnie podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego – jako odrębną nieobecność w pracy wskazał jedynie czas choroby pracownika.
Napisano 14 styczeń 2016 - 13:59
A co podają przepisy na ten temat?
pytaniem na pytanie ;-)
chodzi mi o interpretację rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop to paragraf 6 pkt wynagrodzenia za czas innej (niż urlop wypoczynkowy) usprawiedliwionej nieobecności w pracy
MPIPS w wyjaśnieniu z 23 stycznia 2015 twierdzi iż podstawą wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest, co do zasady, wynagrodzenie za czas efektywnie przepracowany.
W ocenie Departamentu Prawa Pracy, przy obliczaniu wysokości należnego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się m.in. wynagrodzenia otrzymanego za czas zwolnień od pracy, o których mowa w art. 188 Kodeksu pracy oraz wymienionych w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).
Napisano 14 styczeń 2016 - 15:13
Czyli ELŻBIETO dodawaj zawsze, ze to w twoim przypadku a nie, że na pewno NIE.
Przykłady pokazują, ze zależy to od interpretacji, od tego, kto to robi i na czyj użytek.
Gościu, w zupełności się z tobą zgadzam ja i pewnie nie tylko ja, ale przepisy mamy, jakie mamy, takie, które pozwalają interpretować różnie, my ich,zwłaszcza tutaj na Forum nie zmienimy, dlatego też......decyzja należy do ciebie
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych
Guest_Mateusz - dziś, 00:54
Guest_Emila - dziś, 00:42
Guest_Marcin - dziś, 00:28
Krupa Kamil - dziś, 00:22
wojciech.zzz - wczoraj, 23:47
Guest_Agata - wczoraj, 23:37
Guest_Agata - wczoraj, 23:37
rei - wczoraj, 23:14
gorgon - wczoraj, 22:53
Keranida - wczoraj, 22:52
Guest_ - wczoraj, 22:37
Guest_ - wczoraj, 21:55
koleżanka - wczoraj, 21:36
Guest_Katarzyna - wczoraj, 21:31
koleżanka - wczoraj, 21:31