Skocz do zawartości

Cofnięcie darowizny

darowizna odwołanie

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2016 - 22:44

Witam,

sytuacja jest następująca:

parę lat temu rodzice poprzez umowę darowizny darowali mi mieszkanie. Z biegiem lat wychodzi, że była to nie przemyślana decyzja. Oprócz mnie jest jeszcze siostra i dwóch braci, którym rodzice zbyt nie pomogli. Darując mi mieszkanie, rodzice wyszli z założenia, że starsze rodzeństwo już jakoś się urządziło (w niewielkim stopniu z pomocą rodziców), natomiast młodszy brat zostanie przeze mnie spłacony. W akcie darowizny rodzice nie zawarli żadnej informacji o służebności mieszkania, ani o opiece nad nimi - te tematy były w domyśle, które ja akceptowałam. Wydaje mi się to logiczne, że mieszkanie dostałam za coś.

Z roku na rok, rodzice dopiero dostrzegli, że nie przemyśleli sprawy i najsprawiedliwiej byłoby, gdyby po ich śmierci każdy dostał swoją część za mieszkanie. Zarówno ja, jak i pozostałe rodzeństwo również tak myślimy, że to najsprawiedliwsza wersja - nikt nie zostaje wyróżniony, a tym samym zobowiązany do późniejszych spłat.

Wobec tego pojawił się pomysł by mieszkanie z powrotem wróciło jako własność rodziców. Z tego co czytałam, to cofnąć można darowiznę, gdy nastąpi rażąca niewdzięczność obdarowanego. W moim przypadku, taka niewdzięczność nie nastąpiła. Jednak w sytuacji, gdy wszyscy (rodzice, rodzeństwo, ja) chcielibyśmy tego by odwołać darowiznę, to czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Być może ktoś spotkał się z podobną sytuacją, z uwagą przeczytam odpowiedzi.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 10 luty 2016 - 19:33

Odwołaś darowizny się w tym przypadku nie da. Ty daruj swojemu rodzeństwu część (udział %) mieszkania i już,

#3 kinqa

kinqa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 luty 2016 - 01:37

A myślałaś żeby iść do speca z prawdziwego zdarzenia  i od niego oczekiwań porady? Jeżeli mogę to mogę Ci zaproponować panią http://annamajerek.pl/. Wydaje mi się, że najlepiej poprowadzi twoja sprawę smile.png

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: darowizna, odwołanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych