Skocz do zawartości

PIT - działalność jednoosobowa, grudzień

deklaracje pit pit 36 pit 4R podatek podatek dochodowy

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2016 - 14:31

Witam,

mam pytanie co do podatku dochodowego, za jeden miesiąc prowadzenia działalności jednoosobowej. Firma działa od grudnia 2015, na zasadach ogólnych, rozliczenie miesięczne, zatem jak obliczyć podatek dochodowy za miesiąc grudzień? Czy odliczać mam pełną kwotę 556,02 czy dzielić ja na 12 ze względu na ten jeden miesiąc i odlicza 46,33? Ogólny schemat znam, ale chciałabym dowiedzieć się jak dobrze rozliczyć ten jeden miesiąc prowadzenia działalności. Oprócz wpłacenia zaliczki muszę jeszcze do końca stycznia dołączyć pit 36 oraz pit 4R? Czy jeszcze inne dokumenty? Działalność stanowi jedyny przychód.  

Bardzo proszę o wyjaśnienie tego.

Z góry dziękuję.

#2 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10 styczeń 2016 - 17:04

Co robiłaś w 2015 roku: miałaś etat i odliczana była już ulga? Jeżeli nie miałaś stosowanej ulgi to możesz odliczyć teraz całą. Pit 4R do końca stycznia jeśli miałaś pracowników, PIT 36 to termin do 30 kwietnia.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#3 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2016 - 17:58

Nie pracowałam na etat, tylko działalność od grudnia 2015, a wcześniej praca na zlecenie, ale w wybranych miesiącach. Czyli  w takim przypadku od podatku za grudzień odejmuję całą kwotę 556,02 bez żadnego problemu? I  jeszcze raz zapytam. Jeśli nie mam pracowników to tylko i wyłącznie PIT 36 i nic więcej nie potrzeba zgłaszać do US

#4 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10 styczeń 2016 - 18:03

Tak, masz prawo do zastosowania całej kwoty wolnej. Do US PIT 36 do końca kwietnia.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#5 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2016 - 18:10

Bardzo dziękuję za pomoc. 

Pozdrawiam smile.png

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 styczeń 2016 - 20:56

Dodam, że w tym zeznaniu musisz rozliczyć także umowy zlecenia, za które dostaniesz informacje PIT-11.

A do PIT-36 konieczny jest też załącznik PIT/B z działalności.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: deklaracje, pit, pit 36, pit 4R, podatek, podatek dochodowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych