Skocz do zawartości

Nowa praca ,zajście w ciąże , zus

ciąza nowa praca zus

wróć do serwisu Księgowość 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2015 - 21:36

Witam.

Mam pytanie. W październiku zmieniłam pracę ze względu na mobbing. Od razu dostałam nową propozycję pracy i podpisałam umowę na 3 miesiące. W chwili obecnej jestem w 6 tygodniu ciąży. Umowa kończy się 27 stycznia i po tym okresie będę mieć  1000 zł brutto + premia. Zastanawiam się czy jest sens pracować do tego czasu czy nie lepiej iść na zwolnienie lekarskie ( warunki szkodliwe w pracy itp.). Słyszałam że jeśli ma się przepracowane pół roku z odprowadzaniem składek, ZUS ma obowiązek nam wypłacać zasiłek w kwocie średniej przepracowanej za czas zatrudnienia. Czy to prawda? Jak to wygląda? Gdzie się trzeba zgłosić ,jakie papiery zanieść? I czy wychowawczy też będzie wypłacany?

Z góry dziekuję za odpowiedź.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 grudzień 2015 - 22:14

Coś źle słyszałaś, bo chorobowe przysługuje pracownikowi po przepracowaniu 30 dni od rozpoczęcia pracy, lub od razu jeśli od ostatniego zatrudnienia nie minęło 30 dni.

Tak więc masz prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku /jeśli w tym roku już miałaś 33 dni choroby/. Rozumiem, że masz umowę o pracę.  

#3 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2015 - 22:32

Coś źle słyszałaś, bo chorobowe przysługuje pracownikowi po przepracowaniu 30 dni od rozpoczęcia pracy, lub od razu jeśli od ostatniego zatrudnienia nie minęło 30 dni.

Tak więc masz prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku /jeśli w tym roku już miałaś 33 dni choroby/. Rozumiem, że masz umowę o pracę.  

Tak mam umowę o pracę. Wcześniej pracowałam równy rok także na umowie o pracę. W takim razie rozumiem że jeśli pójdę na zwolnienie lekarskie do końca umowy (27 styczeń) to pracodawca musi mi przedłużyć umowę? Czy może rozwiązać ze mną taką umowę ?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 grudzień 2015 - 22:46

pracodawca nie musi ci przedłużyć umowy o pracę, ale może cię zatrudnić na nową umowę 

#5 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2015 - 23:09

pracodawca nie musi ci przedłużyć umowy o pracę, ale może cię zatrudnić na nową umowę 

jestem pewna że nowej umowy nie dostanę. dyrektor się nie zgodzi dać mi umowy gdy będę w ciąży, jeśli nie będzie musiał. w takim razie później wszystko przechodzi na zus?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 grudzień 2015 - 23:14

"w takim razie później wszystko przechodzi na zus?" - jakie wszystko, co masz na myśli ?

#7 Guest_kasik

Guest_kasik
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2015 - 08:44

Obawiasz się, że nie dostaniesz macierzyńskiego?

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5377 postów

Napisano 09 grudzień 2015 - 09:28

Art. 177 § 3 Kp Umowa o pracę zwarta na czas określony lub na czas wykonywania określone pracy albo na okres próbny przekraczający 1 m-c, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Chyba raczej będziesz na dzień 27 stycznia powyżej 3 miesiąca ciąży?

Jeśli urodzisz w trakcie zatrudnienia nabędziesz wszystkie świadczenia rodzicielskie, poród po rozwiązaniu umowy powoduje brak tych świadczeń.

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19286 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 grudzień 2015 - 09:52

Chyba......może....... będzie 27 stycznia powyżej 3 m-cy, jeśli pisała wczoraj (8 grudnia) i jest w 6 tygodniu to tak "na oko"  trzeba by dokładnie wyliczyć, bo jakoś "na styk" wychodziwink.png

#10 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:17

''Wszystko'' miałam na myśli wypłatę świadczeń.

Pod koniec stycznia będę w 13 tygodniu więc się mieszczę.

Chodzi mi o to czy szef może mi tej umowy nie przedłużyć. Na przykład jeśli w tym tygodniu zaniosę l4 i do końca umowy 27 stycznia będę na l4 to czy w trakcie szef może mnie zwolnić,albo po prostu tej umowy nie przedłużyć mimo że będę w ciąży?. Następna umowa jest na 2 lata więc świadczenia rodzicielskie bym miała.

I jeszcze jedna sprawa. Jeśli umowa nie zostanie przedłużona to czy zus będzie wypłacał mi świadczenia (macierzyński,rodzicielski) ?

#11 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:22

Chodzi mi po prostu o to że w warunkach w jakich pracuje i w stanie jakim jestem nie dam rady długo pracować.

Czuję się coraz gorzej ,nudności ,osłabienie organizmu.. w takim stanie chodzę ledwo żywa do pracy.

Rozmawiałam z kierownikiem i on powiedział że dyrektorowi o ciąży nie powie tylko że będę musiała pracować do 27 stycznia ,potem przedłużą mi umowę i będę mogła iść spokojnie na zwolnienie. Ale wiem że długo już nie popracuję. Nie chcę się zwalniać. I zastanawiam się właśnie jak będzie z tym l4. Boję się że nie dostanę żadnych świadczeń poprostu...

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19286 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 grudzień 2015 - 19:06

....w 13 tygodniu czyli pełnych 12, 12x7=84 dni no to jakie "powyżej 3 m-cy"?
To, że kobieta w pierwszym trymestrze kobieta jest osłabiona i ma nudności to powiedziałabym standard,żadna choroba,więc jeśli chcesz mieć pracę, to może nie kombinuj.
Pracodawca nie musi zawrzeć z tobą kolejnej umowy.

#13 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 09 grudzień 2015 - 20:18

Ej, dziewczyny, ale to nie jest tak, że ten czas: "po upływie 3 miesiąca ciąży" jest brany z zaświadczenia lekarskiego? Nie ważny by było w takim razie, że to 84, 88 czy 91 dzień wyliczony. Ważne, co lekarz na zaświadczeniu napisze. Przecież ciężko wyliczyć dokładnieco do dnia. A jak takie zaświadczenie będzie miała, to jest obowiazek przedłużenia umowy do dnia porodu.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#14 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2015 - 22:25

Nie będę się rozpisywać dokładnie na temat mojego stanu  zdrowia bo nie o tym temat. Oczywiście że ciąża to nie choroba. Nie o to mi chodzi. Nie chce się wymigać od pracy czy cokolwiek w tym stylu.

Chcę się po prostu dowiedzieć czy jeśli nie przedłużą mi umowy dostanę świadczenia z ZUS. Tyle. Dziękuję.

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 grudzień 2015 - 22:33

Jeśli nie podpiszesz nowej umowy o pracę, lub obecna umowa nie zostanie przedłużona, to nie dostaniesz zasiłku macierzyńskiego jeśli nigdzie nie będziesz zatrudniona. 

Ewentualny zasiłek chorobowy możesz ciągnąć po rozwiązaniu umowy o pracę. Okres wypłaty w ciąży wynosi 270 dni.

#16 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2015 - 23:06

No i właśnie. Jeśli nie będę nigdzie zatrudniona słyszałam że jeśli pracowałam ostatnie 6 miesięcy  w oparciu o umowie o pracę i zostały odprowadzane składki to dostaje normalnie świadczenia z ZUSu.. wiecie coś o tym?

#17 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 grudzień 2015 - 23:29

ktoś ci źle mówił

zadzwoń jutro do ZUS i zapytaj, na pewno potwierdzą to co wyżej napisałam 

#18 Guest_prawnik90

Guest_prawnik90
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2015 - 01:47

Od 1 stycznia 2016 r wchodzi ustawa wprowadzająca świadczenia rodzicielskie w wysokości 1 tys zł dla rodziców którym nie przysługują urlopy w związku z urodzeniem dziecka, wiec jeśli pracodawca nie przedłuży Ci umowy do dnia porodu to otrzymasz 1000 zł na ręke przez 12 miesięcy, a jeśli przedłuży to standardowo 80% wynagrodzenia przez 52 tyg wink.png zobaczysz jak się potoczy - wkońcu prawo zacznie chronić matki bezrobotne i te zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąza, nowa praca, zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych