Skocz do zawartości

Dodatkowe wyn roczne

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gościu

Guest_Gościu
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:00

Witajcie 

czy do wyliczenia podstawy do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracownika samorządowego wlicza się 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:44

A co podają przepisy na ten temat?

#3 Guest_duga

Guest_duga
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:52

nie wlicza się - to są dni nieprzepracowane

#4 ELZBIETA

ELZBIETA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:56

Nie wlicza się potwierdzam

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:57

A ja ci powiem, ze jest wątpliwość a interpretacje są różne.
Rozporządzenie daje taka możliwość jeśli te 2 dni zakwalifikujesz jako "wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy"

W literaturze można spotkać pogląd, zgodnie z którym wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w wymienionym celu nie jest wynagrodzeniem za czas „innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy”, które nie podlega zaliczeniu do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Oznacza to, że kierując się takim stanowiskiem – wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy (urlopy okolicznościowe czy dni opieki nad dzieckiem) powinno być uwzględniane w podstawie naliczania trzynastki.

Jednak większość ekspertów w zakresie prawa pracy nie zgadza się z tym poglądem i uważa, że z podstawy wymiaru trzynastki należy wyłączać wynagrodzenia za czas takich zwolnień od pracy – czyli z tytułu 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat oraz innych urlopów okolicznościowych (szczegółowo rodzaje zwolnień od pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Jeśli przyjmiemy takie stanowisko, to należy również przyjąć, że ustawodawca – tworząc katalog świadczeń wyłączanych z podstawy wynagrodzenia urlopowego i jednocześnie podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego – jako odrębną nieobecność w pracy wskazał jedynie czas choroby pracownika.

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:57

ELZBIETO - skąd to autorytatywne stwierdzenie?

#7 Guest_Gościu

Guest_Gościu
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:59

A co podają przepisy na ten temat?

pytaniem na pytanie ;-)

chodzi mi o interpretację rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop to paragraf 6 pkt wynagrodzenia za czas innej (niż urlop wypoczynkowy) usprawiedliwionej nieobecności w pracy

MPIPS w wyjaśnieniu z 23 stycznia 2015 twierdzi iż podstawą wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest, co do zasady, wynagrodzenie za czas efektywnie przepracowany.

W ocenie Departamentu Prawa Pracy, przy obliczaniu wysokości należnego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się m.in. wynagrodzenia otrzymanego za czas zwolnień od pracy, o których mowa w art. 188 Kodeksu pracy oraz wymienionych w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:59

Poprawka tutaj: "Rozporządzenie daje taka możliwość jeśli te 2 dni zakwalifikujesz jako "wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy"

powinnam napisać "nie daje"

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 14:00

Sama zdecyduj

#10 Guest_Gościu

Guest_Gościu
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2016 - 14:05

Sama zdecyduj

tu nie chodzi o to czy mam sama zdecydować prawo powinno być jasne i jednakowe dla każdego, albo wliczamy albo nie!

#11 ELZBIETA

ELZBIETA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 14:15

Tak stwierdzam,bo kontrola z RIO ,audyt zewnętrzny i kontrola  jedn nadrzednej w moim przypadku tak potwierdziły, że jest to zgodne z przepisami, które przedstawiła  "gościu"

Nie wliczałam tych dni, bo też tak zrozumiałam ten przepis

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:13

Czyli ELŻBIETO dodawaj zawsze, ze to w twoim przypadku a nie, że na pewno NIE.

Przykłady pokazują, ze zależy to od interpretacji, od tego, kto to robi i na czyj użytek.

Gościu, w zupełności się z tobą zgadzam ja i pewnie nie tylko ja, ale przepisy mamy, jakie mamy, takie, które pozwalają interpretować różnie, my ich,zwłaszcza tutaj na Forum nie zmienimy, dlatego też......decyzja należy do ciebietongue.png

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19848 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:16

Ja wliczam te 2 dni i dodam, że co roku mam kontrolę z NIK, jeszcze nigdy nie zakwestionowano, jedynie były prośby o wyjaśnienie "na jakiej podstawie" ale zależy też od linii argumentów, które się używa przy obronie swojego stanowiska.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych