Pożyczki społecznościowe funkcjonują w dwóch segmentach:
(1) pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi,
(2) pożyczki udzielane przez sposoby fizyczne firmom.
Firmy zajmujące się pożyczkami z pierwszej z w/w grup działają już nawet od około 10 lat. W Polsce najaktywniej działał kiedyś KOKOS, który już tego nie robi. Finansowo.pl wydaje się nadal funkcjonować.
Firmy zajmujące się pożyczkami dla firm zaczęły działać w Polsce nieco później. Teraz działa ich kilka, mniej lub bardziej aktywnie. Takie firmy to typowi pośrednicy, którzy nie biorą odpowiedzialności za sytuację finansową firmy. Pożyczki są najczęściej bardzo mocno zabezpieczone, między innymi na nieruchomościach.
Za granicą rynek pożyczek społecznościowych dla firm jest bardziej rozwinięty niż w Polsce. Najbardziej dynamicznie rozwija się on w Wielkiej Brytanii. Wg mnie, rynek w Wielkiej Brytanii to co najmniej 75% rynku europejskiego.
Pożyczki społecznościowe dla firm to najczęściej drogie finansowanie dla firmy. Drugą wadą dla pożyczkobiorcy jest konieczność przedstawienia silnego zabezpieczenia.
Dla pożyczkodawcy głównym problemem jest windykacja, którą muszą oni przeprowadzić wspólnie z innymi pożyczkodawcami w projekcie. Taki proces jest często długotrwały i skomplikowany.
Jeśli kogoś interesują kwestie związane z inwestycjami to polecam blog https://www.private-equity.pl.