Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016


wróć do serwisu Kadry 121 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_ula

Guest_ula
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2016 - 19:29

no własnie, a co z nauczycielami?

#22 Guest_Dorka

Guest_Dorka
  • Goście

Napisano 04 luty 2016 - 11:41

Pracownik został zatrudniony od 1 października 2015 r. Wcześniej przez dłuższy czas nie pracował (w roku 2015 nie był nigdzie zatrudniony). Osoba ta wychowuje 6-letnie dziecko. Czy również należą mu się 2 pełne dni?



#23 Guest_nat

Guest_nat
  • Goście

Napisano 09 luty 2016 - 09:18

Jeżeli pracownik zdecydował się na wybranie opieki w wymiarze godzinowym, przepracował 4 godziny i na kolejne 4 wziął opiekę, jak powinno być to zaznaczone na liście obecności?

#24 Guest_Kadrowa

Guest_Kadrowa
  • Goście

Napisano 09 luty 2016 - 11:12

A jak wpisujecie opiekę nad dzieckiem w liście obecności itd.?



#25 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 12 luty 2016 - 10:36

A jak wpisujecie opiekę nad dzieckiem w liście obecności itd.?

Nb, tak jak każdą inną nieobecność.


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   


#26 Guest_Marzena

Guest_Marzena
  • Goście

Napisano 12 luty 2016 - 14:07

Jak to jest z nauczycielami. jeśli n-l wybrał opcję godzinową i np, w poniedziałek ma tylko 4 godziny lekcji i bierze 4 godziny urlopu (nie wraca do pracy), czy będzie mu się liczył cały dzień, czy tylko 4 godziny z 16 (pensum dzienne n-la to 4 g0dziny dziennie).

#27 Guest_Nauczyciel

Guest_Nauczyciel
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 08:46

A jak te przepisy mają dotyczyć nauczycieli? 

Ano tak, zę po godzinach opieki masz jeszcze w tym samym zgłosić się do pracy.



#28 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 marzec 2016 - 08:20

czy do urlopu na dziecko tj 2 dni liczy się wymiar zatrudnienia

#29 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 24 marzec 2016 - 08:28

czy do urlopu na dziecko tj 2 dni liczy się wymiar zatrudnienia

w dniach nie, w godzinach 


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   


#30 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 24 marzec 2016 - 08:30

czy do urlopu na dziecko tj 2 dni liczy się wymiar zatrudnienia

 

pracownik niepełnoetatowy ma wymiar wolnego ustalany proporcjonalnie do wymiaru etatu



#31 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 marzec 2016 - 08:40

nauczyciel niepełnozatrudniony wymiar 9,5/18 wybiera 2 dni opieki z art.188 KP w godzinach, czy w godzinach liczy mu sie wymiar urlopu

#32 Guest_ona2

Guest_ona2
  • Goście

Napisano 25 marzec 2016 - 09:11

jeśli mam orzeczenie o niepełnosprawności - znaczny stopień - pracuję 7 godzin - pełny etat -   to opiekę mam   też 7 godzin? czy 8 ?



#33 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 25 marzec 2016 - 13:32

jeśli mam orzeczenie o niepełnosprawności - znaczny stopień - pracuję 7 godzin - pełny etat -   to opiekę mam   też 7 godzin? czy 8 ?

2 dni (niezależnie od dobowego wymiaru czasu pracy) lub 16 godz.


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   


#34 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2016 - 15:48

Witam
A na jakiej podstawie na dzień dzisiejszy (marzec 2016) kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału dwóch dni na zdrowe dziecko pomiędzy obydwoje pracujących rodziców? Art 189_1 mówi jasno, że gdy oboje rodziców są zatrudnieni, z uprawnienia do opieki z art 188 może skorzystać tylko jedno z nich. Nie sprecyzowano, że „danego dnia jedno z nich”. Już piszę skąd to pytanie: mój pracodawca, oprócz wniosku o udzielenie dnia wolnego na zdrowe dziecko, wymaga ode mnie wypełnienia i podpisania oświadczenia, że drugi rodzic nie będzie w swoim zakładzie pracy korzystał z tego prawa. Nie „w danym dniu“ ani „jednocześnie” tylko w ogóle. Czy to wymaganie jest zgodne z prawem?

#35 Guest_kamila

Guest_kamila
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2016 - 11:21

pracuje w sytemie 12 godz na zmiany czy przysluguja mi dwa dni przeliczjac na godz 24 czy 12 godz plus 4 godz

#36 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 14:04

 

nauczyciel niepełnozatrudniony wymiar 9,5/18 wybiera 2 dni opieki z art.188 KP w godzinach, czy w godzinach liczy mu sie wymiar urlopu


ma ilość godzin proporcjonalnie do etatu czyli 9 w tym wypadku

#37 PaniFani

PaniFani

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 14:08

 

Witam
A na jakiej podstawie na dzień dzisiejszy (marzec 2016) kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału dwóch dni na zdrowe dziecko pomiędzy obydwoje pracujących rodziców? Art 189_1 mówi jasno, że gdy oboje rodziców są zatrudnieni, z uprawnienia do opieki z art 188 może skorzystać tylko jedno z nich. Nie sprecyzowano, że „danego dnia jedno z nich”. Już piszę skąd to pytanie: mój pracodawca, oprócz wniosku o udzielenie dnia wolnego na zdrowe dziecko, wymaga ode mnie wypełnienia i podpisania oświadczenia, że drugi rodzic nie będzie w swoim zakładzie pracy korzystał z tego prawa. Nie „w danym dniu“ ani „jednocześnie” tylko w ogóle. Czy to wymaganie jest zgodne z prawem?


odpowiedź w art 189 KP

#38 Guest_Sted

Guest_Sted
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2016 - 22:41

Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat-18 godzin. Statystycznie więc ma etat dzienny 3,6. W danym dniu ma do przeprowadzenia 4 godziny. Zatem chcąc wziąć opiekę w tym dniu wpisuje 4 godziny. Czy tak jest? Logika wskazuje, że tak. Co zatem z zaleceniami ministerialnymi, że nauczycieli obowiązuje 40- godzinny tydzień pracy, a zatem chcąc wziąć urlop w danym dniu musi wpisać 8 godzin. Jak się to ma do zapisów legislacji ustawowej? Znów węzeł gordyjski? Co jest ważniejsze-obowiązujące prawo czy też zalecenie-opinia-interpretacja...Ktoś wyjaśni tę alogiczność?

#39 Guest_IRMA

Guest_IRMA
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2016 - 20:57

Witam i proszę o pomoc. Potrzebuję podstawy prawnej do sposobu wyliczania wynagrodzenia u n-li z godzin ponadwymiarowych do opieki, czyli gdzie jest napisane, że Aby obliczyć wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem ze zmiennych składników, należy: podzielić zmienne składniki z miesiąca zwolnienia od pracy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu (czyli po odliczeniu godzin nieobecności z powodu opieki), otrzymaną stawkę godzinową pomnożyć przez liczbę godzin zwolnienia (przy sposobie godzinowym) lub przez liczbę godzin, jaką pracownik przepracowałby w czasie udzielonych dni opieki, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z tego uprawnienia. JEST TO FRAGMENT INNEGO ARTYKUŁU NA TEMAT OPIEKI PO ZMIANACH. Gdzie w przepisach jest mowa o godzinach FAKTYCZNYCH?

#40 Guest_byń

Guest_byń
  • Goście

Napisano 31 maj 2016 - 13:45

No właśnie, ten wspomniany podział. W kadrach dziś usłyszałem o tym, że od tego roku dzielić dwóch dni nie wolno! Mówi o tym art. 189 KP. Podobno potwierdzają to inspektorzy pracy (podczas szkoleń dla pracowników działów kadr). Powyższy tekst zdaje się wprowadzać w błąd! Może ktoś podać podstawę prawną dla stwierdzenia "Mogą się też podzielić tym uprawnieniem i każdy z rodziców może wykorzystać po jednym dniu tego zwolnienia od pracy."? Art. 189 mówi jednoznacznie:" Art. 1891. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1821 § 1, art. 186 § 1 i 2, art. 1861-1865, art. 1867, art. 1868 i art. 188 może korzystać jedno z nich."



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych